A csapvíz minőségével kapcsolatos találgatások egy-egy javítást követően gyakran látnak napvilágot. Meglepő lehet, de még a zavaros víz sem jelent kockázatot az ember egészségére, amennyiben a zavarossági mutató az ivóvízben törvény által megengedett 5 egység alatt van – olvastuk a Közüzemek Rt. levelében.
A közleményben leszögezik: nyilvánvaló, hogy szolgáltatóként a Közüzemek Rt. is a szemre jó minőségű víz fogyasztását javasolja, de egy-egy hálózati javítás során a vezetékekben felszabadult lerakódások nem jelentenek egészségügyi kockázatot – erről a vízhez adott klór gondoskodik.
Az eljárás biztonságosságát a megfelelő adagolás garantálja, a Közüzemek Rt. részéről Szántó Zsuzsa, a cég minőség, környezetvédelem és egészségbiztonsági irányítási rendszerének vezetője leszögezi: a szolgáltatott víz törvény által előírt szabad klórtartalma két határérték között mozoghat, a szolgáltató ezek középértékét biztosítja az ivóvízrendszerben, normális működési körülmények között.
A legtöbb fogyasztó nem érzi klórosnak a vizet, azonban a fertőtlenítés pontjához egészen közel lakóknál ritkán ugyan, de jelentkezhet klór szag. A szakemberek tanácsa, hogy ilyenkor hagyják a vizet állni, pihenni, a probléma 10-20 másodperc alatt megszűnik.
Tévhit az, hogy a víz pár másodperces fehérségét a klór okozza. A pohárba kitöltött vízben kavargó fehérséget az oxigén buborékok eredményezik.
A Kovászna megyei vizek országon belül is jó minőségűnek számítanak: a városi valamint községi vizek rendszerint mélykúti eredetűek, kivételt a kovásznai víz képez, amely felszíni eredetű. A végeredmény azonban mindenütt kitűnő. Bodzafordulót és Kovásznát leszámítva, a legtöbb helyen a víz vastartalmát kell csökkenteni – erre a legjobb példa Kézdivásárhely. Itt a hálózatban jelen pillanatban is jelentős a korábbi években lerakódott vasas salak, ezt a gondot csak a hálózat teljes cseréje oldja meg.
Kézdivásárhelyen a vízből oxidációval kicsapják a vasat, majd a természetgyógyászok által gyakran csodatevő szernek titulált zeoliton, továbbá kvarchomokon szűrik át. Sepsiszentgyörgyön a vízben található homok, lebegőanyagok és a vasbaktériumok felfogásához elégséges a víz lamelláris ülepítőn és kvarchomok szűrőkön történő átvezetése, azonban Kovásznán a víztisztítás bonyolultabb folyamat, mivel a felszíni víz minősége az időjárás függvényében változik: a befogott vizet szűrés előtt ülepíteni is szükséges, sok esetben koagulens hozzáadásával.
A vízminőség ellenőrzése egy rendkívül átlátható, következetes és rendszeres folyamat. A vízszolgáltató, a törvényes előírásoknak eleget téve, kémiai és mikrobiológiai elemzéseket végez minden településen, ahol vizet szolgáltat, hálózatból, víztartályokból, vízüzemekből vett mintákból. Mindez a Kovászna Megyei Közegészségügyi Igazgatóság (DSP) felügyeletével történik, körültekintően meghatározott terv szerint.
Arra a kérdésre, hogy az elmúlt 10 év során volt-e arra példa, hogy valamilyen oknál fogva a víz fogyaszthatatlan lett volna Háromszéken bárhol, a Közüzemek Rt. egyértelmű nemmel válaszol.
(Közüzemek Rt. közleménye)
Es a Baroti vizzel mi van? Tan Barot nem tartozik a Kovaszna megyehez?