A Kovászna Megyei Közegészségügy Igazgatóság (DSP) adatai szerint Háromszék lakosságának negyede szív- és érrendszeri betegségekben szenved, és több mint 2 százaléka túlsúllyal küzd. Szakemberrel vettünk górcső alá néhányat a magas vérnyomás- és vércukor kapcsán terjengő tévhitek közül.
A 200 ezres lélekszámú Kovászna megyében tavaly 50 ezernél több személy (a lakosság 25 százaléka) szív- és érrendszeri betegségben szenvedett, és több mint 28.300 lakost (a lakosság 14 százalékát) magas vérnyomással diagnosztizáltak, derül ki a közegészségügyi igazgatóság által közzétett adatokból. Emellett a háziorvosi rendelők nyilvántartása szerint a háromszéki lakosság 2,28 százaléka (4561 személy) volt túlsúlyos 2022-ben. A DSP adataiból továbbá kiderül, hogy tavaly 114 új szívrohamot jegyeztek, mely csak kevéssel tér el a 2021-ben jegyzett 116 esettől. Ami a cukorbetegeket illeti, tavaly 370 új 2-es típusú cukorbetegségben szenvedő személyt vettek nyilvántartásba, így 2022 végén 6870 esetet jegyeztek a megyében.
„Magas vérnyomás és magas vércukor, a két néma gyilkos”
Hétvégén a KSE Sportnapok rendezvénysorozaton a Kézdivásárhelyi Municípiumi Kórház orvosai és asszisztensei biztosították önkéntes alapon az orvosi ellátást, emellett ingyen vérnyomás- és vércukorszintmérésben részesítve az egészségükkel törődő személyeket. Dr. Farkas Hunor gasztroenterológus szakorvos a szombati napon tapasztaltak kapcsán néhány tévhitet is eloszlatott a magas vérnyomás kapcsán. Elöljáróban megjegyezte, a magas vérnyomást és a magas vércukrot orvosi körökben is „néma gyilkosokként” említik, hiszen a közhiedelemmel ellentétben igazából egyiknek sincsenek tünetei.
„A legtöbben nem érzik, hogy magas a vérnyomásuk. Egy nagyon komoly magas vérnyomásos krízis esetén előfordulhat orrvérzés, mellkasi fájdalom, szédülés, fejfájás, de tévhit, hogy a felsorolt tünetek magas vérnyomásnál minden esetben jelentkeznek” – hangsúlyozta.
Fontos a rendszeres felülvizsgálat
Hozzátette, nagyon kevés optimális vérnyomást mértek a sportnapokon. „Rengeteg fiatalnál is mértünk magas értékeket és ez a vércukorra is ugyanígy igaz” – hangsúlyozta. Megjegyezte, sok rutinos cukorbeteg úgy gondolja, hogy ő érzi, ha magas vagy éppen alacsony a vércukorszintje. „Ez azonban egyáltalán nem így van. A cukorbetegek figyelmét is próbáljuk mindig felhívni a rendszeres felülvizsgálat fontosságára, és itt jegyzem meg, hogy ismét van diabetológus a kézdivásárhelyi járóbetegrendelőben.”
Hangsúlyozta, nem lehet a tünetek hiányára hagyatkozni, kizárólag vérnyomásméréssel megállapítható, hogy valakinek van-e efféle problémája. „Több 40–50 év körül személy jött be azzal, hogy »nekem már mondták, hogy magasabb a vérnyomásom, de nem foglalkoztam vele«, erre mértünk egy súlyosan magas vérnyomást nyugalmi állapotban, délelőtt” – jegyezte meg, hozzátéve, bár az emberek sok esetben tudnak róla, hogy valami gondjuk van, ódzkodnak attól, hogy elkezdjenek egy kezelést. „Holott, ha valaki 60 éves korában ébred fel, és kérdezi az orvostól, hogy miért szívelégtelen, vagy miért van bármi egyéb kardiovaszkuláris problémája, a válasz a következő: azért, mert az elmúlt húsz évben volt egy kezeletlen vérnyomása” – hangsúlyozta.
Ne áltassuk magunkat
Ugyanígy a cukorbetegek nagy százaléka már az első konzultációra egy nagyon elhanyagolt diabétesszel érkezik, jegyezte meg. „A sportnapokon a vércukormérésnek inkább figyelemfelkeltő szerepe van, hiszen az ideális a reggeli éhomi vércukormérés. De sok esetben egy találomra mért magas vércukorszint már startból felállíthatja a cukorbetegség diagnózisát. Bár igaz, hogy bizonyos betegségek, akár egy fertőzés, lázas állapot emelheti a vércukorszintet, senki ne ringassa magát abba a tévhitbe, hogy megivott két sört és azért 200-as a vércukra. Ugyanígy több személynek el kellett mondani, hogy ha sörözik, az valóban megemeli időlegesen a vérnyomást, de nem 180-ra. Az emberek általában próbálják nyugtatni magukat, hogy most azért magas, mert éppen valami történt” – hangsúlyozta.
Fotó: Kézdivásárhelyi Municípiumi Kórház
Az emberek nyugtatják magukat, mert sok orvos a mindenhatót játsza!!!!
Lassan sámánokhoz és gyógyfűvekhez kapaszkodunk, egészségünk érdekében!!!
Rengeteg a tanulatlan, bunkó paraszt a dokik körében, a jobb orvosokra 1 proglamálásért 2 hónapot is kell várni!!!
Aki nem hisz nekem, az vegye sorba és kérjen online előrejegyzést!!!!