Keddtől próbavizsgáznak a nyolcadikosok
Kedden kezdődött, és csütörtökig tart a nyolcadik osztályos diákok képességfelmérő p...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
„Aki abban tévhitben él, hogy a szakács egy nyugis mesterség, azt el kellene ide hozni” – morogta a foga között Kiss Bence, a szervező Művészeti és Népiskola sajtósa, amikor beléptünk a versenynek helyet adó Berde Árón Szakközépiskola modern konyhájába. Mint a méhkasba, olyan nyüzsgés volt, több mint húsz szakács és cukrász végezte a dolgát úgy, hogy percekig fel sem pillantott a munkájából. A teremben a pincérek az utolsó simításokat végezték a gyönyörűen feldíszített asztaloknál, a „tanvendégek” már az ajtó előtt várakoztak.
A hat benevezett csapat (Kőrösi Csoma Sándor – Kovászna, Constantin Brâncuşi Sepsiszentgyörgy, Johannes Kájoni – Csíkszereda, Tivai Nagy Imre – Csíkszentmárton, Berde Áron – Sepsiszentgyörgy, Kós Károly – Székelyudvarhely) három menüből és desszertből választhatta ki a neki jobban tetszőt. A legnépszerűbb menü (öt csapat ezt választotta) előétele mogyoróval töltött camembert körtés jégsalátával, a leves paradicsomos káposzta sertéshasalja szalonnával, a főétel pedig sertésbélszín steak, rántott rizottógolyós sültkápiakrémmel. Minden csapat két szakácsból, egy cukrászból és két pincérből állt, ennek megfelelően volt külön szakács-, cukrász- és pincérzsűri.
A felszolgálás hat asztalnál történt. A zsűri árgus szemekkel figyelte a pincérek minden mozdulatát, hogy beszél-e a vendéghez, megvan-e a szemkontaktus, reagál-e minden mozdulatára, hogy a felszolgálás „tükörben” történjen az asztal két oldalán, hogy a pezsgőt közelről töltsék, de az üveg ne koccanjon a pohárhoz, de lepontozták azt is, ha a farzsebből kilógott a pincér mobiltelefonja.
– Voltak hibák, nyilván, de a két évvel ezelőtti állapotokhoz képest zongorázni lehet a minőségi különbséget. Óriási fejlődés tapasztalható, az egész verseny alatt egyetlen alaphibát sem követtek el résztvevők, és ez nagy dolog. A megjelenés, ahogy fel vannak öltözve, ékszerek és felesleges dekorációk nélkül, ahogyan mozognak, a mosolygós szemek, klasszisokkal jobb, mint 2016-ban – értékelt Mayer Gyula, a veszprémi SÉF Vendéglátóipari, Kereskedelmi és Idegenforgalmi Szakképző Iskola irányítója.
Gáj Nándor, a Művészeti és Népiskola igazgatója szerint, aki ezen a versenyen el mert indulni, az már „valaki”. Mikóczy Zoltán, a Schnitta Egyesület alelnöke azt emelte ki, hogy egy verseny „mindig jó alkalom, hogy tanuljunk egymástól”, Kovács Gábor Áron, a szakácsszűri vezetője pedig arra biztatta a résztvevőket, hogy „bátran és kreatívan” dolgozzanak.
Az összpontszám alapján, akárcsak két évvel ezelőtt, a Berde Áron csapata nyerte a versenyt, Székelyudvarhely és Csíkszentmárton előtt. A zsűri az első három csapat tagjaiból álló „székelyföldi válogatottat” küld az országos döntőre. A Sógor Csaba európai parlamenti képviselő által felajánlott, kétnapos brüsszeli, „sok vendéglő-, cukrászda- és kocsmalátogatást magába foglaló” tanulmányutat a kovásznai pincér, Hajdó Nándor és a csíkszeredai szakács, Ferencz András nyerte.
Fejér Anikó, a győztes csapat felkészítő tanára „óriási lehetőségnek” nevezte, hogy ilyen színvonalú verseny döntőjén vehetnek részt, ahol ugyan egyelőre nincs esélyük győzni, de legalább látják, hogy „merre van az előre”.
– Az a cél, hogy megszerettessük ezeket a szakmákat, mert ezek szép és pénzes szakmák, amiből itthon is jól eltarthatja a családját, s akkor hátha nem azon gondolkodik, hogy elmegy – mondta Berszány Tibor, a verseny nagyvonalú támogatója, aki azt szorgalmazza, hogy „ne várjuk, hogy máshonnan jöjjenek”, hanem itthon, egymás között is legyenek vetélkedők, mert „abból csak tanulni lehet”.
A döntőre, amelyen a hét magyarországi régió győztese mellett részt vesz egy felvidéki és egy székelyföldi csapat, 2019. március 20–22. között kerül sor Szolnokon.