Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Megtalálták a hős sírját

Megtalálták a hős sírját Kovászna megye

A Carola Egyesület megbízásából a Khumba Transz-Afrika Expedíció 2018 két tagja, Tulit Zsombor és Szarukán László gróf Wass Albertnek, a II. angol–búr háború hősi halottjának sírja után kutatott április 9–12. között Dél-Afrikában, a hajdani Transzvál keleti határán.

 

Induláskor azokkal az információkkal rendelkeztek, amelyeket Szebeni Zsuzsa, a Carola Egyesület részéről osztott meg velük az 1902-ben elesett ifjú halálának és eltemetésének körülményeiről, feltételezett sírhelyéről és a témában kutató személyekről. Ezek nyomán kezdtek alaposabban tájékozódni az angol–búr háborúk témakörében, valamint Bornemissza Elemérné Szilvássy Carola 1909-es dél-afrikai sírkereső útjáról. A búrok függetlenségi harcának támogatásáért Párizsból Transzválba (Dél-Afrikába) utazó ifjú személyisége, mindenek feletti szabadságvágya rokonszenvet és érdeklődést ébresztett a Székelyek a magasban expedíció tagjaiban, ezért vállalták a feladatot.

 

Út a bizonytalanságba

Kevés biztos adat, sok feltételezés birtokában vágtak neki az útnak. Egyértelmű volt, hogy a sírt a hajdani Transzvál területén, a hajdani határnak a keleti részén kell keresniük. Hogy hol volt a régi határ, azt sok korabeli térkép felkutatása és összevetése nyomán próbálták kijelölni. Tisztázásra várt néhány, több néven emlegetett, a térképeken eltérően megjelenített helység mai helye. Végül a Szabó Kristóf kutató által fellelt angol titkosszolgálati jelentések adatai nyomán jelölték meg a kutatandó terület végpontját, az elinduláshoz pedig a Szilvássy Karola 1909-es indulásának (többek által valószínűsített) helyét. Vagyis a Dél-afrikai Köztársaságnak a Komatiport (Pretoriától 570 km) és Lomahashe közé eső szakaszát. Pretoriába érkezve a magyar külképviseleten Király András László nagykövettel és Szabó Kristóf helytörténésszel egyeztettek a legnagyobb valószínűséggel eredményt hozó útvonalról.

 

Katonai kíséret

A helyszínen a térképektől eltérő helyzetet találtak: a Lomahashe név nem települést, hanem egy kisrégiót jelöl, amely három ország területén fekszik: Dél-afrikai Köztársaság, Szváziföld és Mozambik. A mesterségesen szétosztott régió lakói naponta átjárnak a határokon, a falufelelősök pedig jól tájékozottak mindhárom terület ügyeiben. Az első eredmények után a keresést kiterjesztették Szváziföldre, majd Mozambikra is. A határokon katonai kísérettel keltek át. A megyényi terület mindhárom részének átkutatásában, a „fehér sír” azonosításában a lakosság mellett a helyi rendőrség, a környék falufelelősei segítették a székely utazókat.

Autóval és gyalogosan járták be a három országban elterülő Lomahasha régiót. Helyi lakosokat, pedagógusokat, idős embereket, emléket őrző unokákat egyaránt megkérdeztek, a beszélgetéseket, a lehetséges helyszíneket fotóval, videóval dokumentálták. A kollektív emlékezet megőrizte a hajdani eseményeket (búr háború, fehér ember, helyi kísérővel, lóháton, a fehéret meglőtték, később jöttek fehérek a sírt látogatni, régebb volt felirata is stb.) és a sír helyét, amelyet, úgy tűnik, a helyiek kegyeleti helynek tartanak, nem építkeztek rá (a 15 éve épült ház is szabadon hagyta ezt a területet a mellette korhadó öreg fával együtt), a sír elhelyezkedése sem illeszkedik a helyi temetkezési szokásokhoz. A keresést végig segítő rendőrség jegyzőkönyvet vett föl a helyszínen zajlott eseményekről, ígéretet tett arra, hogy az esetleges újabb információkról a kutatókat azonnal tájékoztatja.

 

Kereszt került a sírra

A helyszínen végzett kutatás eredményei arra engednek következtetni, hogy Szváziföldön, Lomahasheban, egy törzsi vezető birtokán nagy valószínűséggel rátaláltak gr. Wass Albert sírhelyére. A hegyekkel övezett hely 260 m-re van a Szváziföld–Mozambik határtól, 2,07 km-re a Dél-afrikai Köztársaság–Szváziföld északi határától, a koordináták: 25 fok 96 perc 99,94 másodperc déli szélesség, 31 fok 98 perc 32,82 másodperc keleti hosszúság. Maguk készítette kis kereszttel megjelölték azt a helyet, ahol a megkérdezettek/megszólalók egybehangzó emlékezése szerint egykor a síremlék is látható volt. Az Afrikát átszelő expedíció gróf Wass Albertnek szentelt részét Utrecht város múzeumában zárták le, ahol a hősi halott nevét megörökítő emléktáblánál, a múzeum udvarán árbocra fölhúzott székely zászló mellett, virággal rótták le kegyeletüket.

 

A KHUMBA Transz-Afrika 2018 támogatói:

Carola Egyesület, Nexxon, Bertis, Depo, Trisport, Garmin, Autototal, Boemurban, Szélvédő Klinika, Tuning Serv, Pista Bá, InterCars, Teamobil, T3 Kiadó, Ervin Impex, Adonis, Instal All, Deante, Demeter Lkl., Contexp, No Limit, Bon Proiect, Wood Management, Lőrincz András II, Q-Service.

Partnerek: Prevent Mozgásközpont, Háromszéki Közösségi Alapítvány, Székely Nemzeti Tanács, AlterNet.

Kiemelt médiapartnerek: Háromszék, Székely Hírmondó, Sepsi rádió, Weradio, Erdely.ma, sepsiszentgyorgy.info

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás
Hozzászólások
    • User
      Dátum: 2018. április 20., 12:42
      ÉRTÉKELÉS: -1

      A különírt elemek tagjai között lehetnek olyanok, amelyekben kötőjel szerepel, az itteni utótag azonban nem válik nagybetűssé a fő elemek mintájára, pl. a Dél-Afrika tulajdonnévből képzett dél-afrikai melléknévnek csak a kezdőbetűje lesz nagybetűs a Dél-afrikai Köztársaság államnévben. Ha ez az Ön felvetése. Az Utrecht-et nem értem.

  • User
    Dátum: 2018. április 20., 20:58
    ÉRTÉKELÉS: 0

    Valószínűleg furcsán hangzik, mert mi a holland várost ismerjük ezen a néven. Dél- Afrika holland telepesek földje, legalábbis az volt, és, mint annyiszor, az otthoni városokat próbálták felidézni új hazájukban.