Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Modern oktatás a cél

Modern oktatás a cél Kovászna megye

Mivel hamarosan megkezdődik a felvételi a Sapientia EMTE és a Pécsi Tudományegyetem (PTE) Művészeti kara által világra segített szentgyörgyi művészeti egyetemi képzésre, az érintett intézmények vezetősége kedden online sajtótájékoztató keretében tekintette át az idáig vezető utat, illetve informálták a sajtót a leendő hallgatóknak legfontosabb tudnivalókról.

Hirdetés
Hirdetés

A Sapientia EMTE kolozsvári kara részéről dr. Szenkovics Dezső dékán, a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Kara részéről pedig dr. Lengyel Péter, a PTE dékánja és dékánhelyettese, Hegyi Csaba vett részt a sajtótájékoztatón. Mint elhangzott, régi együttműködés van a két intézmény között. Az új, művészeti képzést illető partnerség bő éve kezdődött, akkor kopogtattak a pécsiek a Sapientia vezetőinél, hogy kihelyezett művészeti képzést indítanának, mivel úgy látták, hogy sok erdélyi diák ezt a fajta képzést anyanyelvén csak a határokon túl kaphatta meg – mondta indítékaikról Lengyel Péter. Szándékuk szerencsésen találkozott a Sapientia küldetésével, mely alapításától fogva célul tűzte ki magának, hogy hiánypótló képzéseket indít, így tárt karokkal fogadták a pécsi kollegák indítványát, tekintett vissza Szenkovics Dezső.

Amikor a pécsiek kezdetben a külhoni képzést tekintve Erdélyre szavaztak, mert itt még elég nagyszámú magyarság él, és megvan a szakmai bázis is, amire alapozhatnak, illetve négy művészeti középiskola van a térségben, akkor számukra Marosvásárhely tűnt ideálisnak, ám lebeszélték őket, mert ott a Sapientia teljesen más profilú képzést nyújt, Csíkszeredában szintén, Kolozsváron nincs megfelelő ingatlanja. Szentgyörgyön viszont pezseg a kulturális élet, az itt levő Erdélyi Művészeti Központ is mellette szólt, ráadásul a Sapientia épülő szentgyörgyi campusának akkor még a tervezési fázisában voltak, így sikerült egy új szárnyat hozzáterveztetni az egyetemi épülethez, amely teljesen kiszolgálja az új szakot.

Mint Lengyel Péter dékán elmondta, az új kar akkreditációját illetően is élvezték a Sapientia, illetve a minisztérium teljes támogatását, nagy eredménynek könyvelik el, hogy ezt egy év alatt sikerült lebonyolítani. Nem a pécsi képzés klónját szándékoztak Erdélyben megvalósítani, hanem önálló szellemiségű modern iskolát teremteni. Hegyi Csaba dékánhelyettes hozzátette, a nyugat felé kacsintgató magyarországi diákoknak is nagy lehetőséget jelent majd, hogy a közös szervezésű programok, képzések által az erdélyi történelmi-kulturális gyökereket megismerhetik. 

A pécsi kezdeményezők tehát erdélyi művészeket kerestek meg, akiket támogatnak az egyetemi oktatóként szükséges tudományos, doktori fokozatuk megszerzésében. Az itteni művészeti szakok azonban a PTE-hez tartoznak, idővel – mikor kiépül a teljes oktatói gárda, és reményteljesebb a hazai akkreditáció – majd a Sapientia átveszi a képzést, amely még bővíthető, fejleszthető.

Július 21-től az ötéves képzési idejű festőművész szakra 10 főnek, valamint 6 szobrászhallgatónak biztosítanak tandíjmentes (a magyar állam által finanszírozott) helyet. A felvételi a saját, online benyújtott portfólióból és a 20-25 perces pályaalkalmassági beszélgetésből áll. A leendő hallgatók a PTE hallgatóiként minden jogkört bírnak, amit a pécsiek (a nemzetközi kapcsolatokhoz, ösztöndíjakhoz való hozzáférésben számít), illetve a  Sapientia biztosít kollégiumot és egyelőre a város a műtermeket. Minden felvételizőknek szóló információ hozzáférhető a Pécsi Tudományegyetem honlapján. (art.pte.hu).

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás
Hozzászólások