Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Nagy a tanárhiány

Nagy a tanárhiány Kovászna megye

A 2019–2020-as tanév sem indult zökkenőmentesen. Számos új rendelkezés szerint folyik a tanítás, de más gondokkal is szembe kell nézni a pedagógusoknak, diákoknak és szülőknek. Az idei beiskolázásról, gondokról és tervekről Kiss Imre főtanfelügyelővel beszélgettünk.

– Milyen tervekkel kezdte az új tanévet, melyek a legfőbb kihívások?  

– Minden új tanév egy kihívás, újdonságot hoz, új embereket, diákokat. Sajnos a gondok a régiek, sőt újak is társulnak. Tavalyhoz képest csendesebb volt az iskolakezdés, a tanítónők körüli állásgondokat megoldottuk. Viszont van néhány új kezdeményezés, amit már mindenki ismer. A legfontosabb ezek közül a 9. osztályba való felvételi módszertana, vagyis, hogy nem indíthat 9. osztályt az az iskola, ahol nem ment át senki az érettségin.

– Van-e olyan iskola a megyében, amely az új rendelkezés szerint nem indíthat majd 9. osztályt, mert senki nem ment át az érettségin?

– Ez a rendelkezés a beiskolázást szabályozza, de meg is nehezíti. Tény, hogy nem szabadna egy mérés eredményére hivatkozni, és arra rendeletet kibocsátani. Ha alapos felmérést végeznénk az elmúlt öt év eredményeiről, és így születne döntés, elfogadható lenne a rendelet. Az lenne a legjobb, ha már eleve egy alapos pályaorientáció után mennének a diákok 9. osztályba, saját képességeik szerint. A diákokat nem meggyőzni kell, hanem felmérni, hogy mire van hajlamuk és akkor jó szakemberek lennének, kudarcélmény nélkül. A megyénkben amúgy egyetlen iskolát sem érint az új rendelkezés, annak ellenére, hogy több román hírportál említette a kézdivásárhelyi Apor Péter Szakiskolát.

Hirdetés
Hirdetés

– Hogyan lehet népszerűbbé tenni a szakoktatást?

– Rengeteg szó volt már a szakoktatás visszaállításáról, és ez egy nagyon nehéz folyamat. Nem látom én sem az alagút végén a fényt. Helyenként születtek megoldások, például a duális képzés, ami egyfajta áttörést eredményezhet, főleg ott, ahol a régió magas ipari fejlettséggel rendelkezik. A pénzügyi ösztönzés sem utolsó, és az elhelyezkedési lehetőség is biztosított. Kovászna megyében is vannak ilyen kisebb létszámú osztályok, és jó az együttműködés a cégek és a diákok között. Sokszor azonban a diákok és szülők hozzáállásával van baj, az ösztöndíj és munkalehetőség ellenére is visszakoznak. Különbséget kell tenni a trendi szakmák között is, és azokra kellene összpontosítani, amelyekre igény lenne. A fiúk autószerelők, a lányok fodrászok lennének, és ezzel ki is merülnek az igények, de a másik oldalon ott van a piac jajveszékelése is, mert nincsenek hegesztők, vízgázszerelők, kőművesek. Erre azonban a mai nyolcadikat végzett diákok nem hajlandóak.

– Mekkora az iskolaelhagyás a megyében, mind a diákok, mind a pályát elhagyó tanárok részéről?

– Ez egy rendkívül összetett folyamat, hétköznapi értelemben, az a diák, akit beíratnak iskolába, de nem jár, iskolaelhagyónak számít, viszont az is, aki többször bukik, és már nem iratkozhat vissza, csak esti osztályba. Évente Háromszéken mintegy 700 ilyen esetről tudunk, főleg az olyan falvakban fordul elő, ahol nagyobb roma közösség él. A tanárok pedig nem hiányzás miatt lesznek iskolaelhagyók, hanem elsősorban anyagi megfontolásból választanak más pályát, vagy kérnek fizetetlen szabadságot.

Rendszerint egy évet maradnak távol, ezt biztosítja a tanügyi törvény, de vannak, akik visszatérnek a katedrához. Évente mintegy 30 tanár kér ilyen szabadságot, de azt nem kötelességük tudatni, hogy mit fognak csinálni. A hiány megmutatkozik, idén 370 állás volt betöltetlen a tanév elején, ami azt jelenti, hogy a mobilitási szakasz után és a versenyvizsgák után is, szeptember elején még mindig számos állás maradt üresen. Erre a közel négyszáz állásra 180-an jelentkeztek, de nem foglalták el még ezt sem. A betöltetlen állásokat az iskola leosztja a meglévő tanerőknek, de folyamatosan hirdetjük a különböző katedrákat.

– Számos kérdés foglalkoztatja az olvasókat, az egyik ilyen a Székely Mikó Kollégium és a Református Kollégium órarendjének változása. Végleges az, hogy fél 9-re járnak a diákok ezekben az iskolákban, és mi erről a tanfelügyelőség álláspontja?

– Nem a tanfelügyelőség hatásköre az iskolák órarendjének kialakítása. Egyetlen megkötés van, hogy az előkészítősök nem kezdhetnek 8 óránál korábban. Meggyőződésem, hogy kellő körültekintéssel és széleskörű konzultáció után hozták meg ezt a döntést, és ez az órarend nem egyedülálló az országban. Ugyanakkor két nagy hátrányról beszélhetek ez ügyben: a betanító tanároknak vagy azoknak, akiknek más iskolában is van töredékállásuk, nagyon nehéz a csatolás a szünetek megváltoztatása miatt.

Ugyanakkor a délutáni órarend is felborul, mert nem lehet áttenni a tevékenységeket, edzéseket, próbákat a Mikó órarendje szerint. Ez veszteséggel jár, a gyerekek kiesnek bizonyos eseményekről, de lehet áthidaló megoldást találni. A tanfelügyelőségre nem érkezett jelzés ezzel kapcsolatosan egyetlen szülőtől, szülői bizottságtól sem, de valószínű, hogy keresnek megoldást az iskolákban.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás
Hozzászólások
  • User
    Dátum: 2019. október 3., 9:47
    ÉRTÉKELÉS: 8

    Csak nem gondolta valaki ,hogy a tanárok a végtelenségig fogják tűrni az anyagi meg emberi megaláztatást?Mert még mai napig teejeng az.a városi legenda,hogy az oktatók nagy!?fizetésekért semmit sem csinálnak…
    ki lehet próbálni kérem ,itt a jó alkalom!El kell végezni az egyetemet majd irány az iskola ahol lehet bizonyítani.

      • User
        Dátum: 2019. október 5., 20:42
        ÉRTÉKELÉS: 3

        Mióta írunk nagy betükkel? Az fél analfabetizmust jelent,mert ugye ékezeteket nem használ ,de másokat kioktat.Tudja mit jelentenek itt a nyomtatott nagy betük?Hát azt ,hogy otdibál!Nyugi,nyugi!

    • User
      Dátum: 2019. október 5., 11:59
      ÉRTÉKELÉS: 5

      Az a bolond aki a mostani körülmények között tanárnak készül! Fegyelem nincs tanulás nincs ,tudás nincs,viszont van nagy pofa,szemtelenség,agresszívitás,lenézés ….folytathatnám…én meg most is gondolatban tisztelem volt tanáraim emlékét ,mert tőlük kaptam a tudást ,nem a piacon szereztem…

  • User
    Dátum: 2019. október 3., 14:07
    ÉRTÉKELÉS: 3

    Kis Imre urnak uzenem hogy nem tanar hiany van hanem nagyon sok a felesleges tantargy , 8-9 osztalyos tanulok reggel 8-to delutan 3,4-ig koptassak az iskola padjat csak azert hogy eggyes katedrak hazavihessek a LOVET , nem szamit hogy a gyerekek a het minden napjan tobb orat ulnek az iskolaban mind a melos aki lenyomja a 8 orat es hazamegy es megpihen a gyerek viszont hazaer eszik es kezdi a tanulast a kovetkezo napra, magyarann max egy orat tud pihenni!! Ez igy nincsen rendjen es ne is varjak hogy a tanulok magaslo eredmenyeket erjenek el ez a JELEN FELALASBAN LEHETETLEN !!!

    • User
      Dátum: 2019. október 6., 10:07
      ÉRTÉKELÉS: 13

      ‘ a gyerek hazaér, eszik és kezdi a tanulást másnapra’na ez volt a nap vicce!lehet I-IV osztályba még.talán VI .osztályig ,de azután a legtöbbjét már nem érdekli a tanulás ,mert úgy szocializálódik ,holy látja,hallja ,hogy milyen könnyen boldogul ez vagy az 8 osztállyal ,esetleg többel, nem munkával,tanulással ,hanem más „tevékenységgel’ .Többen majd álmodoznak ,hogy külföldre mennek mert ott bizony csak úgy hull a pénz az ölükbe mint az égi manna.

  • User
    Dátum: 2019. október 3., 16:31
    ÉRTÉKELÉS: -8

    Igenis, a tobbseghez kepest a tanaroknak nagy a fizetese es mas is vegzett egyetemet, nem kell nagyoskodni es fele jovedelme van.

    • User
      Dátum: 2019. október 4., 9:51
      ÉRTÉKELÉS: 4

      Átképzés kell, s irány tanárnak.. nem panaszkodni.. A tanárok azok akik Önt, engem és a gyerekeinket nevelik.. nekik a nap nem 8 óra.. mert miután hazamegy, készülni kell a másnapi órákra, javítani, stb.. s mellette még a család is ott van… Szóval csak ne irigyeljük őket..

    • User
      Dátum: 2019. október 5., 11:49
      ÉRTÉKELÉS: 1

      Tessék,szabad az út ,lehet menni tanítani ,NEVELNI.Lehet bizonyítani ,nem bölcselkedni.Ha olyan nagyszerű lenne ,egymást vernék le a tanárok a magas fizetésekért meg a kényelmes munkakörülményekért…értse ezeket idézőjelekben! Mikor kezdi?

  • User
    Dátum: 2019. október 3., 22:15
    ÉRTÉKELÉS: 0

    Milyen többséghez kedves észosztó?! Orvoshoz, rendőrhöz viszonyítva?! 3000 lej körüli fizetés fele diplomásnak nem igazán van! Szívatjuk őket pedig lazább melók vannak a környéken sok pénzért, pl: katonaság, zsandárok, polgárőrök, gátőrök, erdészek, képviselők, tanácsosok, közbirtokosság, cukorgyári muftik, gátőrök pelikán módra, utosztályos bossok,gázosok, földosztók, hamis kulákok, feketézők, adminisztrátorok,uzsorások! Mindez csak Kézdi környékén és olyan is akad aki 2000-10.000 lej körüli fizetésért pár órát melózik havonta/évente!!!!!Pár nevet is kértek?! Olyan kvásárhelyi szócsövek vannak akikről sokáig azt gondoltam, h a szülők tartják el, de tévedtem,MI!!!!😤

  • User
    Dátum: 2019. október 5., 10:36
    ÉRTÉKELÉS: 0

    Csakis tanar irhatta ezt az iranyitos szoveget, ugy latszik megartott a nagy fizu, nagyon elszallta magatol

  • User
    Dátum: 2019. október 6., 12:23
    ÉRTÉKELÉS: -4

    Ha valaki azt hiszi, hogy a mai tanárt érdekli, hogy melyik gyerek milyen, mit csinál, nagyot téved. A lényeg a hó. végi elszámolás, kacsingatva ide-oda, melyik kolléga mennyivel kapott többet.

  • User
    Dátum: 2019. október 6., 16:05
    ÉRTÉKELÉS: 5

    Magyarázza meg, hogyan kacsintgat a pedagógus a társa bére után, mert a fizetést bankkártyákra teszik. Netán lefizeti a könyvelőt, árulja el, ki mennyit kapott? De hát ott van a bértáblázat, ki lehet számítani végzettség, régiség, fokozat, óraszám alapján. És honnan tudja, ki, mi érdekli a „mai ” tanárt? Vannak jók, vannak nem jók, mint mindenütt.

  • User
    Dátum: 2019. október 6., 17:00
    ÉRTÉKELÉS: 14

    A legjobb allas a tanugyben az iskola adminisztrator, cafoljatok meg. Ki nem ismer 20-30 eve poffeszkedo, betokosodott adminisztratorokat, mindenuk megvan, mindenkivel joba vannak, hogy nekik is jol menjen. Altalaban ingyen kaja egesz heten keresztul, minim reggeli- ebed, intezkedes a varosban, hozzacsatolva a szemelyes problemakat is.

  • User
    Dátum: 2019. október 10., 16:21
    ÉRTÉKELÉS: 1

    Fodrászok lennének de a praktika oldalt a gyerekeknek kell biztosítani viszont nem minden fodrász szalon biztosít helyet a fiatal kezdő diákoknak. És nem mindenki kerül egy szalonba, azzal mi lesz, hogy biztosítsa az iskola a képzést? Meghirdet 30 helyet és 24 nek van szalon ahol praktikázok. Mi van a többivel?