Tamás Sándor: Rajtunk, magyarokon múlik, hogy a nacionalista Tîrnoveanu mandátumhoz jut-e Háromszéken (X)
Elkezdődött a 2024-es szuperválasztási év második félidője. Háromszék felkészült jel...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Az igazgató kifejtette: a kórházban elhagyott gyerekek száma évről évre folyamatosan csökken. 2005-ben még 122 gyereket hagytak el, ez a szám négy év alatt a harmadára csökkent, 2008-ban 42-re esett vissza a számuk. Ezt követően a fogyás lelassult, az elhagyott gyerekek száma 30 és 50 között mozgott, míg 2009-ben kereken ötven volt, 2014-ben 36-ra csökkent, majd 2015-ben ismét 45 lett, 2016-ban 41, 2017-ben 33, és tavaly 24.
– Nehéz azt megmondani, hogy ez a szám nagy-e vagy kicsi, hisz a legjobb az lenne, hogyha egyetlen gyereket sem hagynának el, és minden kisdednek megadatna, hogy normális családban nőjön fel. Ilyen megfontolásból a többi megye adataihoz is fölösleges viszonyítani az adatokat. Ugyanakkor, ha azt nézzük, hogy korábban kétszer ennyi gyereket „felejtettek” a kórházban, akkor az eredmény és az irány mindenképpen jónak mondható – mondta el megkeresésünkre Vass Mária.
Ez a szám tulajdonképpen még ennél is kisebb, hisz a gyermekjogvédelmi igazgatóság szakembereinek segítségével tíz gyereket sikerült visszaintegrálni biológiai családjába, és csak tizennégy gyerek került állami gondozásba.
A gyermekjogvédelem vezetőjének véleménye szerint ez annak is köszönhető, hogy a SERA Románia Alapítvánnyal közösen két prevenciós projektet is működtetnek a nem kívánt terhességek és a gyermekelhagyás megelőzésére. A nem kívánt terhességek megelőzősére irányuló projektet 2009-ben közösen indította Kovászna Megye Tanácsa és a SERA alapítvány, a másik projekt 2018 januárjától fut, és 2019 júliusáig tart. Az úttörő jellegű módszerek hatását nem lehet pontosan megjósolni, ezért egy bizonyos keretösszeggel vágtak neki. A projekt tovább tart, ha marad a kiutalt pénzből, de azzal számolnak, hogyha beváltja a hozzá fűzött reményeket, akkor akár a megyei tanács költségvetéséből is tovább folytatják.
A megyei tanács szakbizottsága nevében Klárik Attila felvetette, hogy olyan gondok akadnak, amire megyei szinten nem lehet megoldást találni. A tanácsos azt indítványozta, hogy a szakbizottság ülésére hívják meg a megyei RMDSZ (és nem csak) parlamenti képviselőit, hogy közvetlenül nekik mondhassák el gondjaikat, sőt, megoldási javaslataikat, akik a maguk során a vonatkozó törvényhez terjeszthetnének elő módosító indítványokat.
A javaslatra azonnal „vevő” volt Márton Árpád. Az RMDSZ parlamenti képviselője, aki, amikor teheti, a parlamenti vakáció idején pedig rendszeresen, megjelenik a megyei tanács ülésein. A felek tényleges időpontról állapodtak meg, amikor a helyiek „felkészíthetik” a Bukarestben dolgozókat, hogy miként működhetne hatékonyabban a szociális rendszer, hol kellene módosítani a szociális törvénykezésen.