Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Nagyon sokat kell még fejlődni a trágyatárolás és -hasznosítás terén

Nagyon sokat kell még fejlődni a trágyatárolás és -hasznosítás terén Kovászna megye

A trágya kezeléséről még sok tanulnivaló van Romániában, ugyanakkor nagyon sok a tennivaló a környezetvédelem, különösen a talajvizek tisztaságának megőrzése, a trágya és a növényvédő szerek kezelése terén. Ezen a területen finanszírozott beavatkozásokat a Világbank. Ennek módjáról tudhattunk meg többet annak azon a szerdai találkozón, amelyre a projekt lezárása alkalmából hívta meg a felelős személyeket, intézményeket a környezetvédelmi minisztérium. Kovászna Megye Tanácsának gyűléstermében a pályázat menedzseri csapata Tánczos Barna volt környezetvédelmi miniszter jelenlétében vázolta az elért eredményeket, valamint a hátralékokat.

Hirdetés
Hirdetés

„Azt tűztük ki célul, hogy az eddig megvalósított és ezután megvalósítandó terveink által a »legzöldebb megye« legyünk az országban” – mondta el az esemény bevezetőjében Jakab István Barna, Kovászna Megye Tanácsának alelnöke. A résztvevők szerint ilyen volt az a környezetvédelmi minisztérium hatáskörébe tartozó, újító jellegű kezdeményezés is, amelynek részeként támogatták a községi trágyalerakó helyek létesítését.

Annak ellenére, hogy a kitűzött célokat nem sikerült maradéktalanul megvalósítani, ezt a projektet eredményesnek minősítette Tánczos Barna, volt környezetvédelmi miniszter, mivel sok gazda épített magának saját trágyatárolót, ezáltal is kevesebb trágyalé jutott a talajvízbe. Viszont sok tennivaló van még a közeljövőben ezen a téren, ugyanakkor a növényvédő és gyomirtószerek alkalmazása is sok kívánnivalót hagy maga után. Új, világbanki finanszírozással fogják a gazdák körében tudatosítani a lehetséges ártalmakat, illetve a helyes gyakorlatot oktatni.

A községi trágyalerakóhelyek építését a továbbiakban az Országos Helyreállítási Alapból finanszírozzák.

„Ezekkel a projektekkel kicsit sikerült közelebb hozni egymáshoz, összehangolni a környezetvédelmi és mezőgazdasági minisztérium cselekvési terveit, korábban ugyanis a két intézmény között gyakorlatilag nem volt kommunikáció, egyeztetés, ezért is különböző irányokba fejlesztették a gazdaságokat” – emelte ki Tánczos, hozzátéve, hogy az eszköztámogatások közül például teljesen hiányoztak a környezet védelmét szolgáló berendezések, műszerek.

Tánczos Csaba volt környezetvédelmi miniszter szerint eredményes volt a trágyalerakók építését szorgalmazó pályázat, de elismerte, vannak hiányosságai is. Fotó: Bodor Tünde

Mihai Constantinescu, a most lezáruló, trágyalerakók építését szolgáló 48 millió eurós finnaszírozású projekt menedzsere elmondta, hogy eddig 200 trágyalerakót létesítettek, és további 306 építésének támogatására van igény.

A talaj nitrátszármazékokkal való szennyezése miatt az ország 732 helységében gyakorlatilag nincs iható víz – ezt bizonyítja az a 6000 vízminta, amit elemeztek – de nemcsak az állati ürülék és a csurgalék miatt. A vizekbe kerülő nitrátszármazékok a csecsemők szervezetére nagyon káros hatással vannak, vérszegénységhez vezetnek, felhalmozódásuk a folyó- és állóvizekben azok algásodásához, oxigénszegénységéhez és elmocsarasodásához vezet. Az ammónia a levegőt is szennyezi, belélegzése allergiákhoz vezet, és a légkörbe kerülve rendkívüli mértékben erősíti a melegházhatást.

A közeljövőben a trágya felhasználása is sokkal nagyobb odafigyelést igényel, mert gyakorlatilag sokat kihordanak a mezőre a gazdák, de abból kevés hasznosul kellőképpen, a nitrogénnek körülbelül 40 százaléka nem a növényhez, hanem a talajvízbe vagy levegőbe kerül. Ez mindamellett, hogy problémákat okoz, veszteséget is jelent a gazdáknak, mert nem érik el az optimális termésátlagokat.

„A következő projekt célja, hogy növeljük a mezőgazdaságban a nitrogéntartalmú trágyák felhasználásának hatékonyságát. Azt tapasztaljuk, a farmerek megszokásból cselekednek, nincsenek tanácsadó szervezetek, akik segítségükre lehetnének, talán az utóbbi időben némi elmozdulás e téren. A mi munkák viszont csepp a tengerben: alig 10 ezer emberhez értünk el, ennél azonban sokkal több gazdálkodó van az országban” – fogalmazott a minisztérium szakértője.

Mihai Constantinescu, a Világbank által finanszírozott projektek vezetője. Fotó: Bodor Tünde

Ha eddig nem fordítottak gondot a digitalizálásra, a jövőre elindítandó új, 60 millió euró összköltségvetésű projekt részeként új műszereket szereznek be és laborokat szerelnek fel, amelyekhez beszerzik a megfelelő programokat. Egy új irányban is elindulnak: 11 millió euróból 70 farm felszerelését támogatják 200 ezer és 1 millió euró közötti összeggel, ezekben pedig majd az ideális mértékben használják úgy a talaj termékenységének növelésére használt tárgyát, mint a növényvédő és gyomirtószereket, de az antibiotikumokat is.

Megfigyelik a gazdálkodás, az eszközhasználat költségeit és összehasonlítják a klasszikus mezőgazdasági, állattenyésztési gyakorlattal – részletezte Mihai Constantinescu.

A rendezvény után a minisztérium munkatársát a Kovászna megyei helyzetről is megkérdeztük. Mint megtudtuk, Háromszéken csak három községi trágyalerakó épült (Uzonban, Csernátonban és Szitabodzán), azonban nincs ok aggodalomra a talajvizek tisztaságát illetően, mert hegy- és dombvidéken több a csapadék, a víz nem időzik a talajban, nincs ideje az eutrofizációra, viszont innen a nitrátok – akár az Olt által – más vidékekre jutnak és ott okozhatnak problémákat.

Azonban, mint más megyékben is, a műtrágyák és növényvédő szerek alkalmazását Háromszéken is lehet hatékonyabbá tenni, ha a megfelelő talajtani vizsgálatok elvégzése után csak éppen a talaj minőségéhez alkalmazott megfelelő mennyiségben használjuk őket. Constantinescu szerint azonban a talajminták elemzését végző hivatal (Országos Talajtani és Agrokémiai Hivatal – OSPA) „nincs leterhelve a gazdák által beküldött mintákkal”.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás
Hozzászólások
  • User
    Dátum: 2023. december 14., 11:50
    ÉRTÉKELÉS: 12

    nem volt türelmem végigolvasni a cikket, da ha a trágyatárolás terén is a kerekasztalok lovagjai osztják az észt, akkor elég elé vagyunk

  • User
    Dátum: 2023. december 14., 13:02
    ÉRTÉKELÉS: 12

    A xarbol es tarolasabol is penzt akarnak csinalni, marmint lenyulni, anno annak idejen nagyszulenknel falun a tragy domb a foldre volt teve semmi speci rampa nelkul , ott volt 10-15 meterre a kuttol es nem tortent semmi csak most vagyunk ilyen finnyasok no meg nagyokosok, a lenyeg az hogy az a sok millio valakinek a zsebeben landol az adofizetok penzebol, nem azert halnak meg az emberek 40-50 evesen hanem azert mert teljesen elmaradt a nagy uzletekben forgalmazott elelmiszer bevizsgalasa, az tartalmazhat rengeteg mutragyat ugyse tesz ellene SENKI SEMMIT HOLOTT EZERT ALLAMI APARATUS VAN ALKALMAZVA BUSAS FIZETESERT, na itt vnnak a gondok nem ott hogy hol van tarolva a ganye, ganye az amit megeszunk nap mint nap szep csili vilibe becsomagolva !

  • User
    Dátum: 2023. december 14., 17:15
    ÉRTÉKELÉS: 11

    A súlyos pénzért létrehozott egyik háromszéki tragya lerakót adminisztráló önkormányzattal kötöttem szerződést trágya lerakásra. Soha egyetlen gramm sz.art nem vittem oda de a szerződést mindig elfogadták és elegendőnek tálalták a fényképen az asztalnál ülő bürokraták.
    Amíg ez így megy egy kalap sz.art nem ér az egész.
    Vagyis igen, az ott ülök kemény pénzért csináljak a semmit.

  • User
    Dátum: 2023. december 15., 9:37
    ÉRTÉKELÉS: 7

    Akik ülnek az asztal körül, fogadjuk egyikük sem látott még ganédombot életében. De jó pénzért kitaláltak nekik egy jó foglalkozást: trágyadomb- kezelő adminisztrátor és ganédomb-menedzser. Egy röhej az egész. Röhög az egész osztály vagy lassan már az egész világ rajtunk.

  • User
    Dátum: 2023. december 15., 10:08
    ÉRTÉKELÉS: 2

    Ha mar a tragyarol van szo…., latom, az APIA-sok sztrajkra keszulnek, azt hazudvan, hogy 2015 ota nem volt kegyeiknel fizetesemeles….A vagyonnyilatkozatoak nem hazudnak.