Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Nagyot csalódtak a magyar érettségi eredményeiben a háromszéki diákok

Nagyot csalódtak a magyar érettségi eredményeiben a háromszéki diákok Kovászna megye

Noha országosan az elmúlt 15 év legnagyobb átmenési arányát sikerült elérni, Kovászna megyében a tavalyinál egy százalékkal kevesebb végzős teljesítette idén szerencsésen az érettségit. Többen érzik úgy, hogy a magyar nyelv és irodalom írásbelin szerzett jegy rontott az átlagon, mások a román vizsgán teljesítettek gyengén, és ezért élnek az óvás lehetőségével. Nagy általánosságban viszont elégedettek, reálisnak látják az eredményeket.

Hirdetés
Hirdetés

Az idei érettségi óvások előtti eredményeiről déli 12 órakor értesültek a háromszéki diákok is, legtöbben az oktatási minisztérium honlapjáról. Ebben az időpontban a vizsgaközpontoknál is elkezdtek gyülekezni a fiatalok, többen azért, hogy óvást nyújtsanak be, mások egyszerűen csak találkozni szerettek volna a társaikkal.

Változók a vélemények

A sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium előtt gyülekező néhány diák mosolygósan gratulált egymásnak, a vizsgát mindannyian sikeresen teljesítették. Szerintük teljesen korrekt volt az osztályozás, átlagban 7–8 közti jegyekkel végeztek, ezekkel elégedettek is.

„Csak az a szégyen, hogy még román nyelvből is magasabb jegyet írtam, mint magyarból” – nyilatkozott őszintén az egyikük. Egy később érkező tanuló ezzel szemben éppen a román érettségi jegyével volt elégedetlen, 4,50-et írt, ezért mindenképpen érdemesnek látta benyújtani az óvást.

Az eredményeket hétfőn délben kapták meg a diákok. Fotó: Tuchiluș Alex

A Mikes Kelemen Elméleti Líceum volt a megyeszékhely másik vizsgaközpontja, itt fél órával az eredmények kifüggesztése után már jócskán gyülekeztek az óvásra jelentkezők, többen a szüleikkel együtt. Volt, aki a románnal, más viszont a földrajz vagy történelem írásbeli jegyével volt elégedetlen, de olyan is akadt, akinek mindenből megvolt az ötöse, csak éppen a hatos átlagot nem sikerült elérni.

A helyszínen megkérdezettek szerint kétségkívül az anyanyelv volt a legnehezebb, a választott tantárgy pedig a legkönnyebb vizsga az idei érettségin.

Érzékeny pont volt a magyar

A kézdivásárhelyi Nagy Mózes Elméleti Líceumban tanult diák kérdésünkre elmondta, kifejezetten elégedett az érettségiátlagával, ez ugyanis elegendő az egyetemi felvételi kritériumoknak. Földrajzból teljesített a legjobban, 9,75-tel végzett, de állítja, hogy a megoldókulcs alapján ennél is magasabb jegyet érdemelt volna. A leggyengébben a román sikerült, ezen 8,10-et sikerült elérnie.

Hasonló eredményekről számolt be egy diáklány is, aki biológiából 9,80-at írt, románból viszont 7,25-öt. „A magyar 8,55 lett, amit úgy gondolom, nagyban befolyásolt az, hogy nehezebb tételt kaptunk a korábbi évekhez képest.

Szülők és gyermekeik szemlézték a listát a Mikes Kelemen Elméleti Líceumnál. Fotó: Tuchiluș Alex

Többen is panaszkodtunk, hogy a magyar jegynek magasabbnak kéne lennie, hiszen ez az anyanyelvünk, viszont ez esetben nem volt könnyű dolgunk. A magyar érettséginek emelnie kellett volna az átlagon” – fogalmazott.

