Az autótulajdonosokra kivetett helyi adók növeléséről döntött múlt heti rendkívüli gyűlésén a helyi tanács, a többi adónemet törvényes kötelezettségből kifolyólag az infláció mértékével (4,6 %) növelték meg a tanácstagok, magánszemélyek esetén a törvényes minimum az alkalmazott mérce. E heti sajtótájékoztatóján Antal Árpád polgármester kiegészítő információkkal szolgált.
Mivel a szentgyörgyi polgárok 60%-ának 1600 köbcentisnél kisebb autója van, erre, és egy B övezetben levő, kétszobás lakásra alapozta számításait az elöljáró. Az ezek után adózó városlakó 2020-ban 177 lejt fizet be a városkasszába (ha A övezetben levő lakást birtokol, akkor 5 lejjel többet). Az autóadó emelkedése ebben az esetben szintén ennyi (az idei 70-hez képest 84). Hozzátette, a törvény által megengedett felső határ ezt a csomagot számítva 435 lej, s ehhez képest Kézdivásárhelyen 16%-kal, Csíkszeredában és Brassóban 25%-kal több a magánszemélyek ingatlanadója. A megyeszékhelyen ebből az ingatlanadóból származó bevétel a költségvetés 5,75 %-át tette ki 2018-ban, idén ez jelenleg 5%-ot jelent.
Hogy mit kap ezért a polgár? A városvezető elmondta, mert a beérkezett reklamációkból kitűnt, sokan nem tudják, milyen adót kinek fizetnek, például az útadót is elszámoltatnák az önkormányzattal, de azt sem tudják, mit kapnak a pénzükért
Szentgyörgy lakója adója ellenében oktatást kap a gyerekének, az önkormányzat bölcsődét, óvodát, iskolát, egyetemet tart fenn, továbbá hét kulturális intézményt, sportolási lehetőséget biztosít, szociális- és érdemösztöndíjakat ad, közszállítást működtet, takaríttatja a várost (a köztisztasági vállalatnál csak a szemétszállításért fizetnek a lakók), pályázatokat ír ki ifjúsági, sport- és szociális szervezeteknek, szolgáltatóknak, vállalkozásokat támogat és infrastruktúrát biztosít, mindezt úgy, hogy a városnak jelen pillanatban nincs adóssága.
Az egyetlen megnövelt adónem csak jelzés a személygépkocsi-tulajdonosoknak, mondta Antal. Horizontálisan már gyakorlatilag nincs hova parkolót építeni, az emeletes parkolóházakban egy autónyi hely egységára 8-15 ezer euró között mozog. Ehhez képest az idén 1000-rel növekszik a városban az autók száma, míg az összes városban bejegyzett személygépkocsi után 84 ezer lej a város bevétele.
Ami a cégekre kivetett magas ingatlanadót illeti, amelyet Bálint József EMNP-s tanácsos nehezményezett a tanácsülésen, a polgármester határozottan fenntartotta, jó döntés volt: ezzel elsősorban a multikat sújtják (de ezért még egy sem vonult ki a városból, sőt jönnek még, jegyezte meg Antal), mert azok elveszik a polgárok pénzét, de keveset adnak vissza a közösségnek. Ami a helyi vállalkozókat illeti, azok adójuk jó részét visszapályázhatják, egyes esetekben akár az ingatlan értékének csak 0,48 %-át fizetik be az 1,2 % helyett. Adókedvezmény csak azoknak nem jár, akik adósságokat halmoztak fel a város felé – zárta le a tájékoztatást a polgármester.
Tisztelt Sepsiszentgyörgyi lakók ,az egyetlen fegyveretek a pecsét azt használjátok a jelenlegi vezetöség ellen .Tul elharapoztak az önkényes akaratok ebben a városban ,amit a jelenlegi vezetés rákényszerit a lakosságra !