Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Leltár alatt az állatállomány

A napokban Háromszéken is rajtolt az átfogó felleltározás, melynek révén az illetékesek éves rendszerességgel igyekeznek kiegyensúlyozni az országos számítógépes rendszerben szereplő és a valóságban, többek közt a háromszéki gazdaságokban lévő állatállomány adatait.

Hirdetés
Hirdetés

Dr. Sikó-Barabási Sándor megyei főállatorvos elmondta, korábban évente akár 2 alkalommal is végeztek hasonló felmérést a gazdaságokban, ám tavaly óta csupán egy ilyen akciót ejtenek meg.
– Sajnos többször előfordul, hogy a gazdák a levágott disznókat, jószágokat nem jelentik be, így azok a rendszerben maradnak. Ilyen és hasonló szabálytalanságok miatt fontos ez a leltározás. De az sem ritka ilyenkor, hogy fülszám nélküli állatokat találnak az állatorvosok. Kényesebb az utólagos fülszámozás, ha nem a gazdaságból származnak a jószágok – magyarázta dr. Sikó.

Kiderült, a szabálytalanságon rajtakapott gazdák legtöbbször azzal hárítanak, hogy nem ismerik, kitől vették a jószágokat, nem árulják el az „eladó” identitását, hogy utólag ne okozzanak neki kellemetlenséget.
– Ezeket az állatokat, vagyis amelyeknek ismeretlen az eredete, el lehetne kobozni és megsemmisíteni a gazdák költségén. Nemrég viszont egy olyan lehetőséget kaptak a gazdák, hogy ezeket a jószágokat is fülszámmal láthatja el a körzeti állatorvos. A leltározás során az állatállomány egészségügyi állapotát is felmérik a szakemberek – részletezte a megyei főállatorvos.

Dr. Sikó hangsúlyozta, a gazdák hanyagsága nem marad bírság nélkül: a leltározást végző körzeti állatorvosok ugyanis jelzik az állategészségügyi igazgatóságon, ha bizonyos gazdaságoknál rendellenességeket találtak, ezeket utólag felülellenőrzik az igazgatóság munkatársai is, akik már bírságolhatnak a kirívóbb szabálytalanságoknál. 

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás