Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Marosvásárhelyi a legjobb helyesíró

Marosvásárhelyi a legjobb helyesíró Kovászna megye

Csaknem tökéletesen teljesített az Implom József Helyesírási Verseny országos döntőjén az a marosvásárhelyi végzős diák, aki tizenkét társával együtt képviselheti az erdélyieket és partiumiakat a Gyulán szervezendő Kárpát-medencei fordulón. A megmérettetésre február első hétvégéjén került sor Sepsiszentgyörgyön.

Hirdetés
Hirdetés

Készülhetnek a végső próbatételre azok az erdélyi diákok, akik február 2. és 4. között példásan teljesítettek az Implom József Helyesírási verseny országos fordulóján. Az Erkel Ferenc Gimnázium által szervezett Kárpát-medencei döntőt pontosan egy hónap múlva szervezik meg Gyulán, amelyre 64 versenyző közül 13-an jutottak tovább, székelyföldi és partiumi középiskolások egyaránt. Erdély Judit, az országos döntőt szervező Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetségének képviselője és sepsiszentgyörgyi Mikes Kelemen Elméleti Líceum tanára gratulált a fiataloknak, a díjazásra az iskola dísztermében került sor.

Bodó Bence, a marosvásárhelyi Bolyai Farkas Elméleti Líceum végzős diákja nem csak az első helyet nyerte el, hanem két különdíjat is hazavihetett, a feladatmegoldása ugyanis 97,5 százalékosra sikerült, a tollbamondáson is hasonlóan teljesített, végül 142,5-ös összpontszámmal büszkélkedhetett. Második díjas Rus Lilla szatmárnémeti tizedik osztályos tanuló, aki hajszálnyira maradt le Bencétől. Őket követi a dobogó harmadik fokán az aradi származású, tizenegyedik osztályos Kiss Eszter 2,5 pont különbséggel. További tíz versenyző dicséretben részesült, köztük két sepsiszentgyörgyi, két csíkszeredai és két marosvásárhelyi fiatal, de kiemelkedő pontszámot ért el egy székelyudvarhelyi, brassói, kolozsvári és nagykárolyi tanuló is. A versenyzőket méltatta Kőmíves Noémi, a magyar nyelv és irodalom oktatásáért felelős háromszéki tanfelügyelő is.

Az utolsó továbbjutó 117,5 pontos eredménnyel végzett. Fótó: Farkas Orsolya

Gépelésre cserélt kézírás

Az idei versenyen némileg újítottak, mert a feladatsorokat a diákok számítógépen oldották meg, ezzel kizárva a javítás közbeni elszámolás lehetőségét. A második forduló viszont hagyományosan zajlott, a tollbamondáskor a tanulók hallás után írták le a szöveget a lehető legjobb tudásuk szerint. A hibapontok számításáról és a szöveg nehézségeiről Turzai Melánia egykori tanár és a szervező szövetség elnökségi tagja beszélt a díjazás előtt. Mint mondta, a leggyakrabban előforduló hiba a szókihagyás, szótévesztés volt, illetve a szövegbeli beékelések figyelmen kívül hagyása. Ezeket könnyen meg lehet tanulni, korrigálni, egy középiskolás kézírásán viszont már nehezebben lehet javítani.

„Ami nagy szívfájdalmam – és ezt évről évre megállapítom –, hogy nagyon görcsösen, nehézkesen írnak. Észrevehető, hogy lassan teljesen elszokunk a kézírástól” – fogalmazott a nyugalmazott magyartanár, aki elképedten mesélt arról, hogy a tollbamondás egyre nagyobb kihívás a gyerekeknek és a tanároknak egyaránt. Hozzátette, hogy diktálás során gyorsan kell formálni a szavakat, így ez nem a szépírásról szól, hanem a könnyedségről és pontosságról. Sok diák nem kerekíti a betűket, észrevétlenül és indokolatlanul hagynak távolságot két betű vagy szó között. Ezekben az esetekben az olvasó sem tudja eldönteni, hogy az író egyben vagy külön szerette volna-e írni eredetileg, márpedig egy vizsgán vagy versenyen ennek döntő szerepe is lehet. Turzai Melánia szerint tehát jó úton haladnak a fiatalok, de bőven van hova fejlődni.

Az Implom József Helyesírási Versennyel nemcsak az anyanyelvi tudást, hanem az általános műveltség fejlesztését is ösztönzik a szervezők. A helyesírási versenyt 37 éve rendezik meg, 2009 óta romániai magyar diákok számára is. Az idei Implom-díjért március első két napján fognak versenyezni a Kárpát-medence legjobb helyesírói.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás