Rendeznék az Őrkő romanegyedet, ám csak egy részét lehet rendbetenni
A sepsiszentgyörgyi önkormányzatnak, illetve a Sepsi Helyi Akciócsoportnak több beav...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Ruxandra Stanciu főfelügyelő, a Kovászna megyei rendőrség bűnmegelőzési osztályának vezetője elmondta, az internetes csalók a legújabb Deepfake módszerrel legtöbbször gyors meggazdagodással, hatalmas nyereséggel csábító befektetésekre bírnák rá a gyanútlan embereket.
Ehhez olyan videókat használnak fel, amelyek a mesterséges intelligencia segítségével manipuláltak: ismert emberek videofelvételein az illetők szájába adják a meggyőző információkat, sikersztorikat; annyira valóságosak ezek a videók, mintha valóban ők mondanák el. Épp ezért nehéz kiszűrni a csalást, ám nem lehetetlen, ha az ember összeveti az illető szájmozgását a kiejtett szavakkal. Máskor a kép minősége vagy azok a platformok is gyanakvásra adnak okot, amelyekre a nézőt átirányítják a videók alatti linken: azok is trükkösek, hamisak.
A csalók az Anydesk vagy a TeamViewer távelérési és távirányítású számítógépes szoftverek telepítésére utasítják a kiszemelteket. Ha erre hajlandók, akkor attól a pillanattól elveszítik a kontrollt telefonjuk, számítógépük fölött. A csalók így távolról hozzáférnek az illetők eszközeibe, megszerzik az azokon tárolt információkat, bankszámlaszámot, jelszavakat, így különböző összegeket nyúlnak le a számlákról. Vagy ha nincs mit, akkor kölcsönt vesznek fel a számlatulajdonos nevében – tájékoztatott Csíki Róbert, a kriminalisztikai osztály internetes csalásokkal foglalkozó munkatársa.
Jó tudni, hogy erre a megkárosítottak későn jönnek rá, egyrészt azért, mert a transzferekről a bank sem küld értesítést, csak az online kifizetésekről. Másrészt a bank, ahonnan kölcsönt vesznek fel, több hét elteltével küldi ki az első részlet törlesztésére irányuló felszólítást, ez pedig nagyon megnehezíti a hatékony nyomozást. Harmadrészt minden úgy néz ki, mintha valaki önszántából kezdeményezne egy átutalást, hiszen saját adataival, jelszavával kéri.
A csalók napirenden vannak a trendekkel, ezért mindig a divatos, közszájon forgó témákra állnak rá, így kérték például arra, hogy Hidrolectrica, Romgaz, Transgaz, Petrom vagy más hasonló ismert nagyvállalatok részvényeibe, illetve különböző kriptovalutákba fektessenek az emberek.
Működik még a „balesetes” módszer is – hívták fel a figyelmet –, amikor telefonon úgymond egy balesetet szenvedett rokonnak (esetleg annak hangján) kérik valakitől a pénz átutalását. Az érzelmi sokk ilyenkor csökkenti a megkeresettek ítélőképességét, vagy a telefonálók folyamatos beszéddel tartják nyomás alatt őket, míg az illetők valóban átutalják a kért összeget. Postai vagy banki alkalmazottak pedig, akik már több ilyen esetnek voltak tanúi, néha figyelmeztetik az illetőket, hogy ne tegyék, de kevés sikerrel – hangzott el a sajtótájékoztatón.
Kovászna megyében 2023-ban jelentősen nőtt az internetes csalások száma az előző évhez képest, azaz 133-ról 170-re. A csalók áldozataikat legtöbbször ötezer eurót meghaladó összeggel tudják megkárosítani, de több példa van rá, hogy 50-60 ezer eurót is sikerül kicsalni valakitől – többnyire idős(ebb) személyektől, akik kevésbé vannak otthon az online közegben, és el sem tudják képzelni, miket lehet elművelni az interneten; illetve hiszékenyebbek a kamuzással szemben megedződött, mindennapos internethasználattal szokott fiatalabb korosztályoknál.
Bár a hatóságok próbálnak kidolgozni egy olyan törvényjavaslatot, mely korlátozná a deepfake-videókkal, de más módszerrel véghezvitt internetes csalásokat is, továbbá tiltásokat fogalmaznak meg az ezeknek helyet adó platformok kezelői („adminjai”) számára is, ez még időt vesz igénybe – tájékoztattak a rendőrség képviselői.
Amíg pedig a törvények nem védenek, addig csak a gyanakvásunk menthet meg attól, hogy internetes csalók áldozatai legyünk, figyelmeztetett a főfelügyelő. Egyúttal arra kér mindenkit:
A rendőrség továbbképző tanfolyamokkal és a személyzet bővítésével igyekszik felzárkózni a helyzethez (a legújabb csalási módszerekhez), de eszközeik korlátozottak, és bár az Európai Unió országai még együttműködnek e tekintetben, az unión kívüli országok már nem mindig felelnek a megkereséseikre – hallhattuk. Amennyiben valakire mégis sikerül rábizonyítani a csalást, a kiszabható büntetés legtöbb hét év börtön.
Címlapotó: Borbély Fanni
Kerdezem en halkan , hogy ha a bunuldozo szervek tudjak hogy hogyan tortennek a csalasok akkor miert nem lepnek hamarabb, pl siman ha egy hatosagi szerv kapcsolatba lepne egy ilyen csaloval akkor semmi perc alatt le tudna leplezni a csalast a mai technologiai kutyukkel! Csak szoltam ……