„Van munkánk mára, holnapra és holnaputánra is”
Számos beruházási terv szerepel a Kovászna városi önkormányzat idei listáján. Habár ...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
„Mindent összeadva sem sok azon esetek száma, amikor illegális alkalmazások miatt kell büntetniük valamely céget a munkaügyi ellenőröknek, az évi tíz esettel az országos statisztikák végén kullogunk – árulta el érdeklődésünkre Ördög Lajos. – Az is nagyon alacsony mutató, hogy összesen három-négy perünk van egy évben, azaz ennyiszer támadják meg a kihágást rögzítő jegyzőkönyveinket.”
A feketemunkásokat legtöbbször szóbeli megegyezés után, próbaidős alkalmazás idején találják a vállalkozásoknál az ellenőrök, de az is előfordul a formaságokat mellőző foglalkoztatás után, hogy az alkalmazott feljelenti munkaadóját. Holott ez kettőjük között törvényesen is rendezhető lenne, mivel ha próbaidős szerződést köt alkalmazó és foglalkoztatott, akkor az minden különösebb indoklás nélkül felbontható bármelyik fél által, ráadásul a kezdeti három hónapos periódus még kétszer meghosszabbítható ugyanennyivel – magyarázta az igazgató.
Bárhogy is legyen, feketemunka esetén minden egyes alkalmazott után 20 ezer lejes bírsággal sújtható a cégvezető, és ha tetten érik a munkást, az is 600 lejes büntetést kap, hiszen ő is bűnrészes. A 20 ezer lejt még általában szó nélkül kifizetik a cégvezetők, de ha ennél magasabb a büntetés, akkor már perre mennek.
Ha 4-5 éve inkább az erdőkitermelésben és építkezéseken fordult elő gyakrabban a feketemunkások foglalkoztatása, ma a kis cégek, kisebb üzletek, szolgáltatók próbálkoznak ezzel a metódussal – mondta a munkaügyi felügyelőség igazgatója.
Az intézmény statisztikája szerint 2023 végén 42 740 meghatározatlan időre szóló munkaszerződés szerepelt a nyilvántartásban, és 3924 esetben alkalmaztak embereket meghatározott időre. A munkaügyi ellenőrök tavaly 866 alkalommal ellenőrizték a munkaadókat, 244 esetben kellett büntetniük valamilyen hiányosság, kihágás miatt. Ez idő alatt tíz feketén dolgoztatott személyt találtak, ennek megfelelően összesen 200 ezer lejnyi büntetést szabtak ki a munkaadókra.
Fotó: László Ildikó
Es ha csak papiron alkalmaznak a KONVENCIO miatt, ott mi a buntetes?