Hároméves előkészítés, huzavona után sikerült elfogadtatni a minisztériummal 425 tantárgytervet, amelyek az általános iskolák speciális nevelési igényű (SNI-s), enyhébb vagy súlyosabb értelmi sérült vagy érzékszervi fogyatékossággal élő tanulóinak készültek 2018-ban kiadott kerettantervek alapján, ezekből 71 magyar nyelvű.
„A frissítés időszerű, mivel utoljára 1993-ban írtak tanterveket. Ezeken még 1998-ban némileg igazítottak, és bár belső használatra még kidolgoztak újabb programokat, azóta hivatalosan semmi változás nem történt” – mondta lapunknak Bokor Attila, a Kovászna Megyei Tanfelügyelőség speciális oktatásért felelős tanfelügyelője.
A speciális oktatásban tanuló gyerekek kizárólagosan eddig is specifikus tantervek, kisegítő eszközök alapján tanultak, de tartalmaikban és a kialakítandó kompetenciák tekintetében az új programok figyelembe veszik a fogyatékosság kategóriáját, típusát és mértékét is.
– Minden megyében létesült legalább egy munkacsoport, de akár több is, nálunk a két-három gyógypedagógusból és két szaktanárból összeálló bizottságok a súlyosan és enyhén fogyatékosok római katolikus és református vallás tantervét dolgozta ki az elemi, illetve gimnáziumi tagozat számára, és megírta a kisebbségi történelem tantervét is. Ugyanakkor több körben 25, román nyelvű programot is lefordítottak magyarra – vázolta az oktatási minisztérium tanterveket jóváhagyó rendeletéhez vezető utat Bokor Attila, aki úgy értékelte, óriási előrelépést jelentenek ezek a tantervek, és különösen jó, hogy magyarul is megvannak, mert így nem kell minden tanárnak megkínlódnia a fordítással, a szaknyelvi terminológiával.
Kovászna megyében pillanatnyilag a sepsiszentgyörgyi speciális iskolának 252 tanulója van, kétharmaduk enyhe értelmi fogyatékkal élő, egyharmaduk súlyos eset. Kézdivásárhelyen is van hat speciális osztály, ezek is a szentgyörgyi intézményhez tartoznak, ugyanúgy a Baróton létező kettő is. Hatvan SNI-s diák a Puskás Tivadar Szakközépiskolába jár, de van két speciális óvodai csoport is a megyében.
– Az új tanterveket a jövő tanévben vezetik be, remélhetőleg azzal párhuzamosan a minisztérium felkéri a kollégákat, hogy írjanak tankönyveket és didaktikai segédanyagokat a SNI-s gyerekek számára, de tanári útmutatót és gyakorlóanyagokat is ki kellene dolgozni – mondta a szaktanfelügyelő.
„Kell-e az alkalmazáshoz a tanároknak valamiféle felkészítő?” – kérdeztük.
Ilyen eddig is volt, tudtuk meg a szaktanfelügyelőtől, mert már régóta alkalmazzák az újabb típusú kompetencialapú tanterveket. „Amikor ezeket a normál iskolák számára írt tanterveket adaptálták az SNI-sek számára, már felkészítettük a kollégákat, és az idén a még el nem fogadott programok alapján is bemutattuk az elvárásokat. Az iskolák működési szabályzatából ugyan kivették a módszertani bizottságokat, de főleg a kezdőknek ezután is segíteni fogunk, hogy megértsék az új koncepciót” – tette hozzá Bokor.
Azon gondolkodtak, hogy hogyan tovább?!
8.után a SNI igényű gyereket szépen bedúgják 1 szakiskolai osztályba!!!!!!!!!!
A líceumi tanár erre nincs felkészülve!!!!