Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Lesz vakációs csekk!

Lesz vakációs csekk! Kovászna megye

A turisztikai miniszter ígérete szerint az üdülési jegyeket 2018 első évnegyedében osztják ki a közalkalmazottaknak. Ez az ígéret annyival „súlyosabb”, mint a korábbiak, hogy – állítólag – a szükséges anyagi fedezetet belefoglalták a 2018-as költségvetés tervezetébe.

Az üdülési jegyeket 2018 első évnegyedében osztják ki, ezekre 842 millió lejt szán a minisztérium a 2018-as évi költségvetésből – nyilatkozta Brassópojánán Mircea Dobre turisztikai miniszter.
– Az üdülési jegyeket belefoglaltuk a 2018-as költségvetési tervezetbe. A csekk értéke 1450 lej alkalmazottanként, és ezt voucher formájában kapják meg a munkavállalók. Ezeket minden közintézmény odaítélheti, amennyiben az összeget belefoglalják a költségvetésükbe – mondta a miniszter.

Herman Rosner, a Romániai Utazási Irodák Szövetségének (ANAT) vezetőségi tagja igen óvatos. Korábban azt nyilatkozta: ki kell várni azt, hogy a közintézményeknek valóban lesz-e lehetőségük belefoglalni a csekkeket a költségvetésbe.

– Elvi lehetőség eddig is volt, meg kell nézni, hogy ezt valóban megtehetik-e. A magáncégek előtt viszont szabad a pálya. Nem teljesen értem, hogy miért nem élnek vele, hiszen a vakációs csekkeket – akárcsak az ebédjegyeket – az elérhető legalacsonyabb adó terheli, és kevés jobb lehetőség kínálkozik az alkalmazottak díjazására – veti fel Rosner.

László Endre turisztikai szakember „furcsának találná” azt, ha a vouchereket a turisztikai minisztérium finanszírozná, mert „mintha nem az ő hatásköre lenne”, de ettől a részletkérdéstől eltekintve „rendkívül hasznosnak” minősíti a kezdeményezést.

– Éppen a turisztikailag legpasszívabb réteget, az állami szférát mozgatná meg, ami hatalmas lökést adna a belföldi turizmusnak. A turisztikai irodák csomagokat „építhetnének” erre a rendszerre, és ennek hatása nagyon rövid idő alatt megmutatkozna a román gazdaságban – nyilatkozta a szakember.

Az üdülési jegyet csak annak tulajdonosa használhatja fel, ugyanis névre szólóak lesznek, és nem adhatók tovább. A miniszter szerint bevonhatják azon vendéglátó egységek vagy turisztikai irodák engedélyét, akik más személytől fogadnak el ilyen jegyet, mint annak tulajdonosa.

A jegyek „hátránya”, hogy nem lehet velük feketézni, ugyanis kizárólag a programban résztvevő, hivatalos papírokkal és engedélyekkel rendelkező szolgáltatónál lehet igénybe venni, és csak a kiállított számla (szállás, ellátás) ellenértékét lehet kifizetni vele, azt is utólag, banki átutalással.

Szakemberek szerint semmi egyebet nem kell tenni, mint „lemásolni” a jó magyar példát, ahol a SZÉP-kártya biztosítja a belföldi turizmus egyharmadát, és így állam, állampolgár, vállalkozó, mindenki jól jár. A vakációs csekk azon ritka eszközök közé tartozik, amivel az Európai Unió tagállamaként a belső piacot védeni lehet, hiszen ez kizárólag belföldön vehető igénybe, így a csaknem 200 millió euró a hazai gazdaságba „forog vissza”.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás