Keddtől próbavizsgáznak a nyolcadikosok
Kedden kezdődött, és csütörtökig tart a nyolcadik osztályos diákok képességfelmérő p...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
„Manapság, sajnos, elég sokan felteszik a kérdést, hogy egyáltalán miért is beszélünk Trianonról? Hát azért, mert évtizedeken keresztül nem tehettük ezt meg, és azért, mert máig meghatározóan jelen van az életünkben. Még akkor is, ha azt gondoljuk, hogy ez a békeszerződés a történelem szemétdombján kellene, hogy legyen. A következményei ugyanis máig hatóak, így ahhoz, hogy a Kárpát-medencében a magyarság a többi itt élő nemzettel együtt jövőt építhessen, Trianon történetét behatóan kell ismerni”– vélekedett Ferencz Csaba a bevezetőjében.
A konferenciákat rendező Kárpát-medencei Autonómia Tanács titkári tisztjét betöltő Bedő Árpád rámutatott, ezeket a Magyar Királyság történetére hatással lévő, a békediktátum végkimenetelét bizonyos mértékben befolyásoló egykori események helyszínein igyekeztek megszervezni. Pénz hiányában és a koronavírus-járvány következtében azonban ebbéli szándékukat csak részben, az érintettek közül hét településen sikerült megvalósítani.
Az első Pécs volt, ahol a konferencia 2018. november 14-én, a város szerb katonaság általi, 33 hónapot tartó megszállásának 100. évfordulóján nyitotta meg a kapuit. A Szerb Nagy Nemzetgyűlés 1918. november 25-én Újvidéken mondta ki a Bánság, Bácska és Baranya Magyarországtól való elszakadását. Ennek kapcsán tanácskoztak november 23-án Temerinben. Kolozsvár román megszállása 1918. de-cember 24-én következett be, amelynek előzményeit és következményeit a Kincses Városban elevenítették fel 2018. december 6-án.
Levente-per néven híresült el a román államhatalom által 1919. február 8-án több tucat temesvári magyar kamasz ellen indított kirakatper, amely során negyvennégy gimnazistát állítottak hadbíróság elé. A Bánság fővárosában napra pontosan 100 esztendő elteltével idézték fel a történteket. A Magyarországi Tanácsköztársaság megalakulásának 100. évfordulóján (1919. március 21) Budapesten emlékeztek a trianoni tragédiát elősegítő eseményekre. Ugyancsak 1919-ben, de július 25-én végeztek ki a megszálló román csapatok 120 civilt, köztük gyermekeket, nőket és időseket Hódmezővásárhelyen. Helyszíni kapcsolat híján erre a minősíthetetlen gaztettet Szegeden hívták elő a feledés homályából 2019. július 26-án.
Tanácskozásuk utolsó állomása szintén Budapest volt, ahová 1919. november 16-án vonult be Horthy Miklós nemzeti hadserege. Az ország sorsát megfordító történelmi eseményt 2019. november 17-én idézték fel.
A konferenciának egy QR-kód segítségével a világhálón is fellelhető anyagát elolvasván, eddig feltáratlan tényeket ismerünk meg, rádöbbenvén sok, például a Magyar Királyság területének feldarabolását a rossz nemzetiségpolitika számlájára író állítás hazug voltára és a gyalázatos országcsonkítás valódi okaira.
Fotó: Solymosi-Incze Enikő