Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Kinek a hibája, ha a gyermekünket elgázolják a gyalogátjárón?

Kinek a hibája, ha a gyermekünket elgázolják a gyalogátjárón? Kovászna megye

Alig kezdődött el az év, két gyalogost is elgázoltak Sepsiszentgyörgyön: előbb egy 18 éves fiatalt, két nappal később egy 9 éves kisfiút. A történtek után sokakban felmerült a kérdés, ki tehető felelőssé a gyalogátjárókon bekövetkezett balesetekért.

Hirdetés
Hirdetés

Rövid időn belül két gyalogost is elgázoltak Sepsiszentgyörgyön. A Kovászna megyei rendőrség tájékoztatása szerint szerdán a Gábor Áron utcában gázoltak el egy 9 éves fiút, aki szabályosan kelt át a gyalogátjárón, amikor a baleset bekövetkezett. Azelőtt két nappal, január 6-án az Oltmező utcában ütöttek el egy szintén szabályosan közlekedő 18 éves fiatalt a zebrán. Mindkét esetben kórházi kezelésre szorultak az áldozatok. A gépjárművezetőket alkoholszondás vizsgálatnak vetették alá, amelynek eredménye negatív lett. Mindkét személy ellen gondatlanságból elkövetett testi sértés miatt indítottak eljárást, a nyomozás ügyészi felügyelet mellett folytatódik.

Nehéz igazságot tenni

A balesetek pontos körülményei tisztázatlanok, de a történtek nagy visszhangot váltottak ki a közösségi médiában. Egyik hozzászólás követte a másikat: egyesek szerint az ilyen baleseteket rendszerint a túl gyorsan hajtó gépjárművezetők, mások szerint figyelmetlen gyalogosok okozzák.

„Minden járművezetőnek fel kell ismernie, hogy a közlekedési szabályok betartása nemcsak jogi kötelezettség, hanem a mások élete iránti tisztelet jele is. A gyermekek által látogatott területeken, mint például az iskolák, parkok és gyalogátkelőhelyek, még nagyobb óvatosságra van szükség. Ennek az esetnek az egész közösség számára ébresztőnek kell lennie” – vélekedett egy közösségimédia-használó a Gábor Áron utcai balesetről, ahol 9 éves kisfiút gázoltak el.

„Minden nap elmondom a gyermekeimnek, amikor indulnak iskolába: szétnézel és csak akkor mehetsz át, ha nem jön semmi, vagy az autó megáll és átenged. Ezzel indulnak ki az ajtón! Mindenki így kellene tegyen” – szólt hozzá egy édesanya.

„Van, hogy a gyerek nem néz szét és átszalad, vagy épp a telefonját nézi. De van olyan sofőr is, aki száguld a városban, vagy épp mobilozik, telefonál vezetés közben. Mivel tudjuk, hogy a gyerekek nem mindig kiszámíthatók, úgy kell vezetni, hogy elkerüljük a bajt, hiszen mégiscsak átjárón történt a baleset” – fogalmazott egy másik személy.

Gyereknek, felnőttnek egyaránt figyelnie kell a gyalogátjárón. Fotó: Haáz Vince

Kötelezettségeink vannak

Az érvényben levő közlekedési szabályok szerint a gyalogosnak elsőbbsége van az átjárón. A gépjárművezetőnek lassítania kell, ha gyalogost lát az átkelőhely közelében, és amennyiben annak láthatóan szándékában áll átkelni az úton, a vezetőnek kötelessége átengedni. Ugyanakkor a gyalogos csak a kijelölt helyeken kelhet át, amennyiben nincs zebra, lehetőleg az utcasarkon, miután meggyőződött róla, hogy biztonságosan átkelhet az úton.

Sorsdöntő jelentősége van annak, hogy a szülők megtanítsák a gyerekeknek, hogyan közlekedhetnek szabályosan és biztonságosan. A Kovászna megyei rendőrség javasolja a szülőknek, tanítsák meg a gyerekeknek:

• Kizárólag a járdán közlekedjenek;
• Ne álljanak a járdaszegélyre, mert elveszíthetik az egyensúlyukat és az autók elé eshetnek;
• Csak a kijelölt gyalogátkelőhelyeket használják;
• Csak akkor lépjenek az úttestre, ha zöld a jelzőlámpa, ennek hiányában utcasaroknál keljenek át, miután körülnéztek;
• Járdák hiányában az úttest bal oldalán haladjanak;
• Ne játsszanak az úttest közelében;
• 14 év alatt nem kerékpározhatnak közúton;
• Sötétedés után vagy rossz látási viszonyok esetén világos színű, jól látható ruházatot viseljenek;
• Rossz időjárásban – zuhogó esőben, havazásban, ködben – a szokásosnál is figyelmesebben nézzenek körül, mielőtt az úttestre lépnek;
• Ha kerékpárral közlekednek, kerüljék a zsúfolt területeket és a forgalmas főutakat. Kereszteződéshez érve tartsák be a táblák jelzéseit, jelezzék a kanyarodást kinyújtott karral, és győződjenek meg róla, hogy a járművezetők észlelték őket.

További javaslatok a gyalogosok számára:

• Mindkét irányba nézzenek körül, lehetőleg teremtsenek szemkontaktust az autóvezetővel, hogy megbizonyosodjanak róla, észrevette őket;
• Kerüljék a telefon és a fülhallgató használatát, amíg átkelnek az úton;
• Sötétedés után az úttest jól kivilágított szakaszán keljenek át;
• Ha a lámpa zöldre vált, akkor is legyenek körültekintőek, előfordulhat ugyanis, hogy az útkereszteződésbe kanyarodó autós nem észleli azonnal a gyalogost.

Címlapfotó: Veres Nándor

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük