Miután egyre korábban sötétedik, egyre több (kóbor) kutyát, macskát, nyulat gázolnak el a gépkocsik, sőt az őzek, vaddisznók, legutóbb pedig a medvék is felkerültek az „áldozatok” listájára. Kevesebb szó esik azonban arról, hogy ki fizeti meg ilyenkor az autókban keletkezett, sokszor egyáltalán nem csekély kárt.
Télen, amikor a gépkocsi elejét borító szpojler meg van fagyva, egy kandúrral való ütközés is „lerobbanthatja” az autó elejét, egy nagyobb testű állattal, legyen az ló, tehén, esetleg őz, vagy vaddisznóval való ütközés azonban télen-nyáron komoly kárt tehet az autóban – mondják a szakemberek. Az állatokkal való ütközésre nem terjed ki a kötelező felelősségbiztosítás (RCA) – mondja Pethő István. A Millenium biztosító brókere emlékeztet, az RCA csak a tulajdonos által a másik autóban okozott kárt téríti meg, illetve fizet, ha testi sértést okozott a biztosított.
– Az állatokkal való ütközést csak a Casco-biztosítás fedezi. Ilyen a tulajdonosok mintegy 20 százalékának van. Ebben az esetben a biztosító, az okozott kár függvényében, a szerződésben rögzített keretösszegig kártérítést fizet. Ezt követően eldöntheti, a körülmények és a kifizetett kártétel függvényében, hogy megpróbálja-e jogi úton behajtani az összeget az állat tulajdonosán, vagy felügyelőjén – mondja a szakember.
A törvény ugyanis úgy rendelkezik, hogy ha a szabadon hagyott állat balesetet okoz, akkor a tulajdonos a felelős, vagy pedig az, akire az állat felügyelete rá van bízva. Egy kutya esetében a tulajdonos a felelős, egy tehén esetében – elvben – a tehénpásztor.
– A tehénpásztort a legtöbb esetben nehéz lenne elővenni, mert annak ritkán van tisztességes szerződése – mondja Fodor István. A bodoki polgármester szerint, akinek bőven akadnak gondjai az Oltszemen áthaladó országúton sétáló tehenek miatt, úgy véli, „attól, hogy Bélát lehívják az erdő alól, s rábíznak 20 tehenet, még nem lesz hivatalos pásztor”, tehát ha a tehén balesetet okozna, a gazda lenne a felelős.– Ez is csak akkor van így azonban, ha nincs kitéve a figyelmeztető jel. Ha a falu végén ott van a háromszögű tábla, amely állatokra figyelmeztet, akkor a felelősség a sofőré, és örvendhet, ha nem neki kell megfizetnie az elgázolt tehenet – véli a polgármester.
Ugyanez a helyzet a vadállatokkal is. Ha figyelmeztető tábla van az út mellett, a gépjárművezetőé a felelősség. A vadászokon nincs, amit „keresni”, mert a vadállomány az államé, a vadászokra nincs átruházva őrzésük felelőssége – véli Fodor, aki a bodoki vadásztársaság elnöke is. Az egyik leggyakoribb esetre, a kóbor kutyákra, „nem tudott, mit mondani”. A törvény ugyan előírja: a polgármesteri hivatal kötelessége, hogy összeszedje, beoltassa, eltartsa (csak azt nem mondja, hogy miből), de arról nincs szó, hogy a tulajdonukban lenne – állítja a polgármester.
Majd az úgynevezett állatvédő ONG-k tagjai, akik medvét inkább TV-ben jobb esetben állatkertben láttak, majd megtérítik a macik által okozott kárt.