Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Mesterséges intelligencia a mezőgazdaságban – vetélkedőt szerveztek a Sapientián

Mesterséges intelligencia a mezőgazdaságban – vetélkedőt szerveztek a Sapientián Kovászna megye

Nem veszett ki a fiatalokból az érdeklődés, van még merszük kihívások felvállalására, ezért a Sapientia EMTE Sepsiszentgyörgyi karán november 22-én negyedszer is megszervezték számukra a SapiSentia vetélkedőt, melynek középpontjában ezúttal a mesterséges intelligencia mezőgazdasági alkalmazási lehetőségei álltak. A középiskolás csapatok megtapasztalhatták, hogy mindenkinek vannak erősségei, azt is megtudták, min kell még csiszolniuk, de a vetélkedő legfőbb haszna, hogy a diákok elmélyültek egy témában, amely ma is aktuális és a közeljövőben még inkább az lesz.

Hirdetés
Hirdetés

A szervezők célja most is az volt, hogy a diákok játékos módon szerezzenek hasznosítható tudást azokról a tudományterületekről, amelyek szerepelnek a középiskolai tantervekben: biológia, kémia, földrajz, angol nyelv, de a Sapientia sepsiszentgyörgyi karának szakjairól és oktatott tantárgyairól is. A vetélkedőre a csapatok egy bemutató elkészítésével jelentkeztek, amelyben a Kovászna megyei erdő- és mezőgazdálkodásban észlelt problémára kerestek a mesterséges intelligenciát is bevonó megoldást.

Mindenki arra koncentrált, ami hozzá közelebb állt, ami neki a legjobban fájt. Az a csapat, amelyiknek a tagjai gazdálkodó családból jöttek, testközelből ismert gondokra javasoltak applikációt: hogyan lehet a talaj összetételéhez és minden paraméteréhez a legjobban illeszkedő növényt termeszteni, a műtrágyázást a legkíméletesebben megoldani, a magokat a legalkalmasabb időben elvetni és learatni, a leghelyesebb vetésforgót alkalmazni.

Fotó: Bodor Tünde

A Székely Mikó Kollégium diákjainak egyike, Gödri Bíborka kommandói, ő és csapata az illegális erdőírtás azonosítására és jelentésére dolgozta ki a FoRescue applikációt. Mások internet nélkül is hasznosítható adatbázist illetve alkalmazást javasoltak, hogy a gazdák pontosan követhessék a földjeik megmunkálásnak stádiumát, a művelésre legalkalmasabb időt, de még a lehívható pályázatokat is. Az Apor Péter Szakközépiskola, amelyik minden SapiSentia versenyen jelen volt eddig, megmutatta, hogyan hasznosítható az állategészségügy tantárgy keretén belül elsajátított tudás: a lányok a vizes-lápos területeken terjedő májmétely-fertőzés felszámolására javasoltak megoldást. Minden bemutató értékes volt, mert rendszerezett tudásról tett bizonyságot és irányt mutatott a jövőbe, ráadásul úgy, hogy illeszkedett a megszabott öt perces időkeretbe.

Egy következő fordulóban a diákok kvízkérdésekre válaszoltak az előre megadott tematika alapján: megmutathatták, hogy ismerik a Brukenthal-hanga, az árvalányhaj Kovászna megyei élőhelyét vagy a rovaremésztő növényeket, de közben a Sapientia karaival és tantárgyaival is képben kellett lenniük. Végül a harmadik fordulóban angolul kellett egy kis színjátékot előadniuk arról, hogyan győznek meg egy farmert, hogy használja a gazdálkodásban a mesterséges intelligenciát. Miközben zajlott a vetélkedő, a kísérő tanárok csendben izgultak, szurkoltak tanítványaiknak.

Fotó: Bodor Tünde

Azonkívül, hogy megtöri a hétköznapok unalmát egy ilyen kis kiszállás, más nyeresége is volt azoknak a diákoknak, akik bevállaltak némi plusz időráfordítást a verseny érdekében: az első helyezett csapat tagjai fejenként 250 lejt, a másodikok 200, a harmadikok 150 lejt kaptak, a többi csapat pedig külső akkumulátort és bluetooth-os hangszórót vihetett haza, illetve további meglepetéseket is tartogattak számukra a szervezők.

Végül a sepsiszentgyörgyi kar adjunktusaiból, Rákossy Kingából, Bartha Csabából és Sebestyén Tihamérból álló zsűri döntése alapján a Székely Mikó Kollégium Green Goblins nevű csapata (Gödri Bíborka X.B, Páll Fanni X.B, Veress Brigitta X.B, felkészítő tanár: Benedek Orsolya-Zsuzsa) vitte el a pálmát, de nagyon szorosan a nyomukban második lett a Gép Zsír a Mikes Kelemen Gimnáziumból (Barabás Sámuel XI.B, Béres Zsolt X.B, Szebeni Gergő X.B, felkészítő tanár: Majos Andrea), és ugyanúgy kis pontkülönbséggel az Apor Péter Szakközépiskola diákjai (Álletegészségügyiesek: Huszár Vivien XII.A, Gyerkó Andrea XII.A, Kubát Henike XII.A, felkészítő tanár: dr. Constantinescu Herman) lettek a harmadik helyezettek.

A vetélkedőt Bíró Enikó, a Sapientia Marosvásárhelyi kara Alkalmazott nyelvészet tanszékének adjunktusa szervezte a sepsiszentgyörgyi kar vezetőségének a támogatásával.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás