A tanév második felében járunk, de továbbra sem sikerül útjára indítani a tej és kifli programot Kovászna megyében a kormány időhúzása és a megnehezített közbeszerzési folyamata miatt. A megyei önkormányzat egyelőre nem tudja megjósolni, mikor kaphatják meg a tízóraikat a diákok, de továbbra is fenntartja álláspontját, miszerint a pék- és tejtermékek helyett sokkal egészségesebb volna áttérni a meleg étkeztetésre.
Megkeresésünkre Henning János, a Kovászna Megyei Tanács alelnöke felidézte, hogy javában zajlania kellett volna a programnak tavaly ősszel, a kormány azonban késett a módszertan közzétételével, ezért a megyei önkormányzatnak is bonyolultabb dolga volt a közbeszerzési eljárással. A folyamat előrehaladtával abban reménykedtek, hogy legkésőbb februárra már mind a 23 ezer iskolás megkaphatja a tejből, kifliből és gyümölcsből összeállított tízórait – viszont azóta sem jelentkezett vállalkozó a beszállításra, így továbbra is tart a közbeszerzés.
Nem özönlenek az ajánlatok
A kormányhatározat szerint az értékküszöb minden óvodás és iskolás esetében adagonként 70 bani a gyümölcsre (áfával együtt); 1,11 lej a tejtermékre és 65 bani a kiflire. Mivel ezeket az összegeket nem emelték, a cégek kevesellhetik, az alelnök szerint pedig éppen ez a magyarázat arra, miért nehéz vállalkozókat találni a szolgáltatásra. Így több mint 3 ezer óvodás, 11 ezer elemi osztályos és 8,4 ezer általános iskolás várja még a tízórait ebben a tanévben, amiből már csak kicsivel több mint három hónap van hátra.
„Mi keretszerződést szerettünk volna, és azt is hirdettünk meg. Nekünk már volt egy jó tapasztalatunk a keretszerződéssel olyan szempontból, hogy egy évig ugyan elég sokat kínlódtunk, de utána három évig nem voltak problémák, mivel négyéves szerződést kötöttünk” – magyarázta.
Tízórai helyett meleg ebéd
Kovászna Megye Tanácsának már évek óta az az álláspontja, hogy tízórai helyett jóval egészségesebb és szükségesebb volna a meleg ebéd program kiterjesztése. „Megyei önkormányzatként külön programot is kiírtunk a Diakónia Keresztyén Alapítvánnyal együtt, hogy a gyerekek meleg ebédet kapjanak. Épp ezért örömmel fogadtuk a hírt, hogy a kormány ú.n. pilot programjában ezenfelül hét Kovászna megyei önkormányzat is részt vett” – fogalmazott az alelnök.
Egyébként a meleg ebédről egészséges ebédre átkeresztelt országos programban a keddi Hivatalos Közlöny szerint a 2024-2025-ös tanévben 21 Kovászna megyei iskola részesül, köztük 19 vidéki és 2 városi. Ezzel együtt azonban ismét felvetődött a probléma, hogy a vidéki tanintézmények közül 17-nek nincs megfelelő helyisége, amely megfelelne a gyerekek étkeztetésére, ezért számukra csak előrecsomagolt szendvics, vagyis meleg helyett hideg étel járna.
„Az elmúlt években is láttuk, hogy voltak olyan önkormányzatok, amelyek nem tudták megoldani az étkeztetést. Ebben az évben a Kovászna Megyei Tanács ebből az okból kifolyólag egy új programot indított: 25 ezer lej támogatást kapnak az önkormányzatok az ebédlők létrehozására, azzal a feltétellel, hogy ugyanennyi önrészt is vállalnak” – fedte fel az egyik lehetséges megoldást Henning László. A megyei tanács álláspontja szerint 50 ezer lejből minden önkormányzat létrehozhat egy étkezésre alkalmas helyet, hogy a gyerekek szendvics helyett valóban meleg ételt fogyaszthassanak, akár helyszíni előállítás vagy megrendelés útján.
Fotó: Veres Nándor
Sebaj, március van!
Még jó, hogy azt a mocsok teljes kiőrlésű/ festett lisztből készült kiflifélét nem kapják! + abból az apró íztelen almából sem gazdagodik tovább valamelyik ügyeskedő!
Addig is a sok politikus segítségével nő továbbra is! a cigi és energiaital fogyasztás iskolai időben & sportrendezvényeken!!!