„A magyar jegyeket nem tartom reálisnak, sok osztálytársamnak a románnal megegyező lett a jegyük, pedig az anyanyelvünkből írt érettségi sokkal jobb kéne legyen. Viszonylag nehéz tételt is kaptunk az eddigi évek tételeihez képest” – nyilatkozott egy harmadik megkérdezett, aki szerint a román anyanyelvűekhez képest a magyar diákoknak jóval több felkészülésre volt szükségük, az anyanyelvi vizsgának pedig javító és nem rontó eredménye kellett volna legyen. Mint mondta, magyarból határozottan jobbra számított, de a többi tantárgy esetében kielégítő volt az osztályzat: míg magyarból 8,25-öt, addig matematikából 9,70, biológiából 9,90-et kapott.

A magyar érettségin tehát könnyebb tételekre, magasabb jegyekre számítottak a háromszéki diákok. Ami a románt illeti, az általunk megkérdezettek szerint a magyar tagozatos érettségizők dolgozatainak megjelölése határozottan segített a méltányosabb javításban.

Kovászna megyében egyetlen tízes média sem született idén. Fotó: Tuchiluș Alex

Kovászna megyében a 2024-es nyári érettségin a tanulók 67 százaléka ment át, 2023-ban ez az arány 67,9 százalék volt. 1308 tanulóból 1280 jelent meg, ebből 423 bukott el. A kimutatások szerint egyetlen tízes média sem született idén, 9,5 és 9,99 közötti jegyet 26 diák ért el.

Fotó: Tuchiluș Alex

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás
Hozzászólások
  • User
    Dátum: 2024. július 9., 14:10
    ÉRTÉKELÉS: 14

    Lassan mar a magyar is mumus lett a roman mellett…asszem a baj a diakokkal van.Le kell tenni a telefont,elfelejteni a fesztivalokat,abbahagyni a tekergest es mindjart minden jobbra fordul!

  • User
    Dátum: 2024. július 9., 15:28
    ÉRTÉKELÉS: 4

    Mert katolikusabbak vagyunk a pápánál. Így segítsük a gyerekeinket. Szégyeljék magukat az illetékesek… A románok segítik a sajátjukat, mi pedig visszahuzzuk. Megérdemeljük sorsunk.
    Ezek után ne csodálkozzunk, ha román osztályba akarnak menni a gyerekeink. Jól is tennék. Legalább jobban menne a román és a magyart leadó pedagógusok is más megélhetés után kellene nézzenek… Mert ezek után ezt érdemelnék. Tisztelet a kivételnek…

    • User
      Dátum: 2024. július 17., 10:27
      ÉRTÉKELÉS: 5

      A magyar is egy tantárgy, le kéne szokni arról, hogy az kell kihúzzon a szarból, s felvigye az átlagot a 2 szép szemükért.

  • User
    Dátum: 2024. július 17., 10:13
    ÉRTÉKELÉS: 9

    Hagyjuk már, s ugyan, mivel vagytok elégedettek, arany drága szíveim? Minden nehéz, minden csak azért van, hogy veletek b….on ki. Lehet, hogy oda kéne tenni a csontot, nem? Örökké van, amire fogjátok, hogy nem tudtok románul, hogy ez, hogy az… Jó, lehetne másabb a román érettségi, mert nem anyanyelvünk, gyertek, ebbe egyezzünk meg… De azt is oda tehetjük, hogy sokan meg tudtok tanulni angolul érettségiig, pedig nem is tanuljátok annyit. Akkor itt az akarattal is baj kell legyen, nem? S nem a magolásról van szó.
    Elég sokan, elég keservesen tanultunk meg románul licibe, mert nyolcadigik a tanítás zéró volt, szóval ne mondjátok, hogy lehetetlen… Hogy lehetne jobb is? Persze! De 18 esztendősök vagytok, adhatnátok az érettségnek s a felelősségvállalásnak annyi jelét, hogy magatok miatt tanultok annyit, ami kihúz a xarból