Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Megszokni, átállni

Megszokni, átállni Kovászna megye

Hónapok óta nem lehet levenni a napirendről a pajzsmirigy-betegeknek szükséges alapgyógyszer, az Euthyrox és a cukorbetegeknek szükséges orvosságok akadozó ellátását, amelynek eredményeképpen a betegek azzal a reménnyel kényszerülnek végigjárni a városok patikáit, hogy valahol megkapják, ami a receptre fel van írva. Mi az aktuális helyzet, kérdeztünk rá, mindamellett, hogy a helyzet normalizálódásával mi sem biztathatjuk az olvasókat.

Az országos hálózattal rendelkező Dona gyógyszertárlánc egyik sepsiszentgyörgyi központi egységébe tértünk be, ahol Balogh Hilda gyógyszerész arról tájékoztatott, hogy egyféle gyógyszert kaptak a napokban cukorbetegeknek, a Glucophaget, de abból is csak 2 receptre elegendő mennyiséget. Hiányzik az ugyanazt a hatóanyagot tartalmazó többi változat is, a Metfogamma, Metformin, míg a pajzsmirigy-betegeknek való Euthyrox egyes dózisaiból 3–4 dobozzal kaptak legutóbb. Igaz, hogy az utóbbinak folyadék formájában kapható változata többször kapható, mint a tabletta, de idegenkednek tőle a vásárlók, mert fecskendővel kell adagolni. A kétfajta gyógyszerből együtt is csak mintegy 20%-a kerül forgalomba annak, amire kereslet van a városban – mondta a patikus. Sajnos, ők sem kapnak semmi tájékoztatást arról, hogy miért akadozik az ellátás, tette hozzá, nincs kommunikáció a biztosítóház részéről, és ezért nem tudnak a vásárlóknak semmit tanácsolni.

Hirdetés
Hirdetés

Mint megtudtuk, a magánpati­káknak valamivel nagyobb esélyük van hozzájutni e hiánycikkekhez, mivel ők direkt a gyártókkal is felvehetik a kapcsolatot, míg az országos gyógyszertárláncok csak a lerakatokon keresztül jutnak utánpótláshoz, és az összmennyiséget elosztják az egyes egységek között. És mivel kevés jut és általában három hónapra írják fel e hiánycikkeket, felsőbb utasításra, de emberségből is mindenkinek csak egy hónapra való adagot adnak ki, ha egyáltalán sikerül beszerezni.

A sepsiszentgyörgyi Farmacom gyógyszertárban éppen volt az Euthyrox kétfajta kiszereléséből, oldat formájában is, mikor ott érdeklődtünk, de Siofor ott sem található. Csak néha van a metformint tartalmazó 500 mg-os Meguanból is, ha viszont a betegnek más kiszerelésben van felírva a receptre az orvosság, nem adhatják ki a kisebb-nagyobb dózist, hogy ő maga kombinálja ki a megfelelő adagot, közölte a szolgálatos patikus.

Rövid távon az lehet a megoldás, ha a betegek ugyanazt a hatóanyagot tartalmazó, de más néven forgalmazott gyógyszert vesznek, vagy más hatóanyagút, de ugyanazzal a hatással – taglalta a napokban a Hotnews hírportálnak adott nyilatkozatában Dragos Damian, a kolozsvári Terapia gyógyszergyár és a Román Gyógyszergyártók Patronátusának vezetője. Hosszú távon pedig a hazai gyógyszergyártás felfejlesztése lenne a cél, hiszen Románia szükségletének 90%-át importból szerzi be, ez pedig függőségben tartja és sérülékennyé teszi – mondta a szakember. Ez irányú törekvéseket azonban ő maga nem azonosított egyik párt választási programjában sem.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás
Hozzászólások
  • User
    Dátum: 2020. december 21., 13:23
    ÉRTÉKELÉS: 5

    Jellemző ! Románia nem képes eleget tenni semmi olyan szükségletnek ami a lakosságot pozitívan érinti .A CAS-t (így érthetőbb), minden további nélkül fizetnünk kell .A román egészségügy lennebb van a bányász …Azért imátkozik az ember , hogy ne legyen beteg !De ha mégis , akkor ismét zsebbe nyúlunk ha nem akarunk időnap előtt a másvilágra távozni .Erre még egyetlen kormány sem figyelt fel ! Sajnos !Azon csodálkoznak egyes emberek , hogy miért mennek el a fiataljaink .Hát ez is az egyik ok a minimálbérek mellett .

  • User
    Dátum: 2020. december 21., 15:41
    ÉRTÉKELÉS: 3

    Mind a két betegség kezelése nagyban függ ezektől a gyógyszerektől. Nagy felelőtlenség ennyire játszani a betegek idegeivel és életével. Véleményem szerint, az inzulin használatának erőltetése a cél!
    Egyre több a cukorbeteg. Szürések sem folynak a városban. Hamarosan a vakok és a lábnélküli országa leszünk!