Kézdivásárhelyen is kiállnak a bántalmazott fiatalok mellett
Békés megmozdulást szerveznek szombaton 17 órától a kézdivásárhelyi Gábor Áron téren...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Sepsiszentgyörgyön több mint egy évtizede harcol az önkormányzat a Rara Avis Madárvédelmi Egyesülettel partnerségben azért, hogy a több tízezres számban betelepedett varjak kártételétől mentesítse a várost. A vetési varjak korábban nem voltak a környék jellemző madarai, 12-13 éve jelentek meg. Először egy őshonos faj egyedei teleltek a városban, két éve viszont egy bevándorló alfajuk már költésre is berendezkedett Sepsiszentgyörgyön, fészkeik egyre több helyen jelentek meg.
Nagyobb számban telepedtek meg a központi parkban, a Székely Nemzeti Múzeum udvarán, a kórház udvarán és az Újnegyedben, a kolóniák pedig egyre csak nőnek. A varjak egyébként védett (és nagyon intelligens) madarak, ritkításuk tehát csak madárbarát módon történhet meg.
Kelemen László, az önkormányzattal régóta kollaboráló Rara Avis Madárvédelmi Egyesület elnöke elmondta, korábban nem volt arra kapacitásuk, hogy a fészkelést is megakadályozzák.
A 2023-2024-es időszakban a központi parkban sikerült ugyan megakadályozniuk a varjak letelepedését, a múzeumnál és a kórháznál is leszedték a fészkeket. Akkoriban még nagyon sokan támadták őket emiatt, de aztán egyre többeket zavart a kikelő fiókák hangoskodása és kezdtek elnézőbbek lenni a tevékenységükkel szemben.
Ma már a múzeumnál és a kórháznál egy fészek sincsen, a parkban tavaly eltávolítottak 120-130 darabot, idén hátra van még vagy húsz. Viszont ettől az évtől szerződésük van a polgármesteri hivatallal és februártól már az Újnegyedben is dolgoznak, azaz leszedik a fészkeket.
„Eredményekről tudunk beszámolni, annak ellenére, hogy a fészkek 20-30 százaléka az Újnegyedben a helyén maradt, illetve néhányat napok alatt újraépítettek a varjak. De nekünk pontos stratégiánk van arra, hogy milyen sorrendben és ütemben szedjük le a fészkeket.”
Az egyesületi elnök negatív példaként említette meg, ami ez ügyben Kézdivásárhelyen történt, ahol a parkból ugyan elriasztották a varjakat, de azok a város több más részén létesítettek kolóniákat. Illyefalván is ugyanez történt: a focipálya szélén levő nagy fákról elkergették a madarakat, de azok helyet kerestek maguknak a faluban.
A fészkeket a város szélén az önkormányzat által kijelölt körzetbe, a Borvíz utca végében levő magas fákra költöztetik az egyesület szakemberei, de nyilván ez sem megy egyik napról a másikra. A cél az, hogy a lakott területen kívülre tereljék őket, ahol a későbbiekben lehetséges a létszám szabályozása is.
Kelemen László bízik abban, hogy ennek a tevékenységnek, amelyet egyébként egy magyarországi ornitológus módszere alapján alkalmaznak Sepsiszentgyörgyön, sikere lesz. Most már létszámban is elegen vannak ahhoz, hogy hatékony legyen a munkájuk, fejtette ki.
A Rara Avis évek óta riogatja lámpák fényével, hangokkal a varjakat, amelyek korábban a központi parkban kellemetlenkedtek, hangoskodtak és piszkoltak sokat. A varjak azonban alkalmazkodó természetűek, megszokták ezeket az ingereket és az önkormányzat által telepített drága, 2500 eurós ultrahangos, villogó riasztókra is fittyet hánytak egy idő után. Most a riasztómunkába bevont személyeknek petárdahasználati engedélyük is van, bár ezzel igencsak módjával élnek, mondta Kelemen László.
A varjak alapvetően csak az embertől félnek, tőle is csak akkor, ha valamilyen módon zaklatja őket. A városban még a kevés természetes ellenségüktől (pl. a sólyomtól) sem kell félniük. Az egyesület tagjai azt próbálják elérni, hogy ez a félelem ismét felébredjen bennük. Egyébként a város 30 kilométeres körzetéből a tavasszal kikelő fiókák várhatóan ugyancsak Sepsiszentgyörgy felé húzódnak, szóval a varjúmentesítésben nincs szünet – világított rá Kelemen László.
Címlapfotó: Tuchiluș Alex