Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Lehetetlen küldetés

Lehetetlen küldetés Kovászna megye

A tanévkezdés előtti utolsó munkanapon küldött a román nyelv elemiben való oktatására vonatkozó alkalmazási útmutatót a tanfelügyelőségeknek Valentin Popa oktatási miniszter. Kiss Imre főtanfelügyelő és Kocsis Annamária elemi magyar oktatásáért felelős tanfelügyelő még aznap közös sajtótájékoztatón részletezték az elhamarkodott rendelkezésből fakadó gondokat.
– Gyakorlatilag lehetetlen alkalmazni a rendeletet, a tanév első napjaiban még biztos, hogy minden a régi kerékvágásban marad – mondta Kiss Imre, de kifejezte azt is, várják, remélik, hogy a minisztérium megváltoztatja az álláspontját. – Most kellene a tanfelügyelőségnek 93,27 teljes katedrára romántanárt szerezni – megyénkben 424 osztályba kellene bevezetni ezt a fajta oktatást, 286 teljes létszámú osztályban, 114 szimultán osztályban, illetve 9 speciális osztályban alkalmaznák – miután már lezajlott az üres állások, tanórák elosztási folyamata.
Az útmutató szerint vizsgázott, de álláshoz nem jutott tanárok jöhetnek szóba, bárhonnan az országból, minden jelenleg is oktató román szakos, aki jelenlegi órái mellett többletmunkát vállalna, illetve a román tagozat tanítónőit is be lehet vonni, de őket szakképzetlenként fizetnék, még a nyugdíjasokat is meg kellene szólítani.
– Erre a rendelkezésre senki nincs felkészülve – részletezte Kiss Imre –, ugyanis sem a romántanárok, sem a tanítók nem tudják megoldani ezt a feladatot. Olyan bonyodalmak alakulnak ki emiatt, mint az órarendek összeállítása, ugyanis a románórákat általában a reggeli órákra időzítik, mivel olyankor éberebbek a gyerekek. A kérdés az, hogy miként lehet egy időben románórát tartani elemiben és érettségi előtt álló diákok számára?
A romántanárokat sem lehet pluszórák tartására kötelezni, ugyanis nekik már megvan az óraszámuk, ezen felül pedig pluszfizetésért dolgoznak csak. Amennyiben nem vállalják a feladatot többletóraként, senki nem kötelezheti őket erre.
– Egy egész szakmát sértettek meg – háborgott Kocsis Annamária tanfelügyelő –, hiszen a magyar tanítók zöme képesítése szerint alsó tagozatos tanár, akinek kompetenciái között szerepel a román nyelv és irodalom, gyermekirodalom, valamint a román nyelv oktatásának módszertana, az oktatás didaktikai-elméleti megközelítése is. A románnyelv-oktatás nagy fejlődésen ment át a megyében az utóbbi években, hiszen a pedagógusok állandóan törekedtek felkészültségüket naprakészen tartani. Őket most anyagilag is hátrányosan érinti az új rendelkezés, de megalázó számukra ez a szakmai intolerancia, ráadásul bizonyíthatóan alkotmányellenes intézkedésről van szó. A gyakorlatban pedig teljesen elképzelhetetlen, miként folytatja egy tanítónő munkáját második-harmadikban egy új tanár ismeretlen közegbe, munkastílusba és tanulási folyamatba csöppenve, ez várhatóan hatalmas törést fog okozni. A tanítónők között van olyan, aki tankönyvet írt, helyette most akár egy olyan is bekerülhet, aki alacsony jeggyel vizsgázott, és nem kapott állást. Miként fog az helytállni? – tette fel a költői kérdést. <<

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás
Hozzászólások
  • User
    Dátum: 2018. szeptember 10., 19:07
    ÉRTÉKELÉS: 9

    A gond az hogy a beka segge ala kerult a tanugy amiota bevezettek a kvota rendszert- ez latszik az eretsegi eredmenyeken is- sajnos a gyerekek roman nyelvbol a padlon vannak – tisztelet a kivetel ami nagyon keves gyerekre ervenyes- es ezert tanfelugyelo UR is, a tanarok is, a gyerekek is es a szulok is hibasak, mindenkinek van 25 % hibaja ebbol a vonos negyesbol !!! EZ VAN HA ELISMERIK HA NEM !!!