Tamás Sándor: Rajtunk, magyarokon múlik, hogy a nacionalista Tîrnoveanu mandátumhoz jut-e Háromszéken (X)
Elkezdődött a 2024-es szuperválasztási év második félidője. Háromszék felkészült jel...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Az AMR vezetősége kedden találkozott Ludovic Orban kormányfővel és a kabinet néhány tagjával, illetve a törvényhozás két házának elnökével és a parlamenti pártok frakcióvezetőivel. Az önkormányzati vezetők azt szorgalmazták, hogy a személyekről, a járművekről, a területekről és a cégekről szóló négy nagy országos adatbázist hangolják össze, és tegyék hozzáférhetővé.
– Azt kértük, hogy olyan rendszert dolgozzanak ki, amely lehetővé teszi, hogy ha az egyik államhatóságnál létezik egy információ, ahhoz a többi államhatóság is hozzáférjen, hogy az adatokat egymás között cseréljük ki, és ne az embereket küldözgessük egyik hivatalból a másikba. Ezzel nem csak a polgárok pénzét és idejét kímélnénk, de az állam is spórolna, hisz kevesebb alkalmazottra lenne szükség – mutatott rá Antal Árpád.
A polgármester Bukarestben is megismételte: a digitalizáció nem indulhat lentről, azt fentről kell, egységesen bevezetni.
– Hiába döntünk mi úgy a sepsiszentgyörgyi tanácsnál, hogy gyorsan és egyszerűen, digitális formában adjuk ki a – mondjuk – urbanisztikai bizonylatot, hogyha azt a többi hivatalban nem fogadják el, mert nincs rajta két pecsét és három aláírás, ahogyan azt a törvény most kimondja – fejtette ki a polgármester.
Rámutatott, van pozitív példa is, a ghiseul.ro platform, ahol magán- és jogi személyek egyaránt adókat, illetékeket, bírságokat fizethetnek ki, és – láss csodát – a rendszer nem fagy le, nem akad el, napi 24 órában működik.
A polgármesterek azt is kérték, hogy ne változtassák évente legfontosabb bevételi forrásuk, a személyi jövedelemadóból (SZJA) visszaosztott hányad mértékét. Jelenleg a sokszor évközben elfogadott költségvetési törvényben írja, hogy a helyi tanácsok az SZJA hány százalékát kapják meg, és ezt évente módosítják. Ehelyett ezt a helyi pénzügyek törvényébe kellene belefoglalni, és azt lehetőleg 4–5 évig megtartani.
– Úgy semmilyen tervet nem lehet készíteni, hogy áprilisban tudod meg, hogy mennyi pénzből gazdálkodsz. Arról nem beszélve, hogy ha hitelért fordulsz egy bankhoz, az – nem egészen alaptalanul – kockázati tényezőnek tekinti, hogy te nem tudod bemutatni stabil jövedelmi forrásaidat – mondta Antal.
Kérték továbbá, hogy az európai uniós pályázatokat „ne tartsák hónapokig a minisztérium fiókjaiban”, hogy „adják vissza” a helyi rendőrséget az önkormányzatoknak, hogy állítsák vissza a kulturális intézmények eltartására létrehozott pénzalapot, és hogy ne az ország egészére, hanem a regionális járványhelyzet szerint hosszabbítsák meg a veszélyhelyzetet.
A polgármester szerint a kormány és a parlament képviselői szorgalmasan jegyzeteltek, „azt nem merték mondani, hogy nincs igazunk”, de semmire nem mondták azt sem, hogy megoldják.