Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Látogatóban a Mikes-birtokon

Látogatóban a Mikes-birtokon Kovászna megye

A zabolai Mikes-birtok nyújtotta szálláslehetőségek és a vele járó tevékenységek feledhetetlen élményt nyújtanak az ott tartózkodóknak, hiszen a birtokon ötvöződik a régmúlt hagyatéka a jelenkor modernitásával, amire nemcsak az országból, hanem külföldről is van kereslet. A birtokot működtető Roy Chowdhury-Mikes család nyitott a nagyközönség felé is, nyílt napokat tartanak, amelyek mindig nagy népszerűségnek örvendenek – tudtuk meg az Alexander Roy Chowdhurry (Sándor gróffal) folytatott beszélgetésünkből.

Alexander Roy Chowdhury felidézte, hogy testvérével, Gregorral (Gergely gróffal) a kétezres évek elején kezdtek el dolgozni a birtok felújításán, mindezt többnyire önerőből tették. A vendéglátás apró lépé­sekben indult be, először egy vendégházat hoztak létre, aztán konyhát létesítettek, aztán idővel, 18 év alatt elérték, hogy sikerült felújítani a régi épületeket. Ma már 20–23 vendégszobával és több vendégházzal rendelkezik a birtok, valamint ott van a lovarda épülete is, ami kicsinosítva rendezvényteremként szolgál.
– Az elején a vendégek baráti kapcsolatokon keresztül érkeztek, aztán kezdtek jönni Bukarestből azok a külföldi diplomaták, akik a fővárosban tevékenykednek, és ma ott tartunk, hogy a vendégeink fele külhoni, szinte a világ minden pontjáról jönnek: vannak köztük angolok, japánok, hollandok stb. – részletezte a tulajdonos.

Ahol a régi kiegészül az újjal
A birtokon nemcsak szálláslehetőség van, hanem rendezvényszervezésre is alkalmas a helyiség: esküvőket, keresztelőket, csapatépítőket szoktak ott tartani.
A vendégek átlag két és fél napot töltenek el a birtokon, és a tulajdonosok azon fáradoznak, hogy ezt a röpke ittlétet meghosszabbítsák, ezért különféle programokat találnak ki, kirándulásokat szerveznek. A birtokon megszállóknak rendszerint megmutatják a Szent László-templomot, szász településekre látogatnak, a kastélyon belül pedig úszkálhatnak a tóban, csónakázhatnak, nyilazhatnak, valamint részt vehetnek a népszerű erdei túrákon, megismerhetik a vadvilágot.
Alexander Roy Chowdhury elmondta: ők a vadásztársaságokkal közösen végzik a vadgazdálkodást, felhívva a figyelmet, hogy vadgazdálkodás alatt nem azt kell érteni, hogy kilövik az állatokat, mert ennek ellenkezőjére törekednek, ugyanis etetés által igyekeznek az erdőben tartani a vadállományt, így ennek köszönhetően elkerülik a lakott települést. Meggyőződése, hogy az organikus piramis működik, és a vadállomány maga gondoskodik a saját szaporulatáról, ezekbe az ember nem kell beleszóljon. Kilövést csak szükség esetén végeznek.
Megtudtuk, hogy a vendégek leg­inkább azt kedvelik a Mikes-birtokban, hogy egy csendes hely, ahol a régi építészet, a történelem és a modern kor találkozik, egy élő műemlék, ami nyitva áll a vendégek előtt. Sándor gróf szerint több kastély hasonló módon kellene működjön az országban, mert azáltal jót tennének az ország gazdaságának. A Mikes-birtok folyamatosan bővül, jelenleg közel 50 alkalmazottjuk van, és ezt a számot a jövőben 80-ra bővítenék.

Nyitni a nagy tömegek felé
A tulajdonos szerint fontos a nyitás a nagyközönség felé, tehát a nem náluk megszálló vendégeket is be kell vonzani, meg kell kedveltetni velük a helyszínt, a légkört.
– Igyekszünk bevonni, beszoktatni a helyi közösséget is, és lehetőségeinkhez mérten havonta olyan rendezvényeket szervezünk, ami nyitott a nagy tömegek előtt. Ilyen rendezvény volt pl. idén a gyermeknap, ahol óriási érdeklődés mellett a gyerekek szüleikkel jöhettek a birtokra, és ahol számos tevékenységet biztosítottunk számukra. De nyitottak vagyunk a kultúrára is, hisz nemrég Rosanne Philippens holland hegedűművész adott hangversenyt az érdeklődőknek – mondta Sándor gróf.
Mint a tulajdonos megjegyezte, mivel a birtok vendéglátó egységként működik, és a vendégek a csendért, nyugalomért is járnak oda, ezért állandóan nem fogadhatnak nem megszálló személyeket, mindezt azzal kompenzálják, hogy alkalmanként nyílt napokat tartanak. Továbbá a jövőbeli terveik között szerepel egy múzeum létesítése is a birtokon, ahol nemcsak a Mikesek történelmi hagyatékával, hanem egyéb fontos történelmi emlékkel is megismerkedhetnek az érdeklődők. A múzeum, vagy kiállítóhelyiség a tervek szerint naponta nyitva áll majd a nagyközönség előtt.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás