Jelen pillanatban – decemberben – nem lehet térítéses fizioterápiát igénybe venni Sepsiszentgyörgyön, és ez igen sokaknak duplán fáj: fizikai fájdalmaik mellett képletesen a fejük is fájhat attól, hogy betegbiztosításuk fizetése mellett is teljes árat kell fizessenek egy 10 alkalmas rehabilitációs kezelésért.
A megyeszékhelyen már csak az Andimed magánrendelőben lehet fizioterápiás kezelést végeztetni, decemberre azonban ott sincs ingyenes keret, mert azt már novemberben elhasználták összesen 106 beteg kezelésére. A várólista óriási, tudtuk meg, így januárban sem valószínű, hogy egy most jelentkező betegnek esélye lenne a 10 alkalmas, térítéses szolgáltatást igénybe venni, mivel a feliratkozás sorrendjében fogadják a betegeket.
Dragos Tatutól, a Kovászna Megyei Egészségbiztosító Pénztár vezetőjétől megtudtuk, a megyében nyolc helyen lehet fizioterápiát igénybe venni. Állítása szerint, mivel januárban több olyan egység is takaréklángon működik, ahol van ilyen szolgáltatás (például a kovásznai kórházak), a szolgáltatók között elosztott összegből átcsoportosítanak oda, ahol nagyobb a forgalom.
Hogy a megyei kórháznál a járóbeteg-rendelőben miért nincs fizioterápia, arra vonatkozóan András-Nagy Róbert kórházmenedzser nyújtott felvilágosítást: tavaly nyugdíjba ment a rehabilitációs szakorvos és nincs utánpótlás. – Romániában a rehabilitáció nem prioritása az államnak sem finanszírozás, sem fejlesztés terén – mondta. – Ezért nem is vonzó az orvostanoncok számára ez az ágazat, de a képzésben is nagy kisebbségben vannak a kereslethez képest.
A kórházvezetés rövid távú célja, hogy 2–3 éven belül a belgyógyászat keretén belül elkülönítsen egy rehabilitációnak szentelt osztályt, hosszú távon pedig külön kórházban teremtenének a jelenleginél több gyógyulási, illetve szakmai lehetőséget a betegeknek és szakorvosoknak.
Fotó: Veres Nándor
Talán az iskolában is be lehetne vezetni a sport óra mellett egy órát amelyben a fiatalok megtanulják a helyes testtartást, pár helyes torna gyakorlatot az egészségük megőrzése érdekében.