Segítő Angyalok: példaképek a hétköznapi embernek, hősök a rászorulónak
Van egy tízezer fős közösség Székelyföldön, amelynek tagjai mindig készen állnak seg...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A vizsgázó nyolcadikosok kevesebb mint fele vette sikerrel az akadályt az idei, márciusi próbafelmérőn, és a végzősök alig egyharmada lélegezhetne fel megkönnyebbülten, ha most zajlott volna az igazi érettségi. A tanügyminisztérium még nem készítette el az országos statisztikát, így az eredményeket a megyei tanfelügyelőségek nyomán közöljük.
Háromszéken, magyar tagozaton a nyolcadikos diákok 49,47%-a, román tagozaton 51,26%-uk írta meg az átmenőt, ennél azonban sokkal szembeszökőbb a falusi és városi iskolák között fennálló különbség, mert előbbiek 37,97%-a, míg a városiak 60,71%-a volt sikeres.
Az előző szimuláláshoz képest – a decemberi megyei szintű vizsgáról van szó – némi javulást mutatnak a számok. Románból például 45 helyett 49%, magyarból 74 helyett 76% vette sikeresen ezt a próbát. Matekből jelentősebb a különbség, 20-ról 36%-ra nőtt a sikeresen próbavizsgázók száma.
A nyolcadikosokkal egyszerre a tizenegyedikesek és a végzősök tudását is próbaérettségin tesztelték. Ez 1332 diákot érintett, azonban 169-en nem jelentek meg, a többiek átlag 37,66%-a írta meg a szükséges 6-ost vagy az annál nagyobb jegyet. Az elméleti líceumokban ez a szám 54,82%, a szaklíceumokban 4,78%, a művészeti középiskolákban 29,09%. Magyar tagozaton 34,83 %, románon 44% az átmenők aránya, a tavalyi próbavizsgához képest 5%-ról 10-re nőtt a különbség.
Román nyelvből a diákok 54,49%-a, magyarból 73,16%-a, a szaknak megfelelő választott tantárgyból 66,3%-a szerepel a sikeresen próbaérettségizők statisztikájában, amelyekben felbukkan 3–3 tízes dolgozat is idegen nyelvekből.
A középiskolák eredményességét tükröző toplistán az első a sepsiszentgyörgyi Mikes Kelemen-líceum 65,32%-kal, második a Székely Mikó Kollégium (64,44%), harmadik a kézdivásárhelyi Nagy Mózes-líceum (61,86), negyedik a Mihai Viteazul Kollégium (59,63), ötödik a kézdivásárhelyi Református Kollégium (48,39), hatodik a Bod Péter Tanítóképző (32,81). A bodzafordulói Nicolae Bălcescu Szakközépiskolában senki nem ment át, a Berde Áron- és a Puskás Tivadar-szakközépiskolák 2–3%-ot prezentáltak.
A tizenegyedikesek és estis tizenkettedikesek átmenési aránya 32,12%, a líceumok átlaga 49,31%, a szakközépiskoláké 3,68, a művészeti líceumoké 18,01%. A magyar és román tagozatok között az eltérés szintén 10%-os az utóbbiak javára (29,58–39,46%).
A középiskolák ranglistáját itt magasan vezeti a Székely Mikó 87%-kal, őt követik a Mikes Kelemen- és Nagy Mózes-líceumok (54,02–50%), a kullogók a kézdi Refi és az Apor Péter (senki nem írta meg a tizenegyedikesek közül a 6-ost), és a Berde Áron, valamint Puskás Tivadar-szakközépiskolák, ez utóbbiak 2% körüli átmenési aránnyal.
Az mégis biztató, hogy a tavaly márciusban végzett előzeteshez képest idén 8%-kal többen vizsgáztak sikeresen.