Az elmúlt 5 év során a sepsiszentgyörgyi helyi rendőrök közel 50 személyt állítottak elő koldulásért. Egy hete kezdték el szeptemberig tartó, a koldulás megelőzését célzó ellenőrző akciójukat, eddig 4 személyt bírságoltak meg.
A Sepsiszentgyörgyi Helyi Rendőrség megfigyelése szerint a koldulók javarésze helyiek, illetve hetei lakhellyel rendelkezik. Kovászna megyében nem jellemzőek a szervezett bűnbandák által működtetett koldushálózatok, igaz, nagyobb események alkalmával érkeznek ilyenek is a városba. A heteiek esetében a koldulás kísérő jelenség: ameddig a szülők virágot, csalánt, gombát vagy hasonlót árulnak, addig a gyerekek kéregetnek.
Mindezt Hadnagy Istvántól, a helyi rendőrség igazgatójától tudjuk meg, aki szerint „a koldulók megbírságolása csak egyik lépés, amelyet ilyenkor megteszünk, amelynek hatékonysága abban az esetben, ha az illetőnek semmije sincsen, nyilván nem túl magas.” Emellett nyilvántartást is vezetnek a kolduló személyekről, a kiskorúakat pedig a Kovászna Megyei Szociális Ellátási és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóság gondozására bízzák. Ezeket a gyerekeket akár ki is emelhetik a családból, azaz elvehetik a szülőktől.
Sokszor fordul elő, hogy gyerekeknek segítő szándékkal valaki kiflit, vagy más ételt kínál, akik ezt visszautasítják. Hadnagy István úgy véli, éppen ez jelenti az igazi gondot, hiszen a kiskorúakat a szüleik küldik koldulni, a begyűlt pénzre pedig jó eséllyel nem ételt, hanem szeszesitalt vásárolnak majd. „Nem hiszem, hogy valaki ezt az életformát akarja támogatni, hiszen a legtöbben egy nehéz sorsú gyereken akarnak segíteni” – fejtegeti az igazgató. – „Leginkább kerthelyiségekben, központi vagy más forgalmas zónákban találkozunk koldulókkal, akik ugyan nehéz anyagi körülmények közt élnek, de ezen nem segít, ha pénzt adunk nekik, sőt, tovább erősíti a jelenséget. Létezik számos más megoldás is: szinte mindegyik egyház, illetve a Gyulafehérvári Caritas és a Máltai Szeretetszolgálat is támogatja programok keretében a rászorulókat vagy akár célzottan a roma fiatalokat; ha ezeken keresztül nyújtunk támogatást, akkor sokkal biztosabb, hogy jó helyre megy a pénz.”
Amennyiben valaki koldulókkal találkozik Sepsiszentgyörgyön, a 0800800767-es zöldszámon vagy WhatsApp-on a 0739886992-es telefonszámon jelezheti.
Képünk illusztráció (pixabay.com)
Milyen érdekes a kép amelyet a cikkhez rendeltek. Még véletlenül sem egy hetei, nem idén barnult egyedet mutatnak. Küldök én fényképet az újságnak ha szükségük lenne.