Negyedik osztályos diákok alkotják újra a Kárpát-medence építészetét
Legalábbis ezt célozza a Mathias Corvinus Collegium (MCC) FIT Kaland Tehetségverseny...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A Prefektusi Kollégium elé tárt év végi jelentésből kiderül, 2024 november végéig a Kovászna megyei Közegészségügyi Igazgatóság (DSP) 26 alkalommal ellenőrizte a különböző helységek ivóvizeinek minőségét: nyolc esetben bírságoltak a szabálytalanságok észlelése után, illetve tizenegyszer figyelmeztetésben részesítették a felelősöket, A bírságok összege eléri a 50 ezer lejt.
A megyében az ivóvíz-szolgáltatás öt nagy- és sok kicsi körzetben valósul meg. Nagy körzetnek azok számítanak, amelyekben a szolgáltató több mint 5000 lakosnak szállítja az ivóvizet, a megyében a városok és környékük számítanak ilyennek.
A megyében további 25 kisebb körzet is van, 14 esetben azonban nincs a közegészségügy jóváhagyását nélkülözve szolgálják ki a fogyasztókat: Nagyajta, Bükszád, Csernáton, Kommandó, Dálnok, Dobolló, Réty, Mikóújfalu, Málnás, Málnásfürdő, Torja, Vargyas, Zágon illetve Kézdialmás községek és a hozzájuk tartozó falvak vannak ebben a helyzetben.
Érdeklődésünkre Ágoston László, a közegészségügyi igazgatóság vezetője elmondta, hogy a működési engedély kiadásának feltétele, hogy egy évben legalább négy vízminta minősége mikrobiológiailag és fizikai-kémiai tulajdonságait tekintve megfeleljen a követelményeknek. A kisebb körzetekben, ahol többnyire az önkormányzatok a szolgáltatók, ez sokszor azért nem teljesül, mert a polgármesteri hivatalok nem engedhetik meg maguknak, hogy labort tartsanak fenn és ott folyamatosan ellenőrizzék a vízminőséget. Sokszor megoldható lenne a probléma a klórozással, de ennek adagolása is figyelmet és hozzáértést követel.
Krónikus gondot jelent az ivóvíz minősége Baróton, ahol a Kormos patakból kerül a vezetékekbe. A patak a Lúcs-tőzeglápból ered, a gondot leginkább az okozza, hogy az onnan lejövő zavaros víz a lakosság által igényelt mennyiségének a megtisztítása meghaladja a víztisztító állomás kapacitását, így az zavarosan kerül a rendszerbe is. Alumínium-szulfát hozzáadásával ugyan ez kiküszöbölhető lenne, de akkor az alumínium határértéke haladja meg a megengedett értéket. Jó volna itt is beruházni egy mélységi fúrt kútba, de egyelőre más beruházások jelentik a prioritást az önkormányzatnak – tudtuk meg Ágoston Lászlótól.
Az idézett jelentés ajánlásokat is megfogalmaz a szolgáltatók felé: többek között a vízforrások védelmi körzetének megóvására és a vízminőség rendszeres vizsgálatának szükségességére is felhívják a figyelmet.
Képünk illusztráció.
Fotó: Haáz Vince