Egy hónap körülire csökkent a várakozási idő az elméleti és gyakorlati sofőrvizsga között
Egy évtized óta nem látott módon, egy hónap körülire csökkent a várakozási idő a gép...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Romániában naponta legalább 150 rákbeteg hal meg, és évente több mint 80 ezer új beteget regisztrálnak. Ezzel szemben Kovászna megyében csökkent a rákos esetek száma – közölte kérésünkre a közegészségügyi hatóság. Adataik szerint, míg öt évvel ezelőtt, 2014-ben 709 új esetet diagnosztizáltak, tavalyelőtt, 2018-ban összesen 655-öt.
A 2018-as statisztikai adatok szerint a legtöbb új esetet tüdőrákkal diagnosztizálták (93 beteg), ezt követi a végbélrák 87 új esettel, harmadik helyen pedig az emlőrák áll (67 új megbetegedés), ami legfőképpen a nőket érinti. A tüdőrák és a végbélrák a statisztikák szerint gyakoribb a férfiak esetében. A három leginkább jellemző ráktípus mellett a háromszéki betegek körében gyakori a gyomorrák és újabban a prosztatarák is. Jó hír azonban, hogy 2016 óta nem regisztráltak új méhnyakrákos megbetegedést a nőknél, ami az oltáskampánynak és a szűrésnek is köszönhető.
Ami az elhalálozást illeti tavalyi adatokkal szolgált a közegészségügy. Eszerint tüdőrákban 90, rosszindulatú emlőrákban 38, gyomorrákban 29, míg prosztatadaganatban 16 beteg hunyt el a tavaly. Az elhalálozási adatok nem magasabbak, mint az előző években.
Az Együtt a Rák Ellen és a Rák Után Egyesület tagjai a megelőzés fontossága mellett a segítségnyújtásra is felhívják a figyelmet. Kocsis Imola Andrea, az egyesület vezetője elmondta: aki rákbetegségben szenved, a fizikai tünetek mellett számos lelki súlyt is cipel, de ugyanez igaz a hozzátartozókra is. Az egyesület nekik próbál segíteni, különböző programokkal, beszélgetésekkel. Kocsis Imola szerint a társadalom sajnos áldozathibáztató attitűdöt mutat a rákbetegek, még a gyógyult rákbetegek esetében is, holott bárki megbetegedhet, életmódtól függetlenül is. A gyógyulás után azonban megváltozik az emberek élete, szemlélete és ezek az emberek sokat segíthetnek sorstársaikon. A rákellenes világnapon is erre hívnák fel a figyelmet, hogy a gyógyulás útja nemcsak fizikai, hanem lelki is.