Év végéig beüzemelik az okoskukák többségét, de a lakosság mentalitásának is változnia kell
Ez évben 100, jövőre további 41 okoskukát állítanak működésbe Sepsiszentgyörgyön Az ...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Diana Ghiţulescu a Safety Broker részéről arra hívta fel a figyelmet, hogy a biztosítási díjra európai alapokat lehet lehívni. Kiderült az is, hogy a 2014–2020-as költségvetési ciklusban Romániának 42 millió euró állt rendelkezésre erre a célra, ám a kormányzat nem tette ezt hozzáférhetővé. Most, az utolsó esztendőben „jöttek rá” a mulasztásra, nagyon „osztogatják” a pénzt, de az emberek nem tudnak róla, így egyelőre mindössze egymillió euró körüli összeget hívtak le, és jó esély van arra, hogy mintegy 40 millió egyszerűen elvesszen.
A növénytermesztésben biztosítást lehet kötni gabonafélékre, zöldségekre, gyógynövényekre, faanyagra, amelyeket egyebek mellett tűz, jégeső, vihar, felhőszakadás, földcsuszamlás és fagy ellen lehet bebiztosítani. A biztosítási összeget a technológiai kiadásokból vagy a termék árából számítják ki (a szakemberek az elsőt ajánlották, mert az nem függ a piactól). A jelenlévő gazdák többször konkrét kérdésekkel szakították meg az előadást, kiderült többek között, hogy biztosítást – értelmezés szerint – csakis „véletlenszerű és kiszámíthatatlan” eseményre lehet kötni, így semmi esetre sem kérhető kártérítés például a februári fagyra. Kiegészítő biztosítás köthető árvízre, belvízre, szárazságra stb.
Az állatokat a törvény „egy kalap alatt” kezeli a növényekkel, de ezekre nem lehet például tűz ellen biztosítást kötni, jóllehet nagyobb a kockázata annak, hogy kigyúl az istálló, mint annak, hogy egy tehéncsordának megártson egy felhőszakadás. Elhangzott: a biztosítási összeget alapesetben a számlából állapítják meg, és ez a biztosítási szerződés időtartama alatt nem változik. Nagyságrendileg egy 2000 eurós szarvasmarha biztosítása körülbelül 65 euró évente, önrész 10 százalék, amit – ha az állat elpusztul – minimális bürokráciával, legtöbb 30 napon belül kifizetnek.
Alexandru Mitulescu állatorvos kifejtette: a juhokat, teheneket vadtámadások (medve, farkas) ellen is lehet biztosítani, a kifizetési határidő ebben az esetben sem haladja meg a 30 napot. Új termékként népszerűsítették a háziállatok, köztük kutyák, macskák biztosítását, amelyek – a szolgáltatások szintjétől függően – évente 30-60 euróba kerülhetnek, és 2000-től 6000 euróig fedezhetik a biztosítási eseményeket, köztük az orvosi ellátást vagy a házi kedvenc „szállodai” kiadásait.
Dima Aura, a City Insurance munkatársa egy konkrét biztosítási kötvény segítségével magyarázta el a tudnivalókat. Könczei Csaba, a Kovászna Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője „szükségesnek” nevezte, hogy a gazdák „saját érdekükben” biztosítást kössenek, és hozzátette, akárcsak a többi – autó- vagy ház-biztosításnál, a legszerencsésebb eset az, ha „fölöslegesen fizeted a biztosítási díjat”.