Bár voltak részsikerek, összességében „messze elmaradtak az elvárásoktól” az Erdélyi Magyar Néppártból (EMNP) és a Magyar Polgári Pártból (MPP) létrejött Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) választási eredményei – vonták le a következtetést tegnapi sajtóértekezletükön a szövetség háromszéki vezetői.
– A megyeszékhelyen 8% körüli eredményt értünk el, ez két mandátumot (Tatár Imola és Kolcza István) hozott, a megyénél elért 10% három mandátumot jelent (Johann Taierling, Fazakas Péter és Csáki Attila) – mondta el Bálint József, megyei koordinátor. – Ez messze elmarad az elvárásoktól, hisz azt mondtuk, hogy jó eredmény az, hogyha Sepsiszentgyörgyön kettőnél több, a megyénél ötnél több tanácsost delegálhatunk. Meg kell állapítanunk, hogy jelöltjeink nagy része kevésbé keltette fel a választók figyelmét, és nagyobb támogatottságra számítottunk a fiatalok részéről is.
Hozzátette: van egy „fiatal és jól képzett” polgármesterük Esztelneken (Salamon Balázs), akit kétharmados EMSZ-frakció támogat, többségük van Ozsdolán, ahol esélyük van egy alpolgármesteri tisztségre, megerősödtek Kézdivásárhelyen (Bálint úr téved, ugyanis míg legutóbb 5 EMNP-s és 1 MPP-s tanácsos volt a céhes városban, az idei választás mindössze 4 EMSZ mandátumot hozott – szerk.), Baróton pedig támogatták a „legnagyobb fegyvertényt bemutató” Benedek Huszár Jánost, aki függetlenként lett polgármester és a tanácsban is jobban állnak, mint eddig.
Arányaiban „jó, vagy elfogatható” eredmény született Illyefalván, Kőröspatakon, Csernátonban, Kézdiszentkereszten, Kézdivásárhelyen és „talán” Dálnokban, a korábbihoz hasonló helyzet maradt Sepsiszentgyörgyön, Gidófalván, Kovásznán, Bölönben és Szentkatolnán, romlott a helyzet, de jelen vannak Árkoson, Málnáson és Rétyen – értékelte Bálint, aki fontosnak nevezte, hogy a mandátumot szerzők között nőtt a fiatalok aránya.
– Választást nyerni csak jó jelöltekkel, jó csapattal és jó kampánnyal lehet – vonta le a végkövetkeztetést Bálint József.
Pethő István „jelentős visszaesésnek” nevezte, hogy a megyei listán nem tudták hozni a négy évvel ezelőtti „formájukat”, ezt „mindenképpen ki kell elemezni”. A volt MPP-s vezető „furcsállta”, hogy a megyei listán az érvénytelen voksok száma csaknem 8% körül van, de nem állította, hogy bárki „matatott volna” a szavazólapokkal. Megállapította: nem sikerült „átvinni” az üzenetüket, főleg városon, és azt mondta „sokkal körültekintőbben” kell megválasztani a jelölteket vidéken, ahol „mindenki ismer mindenkit”. „Példaértékűnek” nevezte Benedek Huszár baróti kampányát, „kár lett volna, ha nem győz” – mondta.
Kolcza István megyei kampányfőnök a „visszajelzésekből” arra a következtetésre jutott, hogy a 2020-as kampány a „legsikeresebb” volt az eddigiek közül, és „elfogadhatónak” minősítette a háromszéki eredményeket, a visszaesés – szerinte – az alacsony részvétellel magyarázható.
Csáki Attila egyetlen mondatban foglalta össze a rossz eredmények okát: nem sikerült megfelelően kezelni a szövetségen belüli „belharcokat”. Hozzátette: már most azon kell gondolkodni, hogy miként lehet „elvinni” szavazni december 6-án az erdélyi magyarság azon 13 százalékát, amely az EMSZ-re voksolt vasárnap.
Szerintem nem voltak jok a kinevezett szemelyek, szamos kritikat lehet olvasni hogy kezdin is nem volt kire szavazni azert nem mentek el az emberkek amit alatamaszt a 30 % alatti reszvetel !!