Közzétették szerdán a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájának eredményeit az evaluare.edu.ro internetes oldalon. Az óvásokat szerdán 16 és 19 óra között, csütörtökön 8 és 12 óra között lehet benyújtani a vizsgáztató központokban vagy elektronikus úton.
A tanügyminisztérium figyelmeztet, hogy az óvásokat benyújtó vizsgázóknak alá kell írniuk egy formanyilatkozatot is, amely szerint tudomásul veszik, hogy az újrajavítás nyomán a dolgozatra adott jegy emelkedhet, de csökkenhet is. A végleges eredményeket július 4-én teszik közzé. A vizsgákon megjelent 154 115 diák közül – ami az összes végzős 95,3 százaléka – 117 507 ért el legalább ötös átlagot, ami 76,2 százalékos arányt jelent – összegez a Krónika, hozzátéve, hogy ez rosszabb, mint a tavalyi 82,3 de még a tavalyelőtti 76,8-at is alulmúlja valamivel. Tízes átlaggal 429-en teljesítették a képességfelmérőt, ami jócskán meghaladja a tavalyi 221-et és a tavalyelőtti 132-t.
-
A román nyelv és irodalom vizsgán 119 732-en értek el a sikeres vizsgához szükséges ötös átlagot, ami 77,4 százalékot jelent. Tavaly 85,9, tavalyelőtt 83,9 százalékos volt az arány. Tízes átlagot 1454-en értek el ebben a tantárgyban.
-
Matematikából 116 301-en érték el az átmenőjegyet, ami 75,4 százalékos arány – tavaly 77,5, tavalyelőtt 67,4 százalék volt az arány. Tízes átlagot 3066-an értek el.
-
Anyanyelvből 8507-en vizsgáztak sikeresen, ami 90,1 százalékos arány – ez tavaly 96,1, tavalyelőtt pedig 95,9 volt. Tízes átlaga 63 vizsgázónak volt.
A vizsgákról összesen három diákot zártak ki csalás kísérlete miatt.
A legjobbak Székelyföldről
Kovászna megyében a legnagyobb átlag magyar anyanyelvű nyolcadikostól 9,75, amivel a sepsiszentgyörgyi Váradi József Általános Iskola tanulója dicsekedhet.
Hargita megyében a legnagyobb átlagot a maroshévízi O. C. Tăslăuanu Elméleti Líceum diákja érte el, 9,90-et, de ő csak románból és matematikából vizsgázott.
A legnagyobb átlag magyar anyanyelvű diáktól Hargita megyében 9,81, amit a csíkszeredai József Attila Általános iskola tanulója ért el.
Maros megyében van öt színtízes (mindannyian román anyanyelvűek), a legnagyobb média magyar anyanyelvű diáktól 9,76, a Bolyai Farkas Gimnázium nyolcadikosától.
A három vizsgatantárgy átlagával kapcsolatban Kiss Imre, Kovászna megyei főtanfelügyelő felhívta a figyelmet arra, hogy az említett hányad nem tükrözi a valós átmenési arányt, hiszen egy 5-ös átlagot eredményezhet egy 4-es – tehát egy átmenőnél kisebb –, egy 5-ös és egy 6-os jegy is. Az összesített átmenési arány lényegében csak egy mérőszám, amelyet az oktatási tárca az összehasonlíthatóság miatt vezetett be.
Kiss Imre ugyanakkor azt is elmondta, lényegesen jobbak az eredmények, mint a vizsgázók által a korábbi próbavizsgákon elért jegyek, tehát látszik a fejlődés. Ugyanakkor emlékeztetett arra is, hogy az idei vizsgázók nehéz körülmények között kellett tanuljanak a koronavírus-járvány idején bevezetett intézkedések – online és hibrid oktatás – idején.
Idén a képességfelmérőn elért eredményeknek nagyobb a jelentősége a továbbtanulást illetően, mint korábban volt. Mindeddig az 5-8-as osztályzatot is figyelembe vették a középiskolai jelentkezésnél, ám ettől az évtől kizárólag a képességfelmérőn elért eredmények döntenek a bejutási sorrendről – emlékeztetett Kovászna megye főtanfelügyelője.
Az óvások kivizsgálása, illetve az érintett dolgozatok újrajavítása után az idei képességfelmérő végleges eredményeit július 4-én teszik közzé.
Na akkor ehez a fantasztikus eredmenyekhez mit szolnak az illetekesek , gondolom csak szigoruan a diakok es a szulok a hibasak ugye mas szemely akinek koze van a temahoz megkapta amiert rinyalt es lapitt a sarokban, holgyeim es uraim mar ideje lenne , hogy az olyan kaderek akik kepesseg vizsgan 3-4-5 -6-7 jegyeket ernek el azok terjenek eggyet az epresben Spanyolorszagban es a tanugyben csak olyanokat alkalmazzanak akik megfelelo tudassal rendelkeznek !!!