Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Megnyugodtak a kedélyek: újra van gáz a kovásznai tömbházban

Megnyugodtak a kedélyek: újra van gáz a kovásznai tömbházban Kovászna megye

Megnyugodtak a kedélyek Kovásznán, miután csütörtök este helyreállt a gázszolgáltatás a Fenyő utcai tömbházban. Február 3-án hét lépcsőházban zárta el a gázt a Distrigaz, mert egy lakó jelentette a hatóságnak, hogy nincs szellőző a lépcsőházajtón.

Hirdetés
Hirdetés

„Azt követően, hogy a kifogásolt hiányosságokat a tulajdonosok által felhatalmazott szakcég kiküszöbölte, a mai est folyamán a Distrigaz Sud Retele vállalat ismét csatlakoztatta a tömbházlakásokat. Köszönetet mondok Tronar Ilie és Olosz József vállalkozóknak és munkatársaiknak, akik a szükséges beavatkozásokat elvégezték, illetve Kovászna Megyei Prefektúra vezetőségének a támogatásért. Köszönöm a polgártársak együttérző szavait, segítőkész hozzáállását, nagylelkű felajánlásait!” – írta ki közösségi oldalára csütörtök este Gyerő József kovásznai polgármester.

Érdeklődésünkre az elöljáró közölte, miután a szakcég dolgozói beépítették a lépcsőházajtókba a szellőzőket és felszerelték a szenzorokat a lépcsőházakban, valamint elvégezték a megfelelő ellenőrzéseket, továbbá a regionális igazgatóságától is rábólintottak a szolgáltatás újraindítására, a közel 140 tömbházlakást egyenként kellett visszacsatlakoztatni a hálózatra. Azoknál, akik nem voltak otthon, mert a fűtetlen lakásokból ideiglenesen rokonokhoz, ismerősökhöz költöztek, ma folytatják a műveletet.

A lakók felháborodása alig csillapodott: jópáran elmondták, hogy a fogyasztóvédelemhez fordulnak és megkeresnek minden érintett hatóságot, hogy megfogalmazzák panaszukat, mert szerintük igazságtalanul járt el a szolgáltató. Úgy vélik, ha az egyik lépcsőházban (a jelentőében) gondok voltak, nem kellett volna a többiben is elzárni a gázt, vagy ha voltak hiányosságok, azok nem voltak olyan súlyosak, hogy a csikorgó hidegben előzetes bejelentés nélkül egy egész tömbházban megszüntessék a gázszolgáltatást.

Az elégedetlenkedők közül többen szóvá tették, hogy a Distrigaz vállalat tömbházakban lakó alkalmazottainál, mi több, vezetőinél sem teljesülnek a Fenyő utcai tömbházlakóktól számon kért feltételek: ott ugyanúgy nincsenek szenzorok, szellőző lépcsőházajtók.

Itt azon múlt a dolog, hogy egy feljelentés nyomán kellett ellenőrizni, mondta a polgármester. A katasztrófavédelem a Distrigaz hatáskörébe utalta az esetet, az meg vette a nagykönyvet és a papírformához igazodott. Csakhogy nagyon rosszkor történt mindez, éppen az erős éjszakai fagyok érkeztével. Az eset sok vádaskodásra, gyűlölködésre adott alkalmat (a jelentő személye ellen), de szerencsére az emberi szolidaritás szép példáit is láthattuk.

Érdekes adalék a dolgok alakulásában, hogy maga a feljelentő nem fizette be saját részét az aktuális szerelési munkálatok árába. Ezt egy lépcsőház-szomszédja közölte a Székelyhonnal.

Tanulságok

A történtekből több tanulságot is le lehet vonni, vélekedett Gyerő József.

„Lakástulajdonosként vannak kötelességeink, például a műszaki berendezéseket szabályos időközönként ellenőriztetni, beleértve a lakáson kívüli szakaszokat is. A tömbház ugyanis magántulajdonnak tekinthető, amiért a tulajdonosok felelnek. Napirenden kell lenni a törvényes előírásokkal és be is kell tartani azokat” – fogalmazott.

Gyerő József polgármester: a polgármesteri hivatal nem avatkozhat be a Distrigaz vagy az ISU hatáskörébe, de felkértem a prefektust, hogy segítsen. Fotó: Tuchiluș Alex

Továbbá jó lenne, ha a lakók megfontolnák, hogy tulajdonosi társulást (lakótársulást) hozzanak létre, ugyanis a szolgáltatóknak is sokkal könnyebb tárgyalni, egyeztetni egy megbízott személlyel, ajánlotta az érintetteknek a polgármester. Igen, vannak költségek, adminisztrátort kell fogadni, de a lakóknak több nyeresége is lenne ebből. Ezt pedig azzal példázta, hogy „volt olyan PNRR-s kiírás, amelyben a tömbházlakások hőszigetelésére lehetett lehívni finanszírozást, de az első feltétel volt a lakótársulások megléte. Utóbb ezt a feltételt eltörölték, mert országszerte bajok vannak e téren, de jó, ha az önkormányzatnak van egy partnere, aki tud dönteni, akivel lehet kommunikálni. Kovásznán két lakótársulással tudtunk tárgyalni, és bár több pénzt is le tudtunk volna hívni, nem volt kivel tárgyalni”.

Gyerő reményei szerint a szóban forgó két lakótársulás jó példával jár elől, a tömbházak rendben lesznek, a lakóknak pedig kevesebb lesz a rezsiköltségük, ugyanakkor megnő a lakásaik értéke is.

Fotó: Tuchiluș Alex

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás