Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Mennykő okozta katasztrófa

Mennykő okozta katasztrófa Kovászna megye

Mint arról már beszámoltunk, hétvégén Háromszéken több tűz is keletkezett villámcsapás miatt. A villámhárító fontosságáról, kötelező jellegéről, hasznos tanácsokról érdeklődtünk a megyei katasztrófavédelmi felügyelőségen, illetve villámhárító-felszereléssel is foglalkozó cég szakemberétől.

A ’80-as évek legendái közé tartozott a hiedelem, miszerint „villámhárítónak is jó a vasantenna”, amely ha ritkábban fogta is be a bolgár adókat, de megmentette a házat a villámcsapástól. Sajnos, manapság is akadnak „laikus szerelők”, illetve a régmúltból kísértő, rosszul felszerelt, megtervezett, nem elég hatékony „alkotások”. Pár éve egy ilyen elavult „szerkezet” nem tudta megakadályozni, hogy villámcsapás következtében kigyulladjon az egyik háromszéki régi templom – mondta Tolvaj Marius, a megyei tűzoltóság szóvivője.

– A törvény nem kötelezi villámhárító felszerelését magánszemélyeknek, mindenki a saját belátása szerint védelmezi, óvja értékeit, ingatlanját – magyarázta. – Mi csupán a felszerelést végző cégeket ellenőrizzük. Vihar, villámlás esetén azt javasoljuk, hogy mindenki maradjon otthonában, ne álljon fa vagy elektromos kábeleket tartó oszlopok alá. Persze, a rosszul felszerelt villámhárító sem sokat ér, pár éve villámhárítóval ellátott régi fatemplom gyulladt ki az erős villámcsapás miatt, s ilyenkor a tűz hevesebb, hiszen a magas hőfok miatt akár az egész épület egyből kigyulladhat (az egy helyen keletkezett, majd onnan továbbterjedő tűzesetekkel ellentétben).

Azt is megtudtuk, évente 1-2 olyan esetet jegyeznek, amikor villámcsapás miatt keletkezik tűz megyénkben, a legtöbb, egymás után bekövetkező ilyesfajta szerencsétlenség Orbaitelek nevéhez kötődik. A többek között villámhárítók felszerelésével is foglalkozó egyik megyeszékhelyi cég szakembere elmondta, nem olcsó mulatság a hatékony villámhárító.

– Mindenképpen engedélyezett céggel érdemes szereltetni, hiszen ez a munka komoly számításokat, speciális programokkal ellenőrzött szimulációkat igényel. Több módszer van rá. A klasszikus megoldás a kupás cserépen végighúzott, illetve a két ellenkező irányba levezetett kábeles módszer (itt a felfogatásokra – ez ácsmunkát is igényel –, a tökéletes összeillesztésre – rossz illesztés esetén a házon keresztül húz le – kell ügyelni, de a leföldelés is igényes). Az újabb technikánál egy speciális fejet szerelünk fel, és két helyen vezetjük le: ennek a kivitelezése egyszerűbb, de a villámcsapást magához vonzó és csökkentő „fej” drága, több ezer lejre rúg. Viszont ahol felszerelik, ott ernyő formájú védettségi zóna alakul ki, a közeli építményeket is védi – magyarázta a szakember, aki összegzésképpen kifejtette, a villámhárító olyan, mint a lakásbiztosítás: ez utóbbit is akad bőven, aki egész életében fölöslegesen fizeti, de egyeseket a nyomortól ment meg a kiszámíthatatlan tragédia után. 

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás