Istenem! Mielőbbi gyógyulást a kisbabának! Minden hozzásegítő személy büszke lehet magára, mert életet mentettek. Sok önzetlen véradó van hazánkban, jó érzés tudni hogy ilyen jó emberek közt nőttünk fel.
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A neonatológia osztályon végzett beavatkozásra azért volt szükség, mert a baba vére nem volt RH-kompatibilis az anyáéval. Az úgynevezett exsanguinotranszfúziós eljárást dr. Gyulai Gabriella, újszülött- és gyermekgyógyász, a neonatológia osztály vezetője, valamint dr. Ivácson Lilla újszülöttgyógyász főorvosok hajtották végre. A csecsemő már jól van, hamarosan kiengedik.
Dr. Gyulai Gabriella sajtóértekezleten elmondta, egy ilyen orvosi beavatkozásra egy személynek szerencsére az életben csak egy alkalommal van szüksége. A kisbaba időre született, de meglehetősen rossz állapotban: légzési gondokkal és szívelégtelenséggel, a mája és lépe megnagyobbodtak, és vérszegénység jeleit mutatta. A születése első napján már kapott egy vérátömlesztést. Az anya vércsoportja RH negatív, míg a csecsemő RH pozitív; ez azt jelenti, hogy az anya antitesteket termel a baba vére ellen, a hemoglobin szétválása során pedig bilirubin (epefesték) keletkezik, amely káros lehet az agyra. Ha ez a bilirubinszint túlságosan megnövekszik, hosszú távú neurológiai következményekkel jár. Egyébként mindez megelőzhető, ha az anyának módjában állna rendszeresen kontrollra járni a terhesség alatt. A három és fél órás beavatkozás során a csecsemőt melegített ágyra tették, hogy melegen tartsák, majd köldökvéna-katéter révén történt maga a vércsere.
Az orvosok megköszönték a lakosságnak, hogy a kórház felhívásának eleget téve szép számmal jelentkeztek véradásra, ugyanis az újszülöttek esetében nem használhatnak 5 napnál régebbi vért vagy vérkészítményt.
A beavatkozás során lépésről lépésre haladtak, először eltávolítottak a baba testéből 10 ml vért, ugyanennyit juttattak be, ismételve az eljárást addig, amíg a teljes vérmennyiséget kicserélték. A vércseréhez vörösvértesteket és vérplazmát használnak, minden 100 ml cserélt vérnél felmérik a savbázis-egyensúlyt, a kalciumszintet, ellenőrzik a vérnyomást, a légzésszámot, a testhőmérsékletet, a vércukor-, a hematokrit- és trombocita-szintet. Ennek a kisbabának háromszor adtak vért.
Az orvosok kiemelték: ehhez hasonló esetek elég ritkán fordulnak elő, legutóbb három éve, egy kovásznai kislányon végeztek el hasonló beavatkozást.
Istenem! Mielőbbi gyógyulást a kisbabának! Minden hozzásegítő személy büszke lehet magára, mert életet mentettek. Sok önzetlen véradó van hazánkban, jó érzés tudni hogy ilyen jó emberek közt nőttünk fel.
Gratulálok az orvosoknak!