Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Nagy a szárazság

Nagy a szárazság Kovászna megye

Az utóbbi hetek forrósága és csapadékhiánya következtében kiszáradtak az erdei patakok. Ez történt a Szemerja-Görgő Közbirtokosság területén is, és a látvány egészen megdöbbentő: a több kilométer hosszú Szemerja-patak kiszáradt medrében rákok és más vízi élőlények ezrei vesztek oda. Ez egy nagy felkiáltójel az embereknek is.

Hirdetés
Hirdetés

A közbirtokosság területén a többi patak is ki van száradva, Sugásfürdő felé ugyanez a helyzet, de a közbirtokossági elnök a Babeș-Bolyai Egyetem szentgyörgyi tagozatának környezettudomány szakos, terepgyakorlatra kivonuló diákjaival kedden állapította meg a szomorú helyzetet, hogy a Szemerja-patak legmélyebb göbéi is kiszáradtak. A patakmeder látványa elképesztő: a sok szemét mellett rengeteg a hal, a rák, és más vízi élőlény teteme. A gyakorlatozók felmérték a meder állapotát és az esetlegesen kövek, gyökerek alatt meghúzódó, még életben lévő, mozgolódó túlélőket egy másik vizes élőhelyre menekítették. A katasztrófa mértékéhez képest elenyésző számú, mintegy húsz példányt sikerült megmenteni.

– Ez egy helyi ökokatasztrófa, ahhoz, hogy ugyanez a rákpopuláció visszaépüljön, akár több évtized is szükséges lehet – vélekedett Csákány László közbirtokossági elnök. – Ezzel együtt annak a vizes élőhelynek, amihez például a benedekmezői zergeboglárka-rezervátum is tartozik, a teljes ökoszisztémája összeomlott. Ebbe beleavatkozni már nincs ahogy, mert ez meghaladja az ember hatáskörét.

A közbirtokossági elnök arra is felhívta a figyelmet, ne felejtsük, hogy a két legforróbb nyári hónap még előttünk van: korlátozni kellene a vízfogyasztást, vélekedik, amivel nem arra int, hogy ne tisztálkodjunk vagy öntözzünk, hanem inkább arra, hogy olyan tevékenységeinket mellőzzük, amelyek nem föltétlenül szükségesek. Ilyen például a napos autómosás, vagy a rövidre nyírt fű öntözése. A füvet ajánlatos lenne hosszabbra hagyni, hogy visszatartsa a föld nedvességét, még ha ez a jelenlegi normák szerint kevésbé esztétikus is. Egyébként az is megfigyelhető, hogy a növények már igyekeznek a párologtatást is visszafogni, a nedvet visszakeringetni, ezért sok már most, júliusban a lehullott sárga levél a fák alatt.

– Szentgyörgy ugyan mély fúrt kutakból kapja a vizét, de a vízpazarló tevékenységekkel a vízkészleteinket fogyasztjuk. A város fölötti víztárolóknak köszönhetően ugyan áthidalhatók a szárazabb időszakok, de ha adott pillanatban csökken majd a kutak hozama, ezeknek a tárolóknak leszünk majd kiszolgáltatva, amelyek kapacitása korlátozott. Jó volna tudatosabban élnünk, viszonyulnunk az életünk alapját jelentő természethez – kongatta meg a vészharangot a szakember.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás
Hozzászólások
    • User
      Dátum: 2022. július 8., 11:43
      ÉRTÉKELÉS: 0

      Ez a patak nem. Más lehet. De nem baj, jönnek a nagyokosok mindjárt, hogy nyár van, meleg van, normális ez. Nem, nem normális. Ki emlékszik olyanra, hogy ezek a patakok kiszáradtak? Tagadjuk csak, hogy változik a klíma, üljünk ölbe tett kézzel, aztán lesz ami lesz. Fel kell készülni, ez egyre gyakrabban megtörténik, kevesebb lesz a víz, spórolni kell. Nem a háború, nem az EU miatt, hanem azért, mert el… a környezetünket az elmúlt 150 évben.