Jómagam is festettem iskolás koromban Zoli bácsival turista jelzéseket.
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A probléma gyökere az, hogy a mentők egyszerűen nem tudják, hol keressék a bajba jutott embert, ha az az adatbázisukban nem szereplő útvonalon kér segítséget. A turista pedig gyanútlanul elindul bármilyen jelzett ösvényen, nem tudhatja, hogy az hitelesen jelzett vagy sem. Sajnos sok ilyen jelzésű ösvény található. Minderről Moscviciov a Kovászna megyei prefektus, dr. Ráduly István havi sajtótájékoztatójának meghívottjaként számolt be.
– A törvény nem tiltja ugyan, hogy a hegyimentőkön kívül mások is kifessenek turistaösvényeket, de erről minket (és a terület tulajdonosát is) értesíteniük kell, hogy az adatbázisunkba bevehessük az illető útvonalat – húzta alá Moscviciov, aki kiemelte azt is, egy útvonalra vonatkozóan egyéb információkra is szüksége van egy turistának, például a menetidőre, szintkülönbségre, nehézségi fokra vonatkozókra. Természetvédelmi területeken tájékoztató táblákat is csak terület gondnokainak és a hegyimentőknek a tudtával szabad kitenni, egyébként kihágásnak minősül még a jó szándékú cselekedet is.
De nem mindig beszélhetünk jó szándékról. Arról is beszámolt a közszolgálat igazgatója, hogy esetenként letörlik a hegyimentők turistajelzéseit, és másokkal helyettesítik azt. Nem elszigetelt esetekről van szó, viszonylag gyakori, előfordult ilyen például a Bodoki-hegységben és a Rétyi Nyírben is. Aztán az is gond, hogy nem minden esetben a nemzetközileg ismert egyezményes jeleket használják.
Nyilvánvalóan a hegyimentők nem lehetnek ott mindenütt, minden időpontban, hogy tetten érjék az elkövetőket, ehhez a szükséges létszámuk sincs meg: a négy alkalmazottat tizennégy önkéntes segíti a jelenlegi állás szerint. Amennyiben azonban minden kétséget kizáróan tudnák, ki a tettes az említett esetekben, eljárnának az illető felelősségre vonása érdekében, hangzott el.
A turistautak témáján kívül nem maradhatott ki a sajtótájékoztatóból a medvék problematikája sem. Miattuk már három ösvényt lezárt (azaz figyelmeztető táblákat tett ki) a hegyimentő-szolgálat: Bálványos és a Bufogó-láp, Bálványos és a Szűz Mária-kápolna, illetve az Apor lányok feredője között. Ha a lakossági vagy turisták jelzései azt indokolják, akár további ösvényekről is kitiltják a turistákat.
A medvék etetését pedig a törvény bünteti, magánszemélyek esetében 5000 és 10 ezer lej közötti összeggel, jogi személyek esetén a bírság elérheti a 30 ezer lejt is – hívta fel ismételten a figyelmet Leonid Moscviciov (természetesen kivételt képeznek a vadászati terület gondnokai).
Jómagam is festettem iskolás koromban Zoli bácsival turista jelzéseket.
A turistaosvenyeket regebbena hegyi turazas szerelmesei festegettek ujra sajat koltsegukon kalakaval, mikor a hatosagok erre nem voltak kepesek. Talan nem baj. Koszonet nekik. Valakiknek azonban nagyon erdekuk, hogy az embereket a telepuleseen tartsa bezarva. Ide sorolom a medveugyet is.