Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Megérte kockáztatni

Megérte kockáztatni Kovászna megye

Míg Hargita megyében tavaly ősszel a gazdák megkockáztatták, hogy a pityókát idén tavasszal értékesítik jobb áron, addig a háromszékiek, legalábbis az általunk megkérdezett termelők többsége nem rizikózott. Azt mondják, túl sok veszteséggel jár a tárolás.

A Hargita Népe beszámolója szerint a szomszéd megyében a merészebb gazdák megkockáztatták, hogy az őszi termést idén tavasszal értékesítsék. Most akár 1 lejt is kialkudhattak a pityóka kilónkénti áráért, így az őszi, téli árakhoz képest 15-20 banis felárat kaptak. A Kovászna megyei termelőkre azonban nem volt jellemző a kivárás. Könczei Csaba, a Kovászna Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője szerint ez nem feltétlen azt jelenti, hogy Háromszéken nem szokás a krumplit tavasszal értékesíteni, azonban gyakoribb a szezonban történő eladás, főleg, hogy tavaly jó termés lett, és a 65-70 banis átlagárfolyam elfogadható volt. Az eddigi időjárási tényezők alapján és a visszajelzések szerint az idei évre is hasonlóan bő termést lát előre a mezőgazdasági igazgató, és ez nem azt jelenti, hogy olcsóbb lesz a pityóka, mert ennek árát nagyban befolyásolja a közép-európai államok krumplitermése és igénye.

Bajcsi Ákos mezőgazdász (Timate Kft.) kérdésünkre kifejtette: minden gazdának van egy saját elképzelése, elve, amihez ragaszkodik. Ő személy szerint nem raktározta el idénre a tavalyi krumplit, mivel úgy véli, a tárolás pénzbe kerül és veszteséggel jár, és ha a nyereség nem haladja meg a veszteséget, nem éri meg tavaszra várni. Bajcsi szerint Hargita megyében azért volt szerencséjük a gazdáknak, mert a bukaresti felvásárlók, akik az úti költségek miatt először mindig a közelebbi megyékből vásárolnak, tavasszal, itteni kínálat hiányában Hargita megye felé vették az irányt.

– Mi inkább nem kockáztatunk ezzel a módszerrel, hanem szupermarketekkel kötünk szerződést, azoknak állandóan igényük van a pityókára – szögezte le Bajcsi, nyomatékosítva, szerződés nélkül nem érdemes az utolsó percig tartani a krumplit, mert könnyedén ráfázhat a gazda. Azt ő is megerősítette, hogy az idei termés bőnek ígérkezik, a kultúra már sok éve nem volt ennyire gazdag, mint az idén.

Győri Miklós kézdivásárhelyi mezőgazdász sem kockáztatott, azt mondja, inkább szezonban adott túl a terményen, mert az a biztosabb. A csernátoni Nagyoláh Dezső viszont tekintélyes mennyiséget hagyott meg tavaszra is.
– Igaz, már novembertől megkezdtem a tárolt pityóka eladását, és nagyon megérte, mert míg szezonban 55-60 banit kínáltak kilójáért, később már megadták a 80 banit vagy akár az 1 lejt is – mondta, megjegyezve, hogy tőle leginkább bukarestiek vettek, és nagy tételben. – Természetesen rizikós a tárolás, és megfelelő körülmények hiányában nem is érdemes erre adni a fejünket – figyelmeztet Nagy­oláh, aki idén is 50-60 hektárnyi pityókát szeretne tárolni, hogy tavasszal értékesíthesse. 

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás
Hozzászólások
  • User
    Dátum: 2017. június 20., 5:09
    ÉRTÉKELÉS: 3

    Bizony bizony ez is a Dalnoki torveny alapjan mukodik,vagyis: az Istennek sem adjak el a pityokat amig nem veszik:))