Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Kevesebb pityóka termett idén, az ára pedig közel a duplájára emelkedett

Kevesebb pityóka termett idén, az ára pedig közel a duplájára emelkedett Kovászna megye

A Mezőgazdasági Igazgatóság becslései szerint az idei átlagos burgonyatermés Kovászna megyében 19 tonna körül lesz hektáronként, ami közel 20%-kal alacsonyabb a sokéves átlagnál.

Kozma Béla, az intézmény igazgatója szerint a kedvezőtlen időjárási viszonyok – különösen a nyári aszály miatt – nem fejlődtek megfelelően a növények.

„A júniusi-júliusi aszály nagymértékben, 35-40%-kal károsította a burgonyatermést, különösen az ipari célú, chipsnek szánt burgonyát. A termelőknek gondot okoz majd a feldolgozókkal kötött szerződések betartása (…) Az étkezésre szánt burgonyát vegetatív állapotban érte az eső, itt a veszteség kisebb, 20-25% a sokéves átlaghoz képest. Tehát a tavalyinál kevesebb lesz a termés, viszont a jelenlegi körülményekhez képest kielégítőnek mondható (…) Eddig a beültetett terület mintegy 90 százalékáról takarították be az étkezési burgonyát, és becsléseink szerint hektáronként átlagosan 19 tonna lesz a termés” – mondta Kozma Béla.

A szakember arról is beszámolt, hogy amint az várható volt, a tavalyi évhez képest emelkedett a burgonya ára a magasabb termelési költségek, főként a műtrágya, a növényvédő szerek és az üzemanyag drágulása miatt.

„A burgonya drágult, a piaci ár 1,50-2 lej között mozog, esetenként még ennél is több, de a gazdák szerint ez sem tükrözi az önköltségüket, mivel a ráfordítás megháromszorozódott, és ez az ár nem fedezi a termelési költségeket. Sokan fontolgatják, hogy jövőre már nem ültetnek burgonyát. Különösen azok, akik nem tudnak vizet biztosítani az öntözéshez, valószínűleg felhagynak a burgonyatermesztéssel. Az előállítási költség nagyon magas, és nem tűnik úgy, hogy jövőre alacsonyabb lenne. (…) Mindent importálunk: a vetőmagot, a gyomirtókat, a növényvédő szereket, a műtrágyát, a gépeket. A talajon kívül minden importból származik. Lassan a munkaerőt is importálni kell” – mondta a Kovásznai Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője.

Kozma Csaba hozzátette, Kovászna megyében idén mintegy 12.800 hektáron termesztettek burgonyát, ebből 7800 hektáron fogyasztásra, ugyanakkor közel 1000 gazda – akik összesen közel 5000 hektár földjet művelnek meg – igényelte a hektáronkénti 200 eurós de minimis támogatást a kormánytól.

forrás: Agerpres

fotó: Gábos Albin

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás
Hozzászólások
  • User
    Dátum: 2022. október 11., 19:00
    ÉRTÉKELÉS: 2

    Sok hazugság!!!! Tény, h kevesebb a termés, de a nagygazdák annyi támogatást kaptak, h életük végéig kitart!!! Kézdi környékén 60 t is termett, de gyakori a +40t!!!! A 19 t az az adózáshoz kell!🤣😎😁
    Az ár?! 1.50-1.60!!!! Többet nem nagyon adnak, de a piacon és kaflandban lehet 2.50! Itt a kereskedő nyer!!

    • User
      Dátum: 2022. október 12., 9:07
      ÉRTÉKELÉS: -1

      Szégyelld magad,annyi pénzed legyen amennyi a nagygazdának a támogatás és akkor nem így gondolkodnál,a befektetés és a megteremtésére nem gondolsz?

    • User
      Dátum: 2022. október 12., 9:46
      ÉRTÉKELÉS: 1

      40+ ,vagyis negyven felett!
      Majd megint hoznak mérgekkel teli pityókát Egyiptomból ,Töröko.ból meg ki tudja honnan
      Csak azt nem értem miért nem exportálunk
      az EU legközelebbi országba,Magyarországra,mert ott ronda holland meg francia pityókát látni kb 1€ áron
      Főleg télen ,amikor elfogy a hazai.
      Az 1€pityóka mosott,kifényesített szép szines csomagolásban,tartalmazza milyen-sütnivaló,főznivaló,ellenörzött,tápérték..