Védett lakásokra pályáznának Sepsiszentgyörgyön
Fogyatékkal élők számára létesítene védett lakásokat egyik üresen álló ingatlanában ...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A Kovászna Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság nyilvántartásában 2017-ben 146 ökológiai mezőgazdasági vállalkozó szerepel – közölte évzáró sajtótájékoztatóján Könczei Csaba igazgató. Közülük 137-en a biotakarmány-termesztésre szakosodtak, 5 tejfeldolgozónak is van biotermékgyártó-vonala, illetve két kávéimportőr is a vegyszermentes kávé terjesztésére állt át. Felvirágzóban lenne a biogazdálkodás Háromszéken?
Ez a kijelentés nem egészen igaz – derült ki a témában való kutakodásunk után. A biotakarmány-termelők zöme ugyanis egyszerűen az APIA-s támogatásokért váltotta ki az ökotanúsítványt, illetve az is sokat nyom a latban, hogy egyszerűen nincs anyagi erőforrásuk arra, hogy egy területet műtrágyával kezeljenek. Van ugyanakkor a gazdálkodóknak egy szűk csoportja, amelyik a takarmányt értékesíti a biotejet és húst szolgáltató farmoknak, állattenyésztőknek.
Értesüléseink szerint nagy odafigyelés és elkötelezettség híján a tanúsítvány és a támogatás igénylése jó eséllyel veszteségbe is átfordulhat, mert az annak kiváltásakor teljesítendő feltételeket még további öt évre szavatolnia kell az igénylőnek, s ha ez nem sikerül, akkor a büntetéssel akár a negyedik évben is elúszhat minden addigi nyereség. Ezért kisgazdáknak egy faluközeli kaszálón talán jobban megéri a biotakarmány-termesztés, mert azt még könnyebb rendben tartani, mint egy távolabbi, hegyvidéki legelőt – vélte egy a témában otthonosan mozgó szakember. A legegyszerűbb támogatási csomag 300 eurós éves szubvenciót jelent hektáronként, de nagyon sok összetevőtől függhet a konkrét összeg.
Az Olt menti nagygazdák ugyanakkor jobban odafigyelnek a törvénykezésre, mert hatalmas (többszázezer eurós) összegek forognak kockán, érdekük tehát napirenden lenni az eléggé szeszélyesen változó törvénykezésnek. Igaz, a gazdáknak időnként a gyűléseken is felhívták a figyelmét, érdemes a közbirtokosságoknak, nagygazdáknak akár csoportosan is megfogadni egy embert arra a célra, hogy a támogatási feltételekről folyamatosan értesítse az érintetteket.
A megyében 5 tejgyár (köztük több Bodza-vidéki, de a szentgyörgyi Covalact is) ugyanakkor külön termelési vonalat szerelt fel a biotej feldolgozására, amelyet a „hagyományos”, azaz nem minősített tejhez képest dupla, 2 lej körüli áron vásárolnak fel a termelőktől.
Az ökotermelés tehát kifizetődő is tud lenni, ha odafigyeléssel, elkötelezettséggel és ügyszeretettel művelik – summázott egy névtelenségét megőrző gazda.