Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Lelket lehelnek a robotokba

Lelket lehelnek a robotokba Kovászna megye

Péntek délután számos érdeklődő, szülők, testvérek gyűltek össze a kézdivásárhelyi Gábor Áron Szakképző Líceum előcsarnokában, ahol a tanulók bemutatták, mi mindent alkottak az ötnapos bejárós robotikatábor napjai alatt. Laikusként, a műszaki dolgokhoz mit sem értőként lenyűgöző volt látni, milyen fantasztikus gépek keltek életre a gyerekek keze alatt – oktatóik értő irányításával.

Július 5–9. között zajlott a nappali tábor, amely szép kihívás elé állította a szervezőket a fegyelmezés, étkeztetés, programszervezés terén, hiszen több tucat, különböző korosztályú gyereket kellett összefogni. Az is kiderült, hogy van olyan, aki a kenyéren kívül mindenre „allergiás”, idézte fel viccesen Tóth Szilárd matematika-informatika szakos tanár, szervező, a CompRobIT cég vezetője. A diákok azonban hamar közösséggé formálódtak, délelőtt a projektjeiken dolgoztak, az ebédet követően szabadfoglalkozás volt, éppen azért, hogy az ismerkedésre, közös játékra, barátságok kialakítására is legyen idő.

A robotok megépítése, programozása komoly munkát, figyelmet, tudást igényelt mindannyiuktól, sokat dolgoztak és sokat tanultak a legények és a három kislány (az 50-55 rendszeres résztvevőből), akiket örömmel láttunk a táborozók soraiban.

Hirdetés
Hirdetés

A három csoportot korosztá­lyok szerint alakították ki, minden csapattal legalább két oktató foglalkozott, a bemutatón már a legkisebbek is olyan robotokkal rukkoltak elő, amelyek egyike például, ha járás közben akadályt észlel, megáll, irányt vált, egy másik önálló behajtó ki- és behelyezi a csavarokat. A középső csoport többek között tárgyakat mozgatni képes, trombitáló robotelefántot épített, kis elemeket mozgatni, áthelyezni képes robotkart, távirányítható szörnyecskét stb.

A nagyok az okos otthon koncepcióban merültek el, azaz az internet segítségével, távolról, akár telefonról irányítható készülékeken dolgoztak, igazi csapatmunkában. Fókuszban az önálló gondolkodás, kísérletezés, tervezés volt, amit szépen sikerült is teljesíteniük.

Olyan „műhelytitkok” is kiderültek, miszerint a legjobban AC/DC-t hallgatva megy az agymunka, illetve a 3D-s nyomtató mindenkit lenyűgözött, szívesen részt vennének jövőre egy ilyen tematikájú táborban is.
Mindent összevetve, rendkívül értékes munka zajlott, amelynek nyertesei egyértelműen a gyerekek, akik a technikai, műszaki ismeretek, programozás, problémamegoldó képesség mellett a közösen dolgozásról is jelesre vizsgáztak. Az anyagi hátteret, eszköztárat pályázat útján, a CompRobIT cég révén sikerült megteremteni, Tóth Szilárdnak feltétlenül sokat köszönhetnek azok a jó képességű gyerekek, akiknek ez a terület felkeltette az érdeklődését, hiszen jól fizető szakmák felé tették meg ezzel az első lépést. 

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás