Aszfaltozáson túl, csatornarendszeren innen: fejlesztések Kökösben
Az elmúlt évben megvalósított nagy beruházásokból erőt merítve fut neki a kökösi önk...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Hétfőtől új tantárggyal bővült a sport és edzőképző szak másodéves hallgatóinak órarendje. Ebben a félévben 19 egyetemista ismerkedik meg a néptánc eredetével, a Kárpát-medencei táncos örökséggel, a különböző táncstílusokkal, valamint olyan népi játékokkal és mozgásformákkal, amelyeket akár a testnevelés területén is alkalmazhatnak.
A Háromszék Táncszínház és a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Sepsiszentgyörgyi Karának rendhagyó együttműködése a felsőoktatási intézmény kezdeményezése révén született meg. A néptáncot heti egyszer, háromórás előadás keretében oktatja Virág Endre, a társulat igazgatója. Elmondása szerint az elsődleges cél, hogy alapműveltséget adjanak a fiataloknak, mert erre egyre nagyobb szükség mutatkozik.
„Megkérdeztem a hallgatókat, jártak-e már valaha kulturális eseményen. Kiderült, hogy a Háromszék Táncszínház egyetlen előadását sem látták, és csak ketten voltak, akik az elmúlt egy-két évben színházban jártak” – jegyezte meg az igazgató. A félév alatt tehát nem profi néptáncosokat szeretne képezni, mert ahhoz nem elég az idő, hanem azon dolgozna, hogy a fiatalok minél jobb rálátást kapjanak a népi kultúrára, hagyományokra, a mozgásnak egy teljesen más formájára.
Az előadások egyharmada elméleti, a többi gyakorlati oktatásból áll. A félév során a hallgatók egy táncszínházi előadást is megnéznek majd, táncolni tanulnak, és olyan népi játékokat is elsajátítanak, amelyeket a későbbiekben testneveléstanárként beépíthetnek az órákba. Azok a fiatal felnőttek, akik pedagógiai pályára lépnek és nyitottak a kulturális nevelésre, a néptáncmozgalom megerősítésében is szerepet vállalhatnak – ez lenne a hosszú távú cél Virág Endre szerint.
„Ha a gyerekek nem találkoznak a néptánc műfajával már elemi osztályos korukban, akkor később már nehezebb lesz megszerettetni velük. Nagyon fontos lenne, hogy a tanárokon keresztül eljusson a gyerekekhez, és a pedagógusok adott esetben ne a kulturális programok ellen hadakozzanak, hanem legyenek partnerek benne” – szögezte le.
A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Sepsiszentgyörgyi Karán jelenleg agrármérnöki, erdőmérnöki, valamint a 2023-ban indított sport és edzőképző szak működik. Táncművészet szakra 2020 óta lehet felvételizni, kizárólag az egyetem kolozsvári karán. A képzés négy évet ölel fel és évfolyamonként legtöbb 15 diáknak biztosít oktatást.
Címlapfotó: Tuchiluș Alex