Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Most már családok is lakhatják

Most már családok is lakhatják Kovászna megye

Az 1970-es években felhúzott kézdivásárhelyi, Rózsa utcai tömbház kezdetben 75 egyedülálló fiatal rendőrnek, mérnöknek és orvosnak nyújtott otthont az akkori időkben. Sokáig lakatlanul állt, az elmúlt másfél év alatt újították fel a most már 29 lakrészt magába foglaló épület, Ördög Csaba építészmérnökkel beszélgettünk az „újjászületés” körülményeiről.

Hirdetés
Hirdetés

– Mi volt, és mivé lett a Rózsa utcai tömbház?

– Az épület arculatának újragondolása egyedülálló építészeti alkotást hozott létre a környéken. A célom az volt, hogy az épületet kiemeljem a tömbházak sűrűjéből. A tervezés során alapszempont volt, hogy minden lakó, így a kismamák és a mozgáskorlátozottak számára is biztosítva legyen a könnyű, kényelmes mozgás lehetősége, ezért rendelkezik lifttel és rámpával, és ezért lett ennyire tágas a földszinti része. Az épület különlegessége leginkább az erkélyekben rejlik, hiszen az egész család számára helyet biztosítanak, és nem a falak hosszát követik, hanem a szabad ég felé nyúlnak. Az épület eredeti szerkezetét megőrizve az újratervezés során a 75 lakrész helyébe 29 új lakrész, műszaki helyiség és egy tágas bejárati előtér került.

– Milyen szerkezet-megerősítési munkálatokat végeztek?

– Bukaresti építőmérnökök segítségét vettük igénybe. Az elöregedett vakolatok, szigetelések, oldaltetők, aljzatbeton eltávolítása után egy vasbeton-köpeny került a meglévő 26 és 38 centis tartófalak mindkét oldalára, amelyek körülbelül 16.000 ponton betonvas-kapoccsal kötődnek össze. A szerkezet tehát mind vertikálisan, mind horizontálisan vasbetonnal lett megerősítve, az alapjaitól indulva, tehát teljes mértékben megfelel az aktuális előírásoknak. Ennek köszönhetően a romániai földrengés-biztonsági normák 1-től 4-ig terjedő skáláján az épület 3-as kategóriából 4-esbe minősült át.

– Hogyan kell elképzelni ezt a vasbeton-köpenyt?

– Előírásszerűen háló került a tartófalakra, ezt követően pedig egy speciális gép „belőtte” a betont, amely közel 500 kg cementet tartalmazott köbméterenként.

– Energetikai szempontból mennyire felel meg az épület szigeteltsége a mai normáknak?

– Tervezésekor figyelembe vettem a jövőbeli normákat, várható energetikai előírásokat is, gondolva az európai szabályozásra, amelynek az épület az elkövetkező évtizedekben is meg kell feleljen. Így a tető tizenkétszer jobban szigetelt, a falak hőszigetelése körülbelül tízszer jobb, mint Kézdivásárhelyen bármely tömbházlakásé. Ez az eredmény annak is köszönhető, hogy minőségi hőszigetelt, háromrétegű ablakokat alkalmaztunk.

– Hogyan oldották meg a fűtést?

– A fűtést gázzal és villannyal oldottuk meg. A két gázkazán párhuzamosan működik, minden lakrész saját fogyasztásmérővel van ellátva, a hő-, a meleg- és a hidegvízfogyasztást digitálisan feldolgozza és továbbítja a rendszer. Az épület rendelkezik egy 22 kW/h erősségű hűtésrendszerrel is, a levegő ventil-konvektorokon keresztül jut be a szobákba. A régi fűtés-, villany- és vízhálózatokat teljesen felszámoltuk, kicseréltük, beleértve a kanalizálást is.

– Hol tartanak jelenleg a munkálatokkal, mikortól lesz lakható az épület?

– A belső munkálatok „fehérben” vannak, leszámítva a csempézést, parkettázást, szaniter dolgokat, amelyek majd választhatók lesznek a vásárló igénye szerint. A jövő év elején már be lehet költözni a lakrészekbe. (X)

A több évtizedes szakmai tapasztalattal bíró Hering Péter műszaki ellenőr rendszeres terepszemlék során követte nyomon a tervek betartását az alapozástól a tetőig, a belső falaktól a nyílászárók beszereléséig. Lapunknak megerősítette, a munkálatok során minden törvényes előírást betartottak, így az épület a földrengés-veszélyeztetettség tekintetében a legbiztonságosabbak közé tartozik Romániában.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás
Hozzászólások