Elhagyta a tehetségérzékelője!
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Az iskola persze nem egy akármilyen termék, bár manapság már azokat is reklámozzák, még ha visszafogottabban is, viszont nem hatékonyan, annyi bizonyos. Érdekes, hogy míg Erdővidéken a helyiek viszonylag sokat adnak a lokálpatriotizmusra, ez a diákságra nem érvényes. El lehet gondolkodni azon, hogy a jobb tanulók miért mennek el Erdővidékről, mi az, amit itt nem találnak meg.
Tapasztalatból tudjuk, hogy a később visszatérők hányada nagyon alacsony, így Erdővidékre is érvényes kicsiben az, ami nagyban az országra: lassan kiürül, legalábbis emberállományának a java elmegy innen. Szóbeszéd elég van Baróton, hogy mert gyenge az iskola, hogy mert nincsenek jó tanárok és körülmények, mert hull a vakolat az épületről, de a helyzet tisztázása valószínűleg egy sokkal alaposabb kutatást igényelne. Na és hozzáállást, ha változtatni szeretnénk rajta. Mert egyébként húsz év múlva talán már középiskola sem lesz Erdővidéken.
A Gaál Mózes-iskola fele
Elsőként a baróti Gaál Mózes Általános Iskola nyolcadikot végzett tanulóit vegyük számon. A honlapot böngészve máris feltűnik, hogy a 42 végzős közül a médiák alapján első húsz tanulónak csak a fele maradt Baróton, vagyis tíz. Továbbmenve, az első négy tanulóból például egy sem marad Baróton, három a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégiumot választotta, egy pedig a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnáziumot. A második „húszasban” vagyis a médiájuk alapján a huszadik és a negyvenedik hely között végzett tanulók számára már egyértelműen a baróti líceum volt a vonzóbb, közöttük mindössze egy tanulót találtunk, aki a sepsiszentgyörgyi Puskás Tivadar Líceumba iratkozott, egy pedig Brassóba, az Áprily Lajos Kollégiumba.
Baconból is elmennek
Ugyanez a tendencia a nagybaconi iskolánál is. Az első öt végzős tanulóból csak egy jön Barótra, a többi sepsiszentgyörgyi iskolákban folytatja tanulmányait. A tizenegy végzősből hatan tanulnak tovább a baróti líceumnál. A bardoci nyolc tanulóból hasonlóképpen az első három elmegy, a többi ötnek jó a baróti iskola is. Viszonylag érdekes a helyzet az erdőfülei végzősöknél, annál is inkább, mert tudtunk szerint ennél az iskolánál érték el a legjobb eredményeket az év végi kiértékelő vizsgán a tanulók. Nos, az erdőfülei nyolc végzősből mindössze ketten tanulnak tovább Baróton.
Miért nem bízunk a mienkben?
Sokan mondják, hogy bizony a baróti középiskolából is messzire el lehet jutni, vannak, akik innen indulva bejárták a világot, és lettek valakik, ám a jelekből ítélve ezek a példák a jó képességű diákok szüleit nem győzték meg. Minden szülő a legjobbat akarja gyermekének, ez világos, de az még inkább, hogy ezt a legjobbat már csak nagyon kevesen vélik a baróti líceumnál megtalálni. A miértekre a város és az iskola vezetőségének kellene választ adnia. Továbbá kérdés az is, hogy miközben annyira elvagyunk Erdővidékkel, tájaival, embereivel, elődeivel, a kisrégió egyetlen mai középiskoláját vajon miért nem szeretjük, miért nem bízunk benne? <<
„Könnyű” szakmunkára jelentkeznek
Baróton 21, Kézdivásárhelyen 1, Sepsiszentgyörgyön 6 hely maradt a magyar líceumi kilencedik osztályokban a felvételi első szakasza után, amint az a középiskolai oktatásba bejutottak statisztikájából látható. A szakiskolákban a helyek fele sem telt be, 748-ból 390-re még várják a diákokat. Legkeresettebb a fodrász-manikűrös, szakács-pincér duális képzés a megyeközponti Berde Áron Szakközépiskolában.
A Puskás Tivadar Szakközépiskolában duális képzésben meghirdetett 12-15 helyből 4-5-öt töltöttek be jövendő húsfeldolgozók, kőművesek és hegesztők, és egyetlen diák jelentkezett vízgáz-szerelőnek. Kelendőbb a CNC-operátori szak, be is telt a kiírt 14 hely, hasonlóképpen az autószerelőknél is, mezőgazdaságigépész-szakra is már csak 1 tanulónak van hely. Tízen jelentkeztek az idén újdonságnak számító lovász-szakra. Asztalosként mindössze hárman képzelik el a jövőt, noha egész osztályba, 28 helyre várták őket, és Baróton is hasonló a helyzet, ott a varrómunkás-képzés sem bírt vonzerővel. Kézdivásárhelyen az Apor Péter Szakközépiskolában a mezőgépész és autószerelő osztály majdnem betelt, a turizmus–közélelmezés szakon a pincér és kereskedelmi dolgozó osztály viszont teljesen. A Gábor Áronban 56 helyre 12-en jelentkeztek, Kovásznán pedig ugyanennyi helyre 6-an.
Minden hely betelt a Berde Áron Közgazdasági és Közigazgatási Szakközépiskolában. Szőke Annamária, az intézmény igazgatónője úgy gondolja, a szakács, pincér, fodrász, manikűrös szakmák könnyebbnek tűnnek a diákoknak, azért keresettek minden évben. Idén is túljelentkezés volt, tehát még egy matekvizsgán túl kellett esniük a diákoknak. A szabadon maradt szakiskolai helyekre július 22–24. között lehet iratkozni.
A biztonságért harcolnak
Szerdán zajlott a tanügyben a címzetes állásokra pályázók írásbeli vizsgája, amelyet a szentgyörgyi Puskás Tivadar Szakközépiskolában szerveztek meg. Az idén 53 teljes katedrás végleges (címzetesíthető) állásra, 198 meghatározott ideig betölthető teljes állásra és 1360 töredék-katedrára pályázhattak a jelöltek. A megyei tanfelügyelőség által közölt statisztika alapján román óvónőkre és tanítónőkre van a legnagyobb igény, ott van a legtöbb szabad címzetes állás (12, illetve 6), de sport-, angol-, matematika, román- és hangszeroktató tanárra is van kereslet (5, illetve 3-3 hely).
A sikeres vizsgatanítást követően egy címzetes állás elfoglalásához legalább a 7-es dolgozatjegyet kell elérni, 7 és 5 közötti jeggyel csak helyettesítőként lehet elhelyezkedni. Aki nem írja meg legalább az 5-öst, az egy évig nem is taníthatja azt a tantárgyat, amelyből vizsgázott. Az írásbeli vizsga eredményeit július 23-án, kedden teszik közzé, a fellebbezéseket aznap és 24-én fogadják, a végleges eredményeket július 30-án közlik.
Bodor Tünde
Elhagyta a tehetségérzékelője!
Hogy lehet ennyire lebecsmerlo cimet adni?! Minden diak tehetseges a maga modjan! Latszik, hogy nem erdovideki a lap es az ujsagiroja.