A tavalyi fejlesztéseket ismertette, illetve az idén beüzemelt – a kutyamenhelyen működő – új állatorvosi rendelőt és az ehhez tartozó műtőt, lábadozót, várakozót mutatta be tegnapi sajtótájékoztatóján a szépmezői kutyamenhely vezetősége. Lapunk a befogott kutyák egészségügyi állapotáról, az állatok agresszivitásáról, elhullási arányáról, altatásokról, kirívóbb esetekről is érdeklődött.
Máthé László, a menhelyet működtető sepsiszentgyörgyi Tega Rt. köztisztasági vállalat vezetője kifejtette, tavaly körülbelül 10 ezer lejt költöttek fejlesztésre: a pénz nagy részét az állatorvosi rendelő kialakítására, beüzemelésére szánták.
– Ez fontos lépés számunkra, hiszen már nem kell a kutyusokat a városba szállítani kezelésre, oltásra, chipezésre, műtétre: a szállítás megviselte a négylábúakat. Jó hír, hogy bárki igénybe veheti az állatorvosi szolgáltatásokat (természetesen a megszabott költségek ellenében) heti három alkalommal: hétfőn, szerdán, és pénteken 10-től 12 óráig – részletezte Máthé.
Kiderült, tavaly összesen 653 kutyát fogtak be az utcákról, ezekből 340-et adtak örökbe, 17 a jogos tulajdonosaihoz került vissza (chip alapján azonosították az elszökött kedvenceket), illetve 173 eb – többnyire kutyakölyök – elpusztult, 17 beteg kutyát pedig elaltattak (eutanázia).
Dr. Dán András állatorvos hétköznaponként sepsiszentgyörgyi rendelőjében érhető el, ám a kutyamenhelyen megnyitott rendelővel egy újabb lehetősége nyílik azoknak a gazdáknak, akik hozzá, szakértelméhez ragaszkodnak.
– A befogott kóbor ebek eredetét nehéz kideríteni: a chipeztetés 2013 óta kötelező, ám sajnos a legtöbb gazda hanyagolja. Olyan kutyusok is akadnak, amelyeknek van chipjük, ám nincsenek bevezetve a rendszerbe, így nem lehet lekövetni a tulajdonosukat. Az utcáról befogott ebeket karantén alá helyezzük (betegségeiket, agresszivitásukat figyeljük), egy hét után a veszettség elleni oltáson kívül további ötféle oltást kapnak, illetve chippel is ellátjuk őket. Sajnos az elhalálozás arány a kölyökkutyáknál 99%-os, a parvovírusos bélgyulladás végez velük. Nálunk ez a legnagyobb gond – avatott be az állatorvos.
Tőle tudtuk meg, hogy agresszivitás miatt utoljára tavalyelőtt kellett eutanáziát alkalmazzanak a menhelyen, ez pedig nagyban köszönhető az ott dolgozóknak: külön kiemelte Simon Ágnes nevét, aki ottlétünk alatt is látható szeretettel, hozzáértéssel és türelemmel bánt az oltástól esetenként megriadó kutyákkal.
Balázsi Bardócz Csaba, a kutyamenhely vezetője érdeklődésünkre elmondta, leggyakrabban a „tömbház melletti etetés” eredményeként területvédővé, így támadóbbá váló kóbor ebek miatt riasztják őket a polgárok.
– Agresszívebb kutyák miatti hívásokat, riasztásokat előnyben részesítjük, a más jellegűeket is igyekszünk lehetőségeinkhez mérten, maximum 2–3 nap leforgása alatt orvosolni. Bármiféle, kóbor ebekkel kapcsolatos panaszt lehet jelezni a menhely telefonszámán (0769 065 095), vagy a 0732 717 185-ös telefonszámon – összegezett Balázsi.
Ez jol van irva? 100 kutyakolyokbol 99 elpusztul? Ha ez igy van,a kutyakat el kellene surgosen onnan szallitani es foldig rombolni es felperzselni meg a helyet is a ” letesitmenynek”…vagyis ennek a nem olcso „koncentracios tabornak”. Ez gyonyoruen el lett intezve..