Keddtől próbavizsgáznak a nyolcadikosok
Kedden kezdődött, és csütörtökig tart a nyolcadik osztályos diákok képességfelmérő p...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium visszaszolgáltatásának elutasítása ellen indított polgári peres eljárás fellebbviteli szakaszát tárgyalta pénteken a román legfelsőbb bíróság, amely utána várhatóan meghozza jogerős ítéletet – tájékoztatta az MTI-t Ballai Zoltán gazdasági tanácsos, aki az Erdélyi Református Egyházkerület (EREK) képviseletében vett részt a tárgyaláson.
A román állam korábban már visszaszolgáltatta az egyháznak az 1947-ben államosított épületegyüttest, de az első restitúciós eljárást a ploiesti-i táblabíróság 2014-ben jogerősen szabálytalannak minősítette, és felfüggesztett szabadságvesztésre ítélte a restitúciós bizottság volt tagjait. Az akkori döntés nem tisztázta, hogy kié az ingatlan, mivel azonban megsemmisítette a visszaszolgáltatás jogalapját, az egyháznak elölről kellett kezdenie a restitúciós eljárást.
A székelyföldi iskolaépület ügye 2016-ban ismét a restitúciós bizottság elé került, a megújult összetételű testület tagjainak többsége azonban nem vállalta egy olyan restitúciós döntés megismétlését, amiért a korábbi bizottsági tagokat börtönbüntetéssel sújtották. Az egyház polgári pert indított az épületért, első fokon pedig 2016 decemberében a brassói ítélőtábla elutasította keresetét.
A tanácsos szerint az EREK most a legfelsőbb bíróságtól vár jogorvoslatot, a tárgyaláson pedig bizonyítékokkal cáfolták, hogy a Székely Mikó kollégiumot az egyház már 1870-ben átadta volna az akkori polgári hatóságnak, illetve a telekkönyvi bejegyzés jelentését tisztázva érveltek az egyház tulajdonjoga mellett.
Ballai Zoltán rámutatott: az államosítási rendeletből egyértelműen kiderül, hogy 1947-ben a református egyháztól vették el az iskolát, és az EREK szerint nem vitás, hogy az egyháznak kellene visszaszolgáltatni. A tárgyaláson azt is felidézték, hogy a legfelsőbb bíróság egy ugyanilyen ügyben az egyház javára döntött, amikor – ugyanilyen telekkönyvi bejegyzés és ugyanazon államosítási dekrétum alapján – elrendelte a nagyenyedi kollégium visszaszolgáltatását.
A tanácsos hangsúlyozta: rendkívül fontos, precedens értékű ügyről van szó.
„Nagyon sok tanári lakásnak az ügye, a régi kollégiumi doméniumoknak (birtokok) az ügye, mind ettől a pertől függ. Az elmúlt néhány évben teljesen leállt a restitúció. A restitúciós bizottság mindent elutasít, az elutasítások ellen indított perekben pedig egymást érik halasztások” – részletezte Ballai Zoltán, aki szerint az egyik bíró meg is mondta, hogy kivár, amíg a Mikó kollégium ügyében döntés nem születik.
A tanácsos szerint az érdemi tárgyalás után a legfelsőbb bíróság várhatóan internetes oldalán fogja közzétenni a következő napokban döntését.
A pénteki tárgyalás előtt kiadott közleményében az EREK úgy értékelte: ahogy Románia megvalósította alapvető politikai céljait, a NATO- és az európai uniós csatlakozást, és enyhült a restitúció jogállami rendezését megkövetelő külső nyomás, Romániában leállt, sőt ellentétébe fordult a restitúció folyamata, a restitúciós bizottság és az igazságszolgáltatás pedig jogi szempontok elemzése helyett csak arra keres mesterséges érveket, hogy a visszaszolgáltatást megtagadja.
(MTI)