A templom körüli fák kivágásától tartanak Zalánpatakon
A katolikus templom és a környezete tervezett felújítása osztja meg Zalánpatakon a k...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A szeptember 8-án megjelent 810-es számú kormányrendelet minden diáknak lehetővé teszi, hogy ingyenesen vegye igénybe a közszállítási eszközöket, legyen az vonat, távolsági busz, településen belüli járat, de akár metró vagy hajó is – részletezte a Székelyhon megkeresésére Kiss Imre Kovászna megyei főtanfelügyelő.
Az ingyenes vasúti bérleteket a vasúttársaság állítja ki az ellenőrző alapján, de a diákok nemcsak iskolába ingázhatnak, hanem bárhová ingyenesen utazhatnak, még a vakációban is.
Sepsiszentgyörgyön és Baróton a helyi szállítási vállalatok minden olyan gyerekeknek ingyenes bérletet biztosítanak, akik e városok iskoláiban tanulnak, majd az utazások árát az önkormányzatoktól igényelhetik vissza. A bérlet havonta megújítandó.
Ami a települések közötti buszos utazást illeti, az a diák számára akkor ingyenes, ha előzőleg a megyei tanács leküldi a tanfelügyelőségnek a járatok jegyzékét (a megállóhelyekkel együtt), azok továbbítják azt az iskoláknak, a szülők vagy a diákok által benyújtott típuskérvény alapján a tanintézmények összeállítják az igénylők név szerinti listáját, majd a szállító cégek kiállítják a bérleteket, amelyeket az iskolákban szétosztanak.
Tehát a diákok hamarosan ingyenesen utazhatnak azokon a Kovászna megyei útvonalakon, amelyekre már megvan a személyszállító szolgáltató. Jelenleg a 47 útvonalból 28 van lefedve, a további 16-ra ezután ír ki közbeszerzést a megyei tanács: a Felső-Olt menti, Erdőfüle és Szentgyörgy közötti, Barót környéki, kommandói diákoknak még várniuk kell az ingyenes utazási lehetőségre. Azt próbáltuk megtudni Kovács Ödön megyemenedzsertől (aki a tömegközlekedés kérdésével foglalkozik), hogy mennyit kell várni.
Mint elmondta, csak azután lehet új közbeszerzési eljárást kiírni, miután lezárják az elsőt, amelyben az összes megyei járat egy csomagban volt meghirdetve. Addig a jelenlegi licit-nyerteseknek minden buszt Kovászna megyébe kell beíratni, azután megkaphatják a licencet. Az új közbeszerzés – a már lebonyolítotthoz hasonlóan – akár egy félévet is eltarthat, addig viszont a megyei tanács valamilyen sürgősségi licenc kiadásával próbálja megoldani a helyzetet. A szerződésben pedig majd azt is rögzítik, hogy a szállítóknak biztosítaniuk kell a diákok ingyenes utazását – mondta Kovács Ödön.
A Kovászna megyei tanfelügyelőség október 9-én kapta meg a már lefoglalt útvonalak, járatok, megállók listáját a megyei tanácstól, de ha mindenki elég operatív, akinek a fenti procedúrában szerepe van, akkor akár jövő héttől is ingyenes utazhatnak a diákok a Linka Trans és a Transbus Codreanu cégek által biztosított távolsági buszokon, illetve a zágonbárkányi és szitabodzai önkormányzatok által működtetett járatokon.
A már említett négy területről ingázó diákok pedig majd a megyei tanács által kiszámított, egy kilométerre jutó szállítási átlagköltség alapján kapnak egy átalánydíjas költségtérítést. Bár ezt a díjat november 15-ig kell megállapítania a megyei tanácsnak, valószínűleg már az október végi tanácsülésen jóváhagyják. A tanintézmények a tanfelügyelőségeken keresztül havonta igényelhetik a minisztériumtól az átalánydíjas költségtámogatást.
Kiss Imre főtanfelügyelő szerint tavaly egyszerűbb volt a költségek elszámolásának rendszere, akkor mindenki átalánydíjat kapott, igaz, az nem mindig fedezte a költségeket. Idén sokkal bonyolultabb az elszámolás, és még nem tudni, hogy fog működni a rendszer: a buszsofőröknek ugyanis a cégtől kapott lista alapján ellenőrizniük kell felszálláskor, hogy valóban azok a diákok utaznak-e és valóban azon az útvonalon, amelyre igényelték az ingyenes bérletet. Hosszabb távon – két éven belül – egyszerűsödne az eljárás, és ahogy azt az új tanügyi törvény is írja, minden diák kapna egy azonosító kártyát, a buszon kártyaleolvasó lenne, az ezekből nyert adatok alapján számolnák el a cégek a diákok utaztatásának költségét.