Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Molnárlegényeket avatnak Felsőcsernátonban

Molnárlegényeket avatnak Felsőcsernátonban Kovászna megye

A tavalyi első nekifutás sikere után szeptember 15-én, vasárnap ismét molnártalálkozót szerveznek Felsőcsernátonban. Ez alkalommal is a lisztőrlés mestereit ünnepelik, az ehhez a régi mesterséghez kötődő hagyományokat ápolják az Ikavár alatti Malomkert panzióban.

Hirdetés
Hirdetés

A második molnártalálkozóra vasárnap délben várják a vendégeket, köztük az ugyancsak felsőcsernátoni Bíró-malom képviselőit – a hegedűn is kiválóan játszó zalánpataki múzeumalapító, Préda Barna kíséretében. Természetesen más molnárcsaládok is tiszteletüket teszik, amelyek tagjai – az érdeklődő közönséggel egyetemben – 14 órától dr. Ozsváth Gábor Malmok, molnárok, őrletők Csernátonban című előadását hallgathatják meg. És van miről mesélnie, hiszen Csernátonban hajdanán 34 vízimalom működött, ebből huszonöt a falun kívül épült, mintegy sortanyás települést képezve.

Fotó: Malomkert/Facebook

14.30-ra van időzítve a molnárlegény-avatás, utána búzaösszeöntés és -őrlés következik, majd Bocskor István, a csíkszentmártoni Bocskor pékség vezetője értekezik a régi és a jelenkori malmokról. A jeles pékmester azonban nemcsak beszél, hanem a péklángos-sütést is bemutatja.

Az ebédet követően eszmecsere lesz a Madárlátta pékség munkatársaival, majd a népdalvetélkedőt követően Ábri Béla és bandája szórakoztatja a vendégeket, a néptáncról pedig Fákó Alpár és barátai gondoskodnak. A különféle gyermekprogramokkal (gyurmázás, kukoricamorzsolás, véka-mázsa mérőjáték, halászat, mesekuckó, egérfuttatás) és felnőtteket célzó vetélkedőkkel (Toldi-próba, zsákemelés stb.) színesített molnártalálkozót a 19 órakor kezdődő táncház zárja.

Fotó: Malomkert/Facebook

A Malomkert panziót a Holnap Egyesület működteti a Hagyományokon Alapuló Vidéki Szociális Vállalkozások Hálózata nevű, európai uniós támogatásban részesülő program keretében, szociális vállalkozásként. Célja a munkahelyteremtés, a helyi értékek megmentése, továbbadása; jelenleg is négy hátrányos helyzetű személy áll az alkalmazásában.

Fotó: Malomkert/Facebook

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások
  • User
    Dátum: 2024. szeptember 15., 14:41
    ÉRTÉKELÉS: 20

    Ez igen!
    Ápolni kell a hagyományokat!
    Régen dolgosabbak, jobbak voltak az emberek! Ritka falu, ahol régen nem volt legalább 1 malom, pékség!
    Napjainkban a 80 banis búza mellé minden „hagyományos”😆 pékség adalékanyagot használ, így lesz 10!!! lej körül 1kg kenyér! Szégyelljék magukat! Legalább 10 pékség van itt a környéken, de 1 sem süt olyat mind 1-1 öregasszony régen!!!!